zdroj: Petit Press

Generálny riaditeľ vydavateľstva Petit Press Alexej Fulmek informuje o vývoji vo vydavateľstve za druhý štvrťrok 2021:

„Nedávno uplynulo presne desať rokov, odkedy začali vo vydavateľstve Petit Press spoplatňovať obsah na webe. Od mája 2011 majú prístup ku všetkým článkom len platiaci čitatelia“.

„Platený obsah na Slovensku sa začal myšlienkou „národného paywallu“, teda spoločného predplatného serióznych médií, ktorým sa výnos rozrátaval podľa stráveného času predplatiteľov. Myšlienka prežila päť rokov, odvtedy si vlastné predplatiteľské systémy prevádzkujú všetky médiá samostatne. Pre slovenskú žurnalistiku to bol rok významnej zmeny“.

„Štartom digitálneho predplatného Slovensko predbehlo mnohé ekonomicky vyspelejšie krajiny. Pripomeniem, že denník SME sa neúspešne pokúšal o spoplatnenie digitálneho obsahu, konkrétne sekcie komentárov, už pred rokom 2006. Mnohí významní slovenskí manažéri neverili, že digitálne predplatné na Slovensku môže byť úspešné. A stalo sa,“ uvádza Fulmek.

„Počas desiatich rokov si zaplatilo aspoň raz predplatné SME vyše 100 000 ľudí. Momentálne máme takmer 55 000 stálych digitálnych predplatiteľov a naším cieľom je dosiahnuť v roku 2023, keď bude denník SME oslavovať 30. výročie vzniku, stabilných 75 000 – 80 000 predplatiteľov, čím by sme sa dostali na čísla predajov printového denníka SME spred pätnástich rokov, kedy dosahovali tlačené vydania novín svoj vrchol“.

Z tabuľky nižšie vyplýva, že počet predplatiteľov printu postupne klesá, a preto kladieme dôraz na digitálne predplatné. Celkový počet našich predplatiteľov dosahuje hranicu 100 000.

Vývoj printového a digitálneho predplatného vydavateľstva Petit Press, aktualizované ku koncu júla 2021. (Zdroj: Petit Press, a.s.):

Hospodárenie vydavateľstva

Za prvých šesť mesiacov roku 2021 dosiahlo vydavateľstvo 1,42 mil. EBITDA, čo je najlepší hospodársky výsledok od roku 2012. Tržby vydavateľstva stúpli medziročne o 6 %.

EBITDA Petit Press, a.s. – porovnanie výsledkov za prvý polrok (H1) 2016 – 2021 (Zdroj: Petit Press, a.s.):

Spoplatnenie športového portálu Sportnet.sk a kniha o Petre Vlhovej

Portál Sportnet.sk vznikol so snahou stať sa najväčším športovým webom na Slovensku.

Súčasťou športového portálu sa stali stránky Futbalnetu, ktoré prinášajú výsledky všetkých slovenských futbalových súťaží vrátane dorastencov a žiakov.

Redakcia Sportnet.sk veľmi rýchlo ukázala, že ich ambícia nie je nereálna. Sportnet.sk od prvej pozície, ktorú roky obsadzuje Šport.sk vydavateľstva Ringier Axel Springer, delilo v júli menej ako 40-tisíc unikátnych návštevníkov.

Počas prvého polroka boli všetky športové články dostupné bezplatne, ale od 16. augusta ich vydavateľstvo opäť spoplatní.

Ďalšou novinkou je, že redakcia Spornet.sk pripravuje na predvianočný trh atraktívnu knihu o držiteľke veľkého krištáľového glóbusu sezóny 2020/2021.

Vydavateľstvo Petit Press podpísalo zmluvu so SKI TEAM VLHA a vydá knihu o úspešnej slovenskej reprezentantke Petre Vlhovej. Autorom prvej oficiálnej knihy o Petre Vlhovej bude dlhoročný redaktor denníka SME a teraz Sportnet.sk Juraj Berzedi.

Zmeny v redakcii SME

Od posledného listu  Alexeja Fulmeka sa udialo aj niekoľko zmien vo fungovaní i v práci redakcie SME a nastali aj personálne zmeny vo vedení denníka.

Novým zástupcom šéfredaktorky Beaty Balogovej sa stal Juraj Fellegi, ktorý do SME prišiel v roku 2018 po piatich rokoch v RTVS. V novej pozícii je zodpovedný za publicistiku a tlačené vydanie denníka SME. Riadi aj nové oddelenie magazínového obsahu.

Rovnako vzniklo nové spojené multimediálne oddelenie (audio, video a sociálne siete) pod vedením zástupcu šéfredaktorky pre nové médiá a špeciálne projekty Ondreja Podstupku a vedúcej podcastovej a video produkcie SME Jany Maťkovej.

Cieľom nového oddelenia je lepšie využiť multimediálny obsah, ktorý vzniká na SME a ďalej ho rôznymi spôsobmi distribuovať na sociálnych sieťach: či už na YouTube kanáli, alebo na Instagrame @denniksme, kde má väčšiu šancu osloviť mladšie publikum.

Vďaka novému oddeleniu začali vznikať prepisy videorelácie Rozhovory ZKH Zuzany Kovačič Hanzelovej ako napríklad s poslankyňou SaS Janou Bittó Cigánikovou, predsedom Sme rodina Borisom Kollárom alebo pediatričkou Špánikovou o antivaxeroch.

Zmenami prešlo aj oddelenie servisných tém pod vedením Jany Hvozdovičovej. Do tímu pribudli autori píšuci o motoristike, medicíne a zdravom živote i o výchove detí, a to na základe vedeckých faktov a odborných štúdií. Patria sem aj témy, ktoré ste poznali z webov auto.sme.sk či primar.sme.sk.

Novou spolupracovníčkou redakcie sa stala aj televízna redaktorka a ocenená novinárka Barbora Mareková, ktorá so SME spolupracuje na týždennom podcaste o mentálnom zdraví Ľudskosť. 

Projekt prémiových blogov s Adamom Valčekom

Na konci júna vydavateľstvo zmenilo systém spolupráce s dlhoročným novinárom denníka SME Adamom Valčekom. S Adamom rozbiehajú nový projekt pre nezávislých tvorcov a blogerov, ktorí sa chcú písaním živiť a nepatria do žiadnej redakcie.

Blog SME nedávno prešiel technologickou úpravou aj niekoľkými funkčnými zmenami, ktorú ste si možno všimli pri návšteve blogov. Nová platforma, na ktorej blogy od začiatku augusta fungujú, nám umožňuje flexibilnejšie pridávať vylepšenia pre blogerov a predstaviť aj funkcionality, ktoré predtým neboli jednoducho možné.

Blog Adama Valček bude pilotným prémiovým blogom, v ktorom bude publikovať exkluzívne články pre digitálnych predplatiteľov denníka SME. Postupne by mali pribúdať ďalší autori. Viac o tomto projekte napíšem vo svojom ďalšom liste v novembri.

Petit Press podporuje očkovanie

Jedine vysoké percento zaočkovaného obyvateľstva vie odvrátiť straty na životoch a ďalší lockdown. Preto vo vydavateľstve rozbehli seriál článkov, ktoré podporujú očkovanie.

„Percentuálny podiel zaočkovaných zatiaľ nehovorí v náš prospech, ale verím, že postupne sa tento pomer podarí zmeniť aj vďaka informáciám, ktoré denne publikujeme. Je to beh na dlhú trať a dokonca ani v našom vydavateľstve nie je zaočkovaných približne 10 – 15 % zamestnancov. Pracujeme na tom, aby sme tento stav zmenili, a aby ľudia pochopili, že očkovanie je najrýchlejšia cesta k normálnemu životu,“ uviedol na záver CEO Petit Press Alexej Fulmek.

(ts, pr, af, red)

Prečítajte si tiež:

Adam Valček odchádza z denníka SME a stane sa nezávislým žurnalistom na voľnej nohe

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu