Dokumentárny film 5. Pluk – Misia Afganistan je reálnou, bezprostrednou a priamou neprikrášlenou sondou do vojny ako takej. Prostredníctvom svedectiev priamych účastníkov vojenskej misie ISAF – príslušníkov 5. Pluku špeciálneho určenia, prináša pohľad na konflikt kultúr a priame nasadenie slovenských jednotiek v ňom.

Nový dokumentárny film 5. pluk - Misia Afganistan

Prvý krát v histórii boli v roku 2013 nasadení slovenskí „špeciáli“ takpovediac v prvej línii a mohli ako prví okúsiť mandát ofenzívnych koaličných síl na vlastnej koži. Sugestívne a úprimné výpovede týchto chlapov obnažujú ich pohľad na vojnu, na situáciu v krízovej oblasti, na nasadzovanie vlastných životov a v neposlednom rade na fenomén smrti.

 

5.Pluk Misia Afganistan nie je žiadnou rekonštrukciou, ale dokumentom obsahujúcim okrem priamych svedectiev aj priame, autentické a neupravované zábery z ostrých akcií koaličných síl pod vedením slovenských vojakov. Divák dostane odpovede na také háklivé otázky, ako: Aké je to musieť stlačiť spúšť? Dá sa táto práca vôbec zaplatiť? Ako chutí vojna? Ako sa dokážete vyrovnať so smrťou, keď ju máte možnosť sledovať v priamom prenose?

Tento dokument je jedinečný aj z toho pohľadu, že v doterajšej histórii bola činnosť, nasadenie a úlohy príslušníkov 5. Pluku špeciálneho určenia zo Žiliny prísne utajované a verejnosti prakticky neprístupné.

Nový dokumentárny film 5. pluk - Misia Afganistan - obr.2

[message_box title=“Vizika k filmu:“ color=“red“]
5. Pluk – Misia Afganistan
Premiéra:  12.3.2015

SR 2014
Réžia : Peter Kaštíl
Scenár : Peter Kaštíl, Milan Vanga
Dramaturgia: Mário Pažický
Kamera:  Viktor Cicko, Milan Vanga, Peter Kaštíl
Prístupnosť: nevhodný pre vekovú kategóriu maloletých do 12 rokov
Žáner: dokumentárny film
Stopáž: 58min
Formát: 2D DCP[/message_box]

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu