Oscarový Russell Crowe, hrdina z Noa, Gladiátora alebo Čistej duše, sa v novom výpravnom filme vydáva na Cestu nádeje. Čaká ho dobrodružné putovanie naprieč nepokojným Tureckom po prvej svetovej vojne, kde pátra po osude svojich troch synov, ktorí sa nevrátili z bitevného poľa. Epický a silný príbeh plný odhodlania je osobným projektom Russella Crowea, ktorý popri tom, že sa zhostil hlavnej úlohy zarputilého otca, snímku Cesta nadeje aj režíroval.

Nový film Cesta nádeje od režiséra Russella Crowea - obr.2
Russell Crowe

Austrálsky farmár Joshua Connor má zvláštny talent pre hľadanie vody pod zemou vo vyprahnutej krajine. Svoj inštinkt bude musieť využiť v životnom dobrodružstve, aby sa v cudzej nepriateľskej krajine dostal na miesto najdesivejšej bitky prvej svetovej vojny a našiel svojich troch synov.

Cesta ho z austrálského kontinentu vedie do Konštantínopolu (dnešného Istanbulu), na rozmedzí Európy a Ázie, doprostred chaosu rúcajúceho sa impéria Osmanskej ríše. Connor sa musí zorientovať v neznámom prostredí plnom exotiky. S nečakanou pomocou potom začína súkromné vojnové ťaženie, nemenej veľkolepé než to, ktoré tu nedávno skončilo.

Ďalšou hviezdou filmu je Olga Kurylenko ( Quantum of Solace, Nevedomí ) ako krásna majiteľka hotela, v ktorom sa Crowe alias Connor ubytoval.

 

Inšpiráciou pre film sa stala jedna veta z listu skutočného plukovníka, ktorý po Prvej svetovej vojne dohliadal na obnovu bitevného poľa Gallipoli. Prostá veta ako svedectvo obrovskej bolesti a lásky.
„Jeden starší chlapík sa sem nejako dostal až z Austrálie a chcel nájsť hroby svojich synov.“

Štáb snov

Pre svoj prvý režijný počin zbieral Russell Crowe skúsenosti počas celej svojej kariéry, pracoval s velikánmi ako je Ridley Scott, Peter Weir, Paul Haggis, Darren Aronofsky, Ron Howard či Michael Mann. Navyše presne vie, akí dôležití sú pre film najbližší spolupracovníci, a pre svoj režijný debut si vybral tím z filmovej ligy majstrov.

Kameraman Andrew Lesnie nielen že nasnímal filmy ako Ja, legenda, King Kong, Zrodenie planéty opíc, ale priviedol k životu aj bájnu Stredozem, natočil všetky diely Pána prsteňov a Hobita a za vizuálne ohromenie v úvodnej časti Pána prsteňov: Spoločenstvo prsteňa získal Oscara.

Autor hudby David Hirschfelder má nomináciu na Oscara za hudbu k filmom Kráľovná Alžbeta s Kate Blanchet a Žiara s Geoffrey Rushom, zložil hudbu aj k spektáklu Baza Luhrmana Austrália.  Matt Villa sa ako strihač podieľal na filmoch Moulin Rouge, Veľký Gatsby či Já, robot.

Nový film Cesta nádeje od režiséra Russella Crowea
Olga Kurylenko a Russell Crowe


Natáčanie

Natáčanie na ikonických historických miestach v Istanbule alebo na pobreží Stredozemného mora môže pripomínať exotickú dovolenku, opak je však pravdou. Práce pred natáčaním pripomínali prípravu na skutočné vojnové ťaženie: deväťhodinové konkurzy a potom prípravný kurz, v ktorom v rámci tréningu nechýbali ani päťdesiatkilometrové jazdy na bicykli.

Vyplatilo sa. Pri natáčaní v Austrálii, Turecku a Laose boli herci a štáb niekedy vystavení teplotám dosahujúcim takmer 50 °C. Behom jediného dňa sa často vystriedala nehybné sparno, strašný víchor, búrka a prívalový dažď. Podmienky boli náročné, Russell Crowe mal však rozhodne veľmi silnú motiváciu vydržať a uspieť: „Neznášam dochádzanie do práce,“ komentuje s nadhľadom fakt, že „za prácou“ jazdí zo svojho austrálskeho domova do Ameriky. „A keď bude mať môj režijný debut úspech, dostanem príležitosť režírovať doma v Austrálii aj ďalšie filmy.“

Historický rámec

Bitka o Gallipoli, od vypuknutia ktorej uplynulo práve v týchto dňoch sto rokov, je jedným z najdesivejších príbehov prvej svetovej vojny. V nekonečnom, rok trvajúcom vojnovom strete sa vojaci Austrálie, Veľkej Británie, Francúzska a ďalších spojeneckých krajín borili s vojskami Osmanskej ríše v snahe ovládnuť Dardanelský prieliv. Presné počty padlých nie sú známe, ale boli obrovské: na strane spojencov zahynulo 130-250 tisíc vojakov.

Nový film Cesta nádeje, prvý režijný počin herca Russella Crowea - obr.4 Nový film Cesta nádeje, prvý režijný počin herca Russella Crowea - obr.5

Nový film Cesta nádeje od režiséra Russella Crowea - obr.3
Olga Kurylenko

Nový film Cesta nádeje od režiséra Russella Crowea - plagat[message_box title=“Vizitka filmu:“ color=“red“]

Cesta nádeje
( Water Diviner )

Austrália / USA – 2014;
Dĺžka: 111 minút
Premiéra: 5. marca 2015

Réžia: Russell Crowe
Hrajú: Russell Crowe, Olga Kurylenko, Jai Courtney, Yilmaz Erdogan, Isabel Lucas, Cem Yilmaz, Ryan Corr

Prístupnosť: nevhodné pre maloletých do 12 rokov
Žáner: dobrodružný, historický, romantický
Farebný, české titulky[/message_box]

1 komentár

  1. Ten film je výnimočný, popis možno nič moc, video nedá jasne najavo o čo ide, ale keď som to dnes videl, zostal som prekvapený. po dlhej dobe film, ktorý chcem mať aj na DVD len čo to bude možné. Asi jedne z piatich filmov, ktoré som pochopil po jazykovej stránke. Možno preto, že Turci tam používali jednoduchú angličtinu. Príbeh výborný, vojna, hoci je film až povojnový, je tak vykreslená dosť realisticky. Asi najlepšie, ako som kedy videl.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu