Každému raz rupnú nervy… alebo šesť divokých historiek, ktoré spája téma pomsty a drobných i väčších nespravodlivostí či krívd. Možno tak by sa dal predstaviť v jednej vete nový film režiséra Damiána Szifrona Divoké historky, v kinách od štvrtka 19. februára.

Nový film Divoké historky, Relatos salvajes v kinách

Človek sa im nedokáže brániť, ak nechce prekročiť hranice zákona, či dobrých mravov. Ale čo je veľa, to je veľa.  Hrdinovia filmu sa v rôznych situáciách dostávajú do bodu, kedy im dochádza trpezlivosť. Rozhodnú sa vziať osud do vlastných rúk a s ľudskou malosťou, byrokraciou, či vypočítavosťou si to vybavia s intenzitou rozzúreného zvieraťa.

Túto výnimočnú čiernu komédiu koprodukovali bratia Almodóvarovci a priniesli do kín film o tom, že nervy raz môžu rupnúť naozaj každému. Pocity hnevu sú v ňom vyobrazené univerzálne, rovnako ako uvoľňujúci účinok smiechu, ktorý sa dostaví pri každom zo šiestich prekvapivých rozuzlení.

Bystro vystavaná spoločenská kritika, pri ktorej sa divák z chuti nasmeje, aj keď vie, že za všetkým predsa len stojí krutá pravda. V Divokých historkách sa stretávajú uznávaní herci, ktorí spolu doteraz na striebornom plátne spoločne neúčinkovali, herci z nezávislých filmov, alternatívneho divadla a televízie.

Pozrite si trailer k filmu:

 

„Rozprávanie príbehu pre mňa znamenalo akt oslobodenia. Tieto historky sa vyrojili z najnespútanejších zákutí mojej predstavivosti. Pracoval som na iných projektoch a často ma deprimovalo, že divoké historky nebolo možné realizovať. Začal som písať poviedky, v ktorých som vyjadroval vlastnú frustráciu z rôznych vecí. Keď ich už bolo na jeden zväzok, napadlo mi, že ich spája niekoľko spoločných tém, ktoré im dodávajú jednotnosť a konzistenciu: všetky boli o katarzii, pomste, a o deštrukcii. A o neodolateľnej rozkoši zo straty  sebaovládania… Západnú kapitalistickú spoločnosť často vnímam ako neviditeľnú klietku, ktorá ochromuje našu citlivosť a  kriví medziľudské vzťahy.  Divoké historky  predstavujú skupinu ľudí, ktorí v takejto klietke žijú, bez toho, aby si uvedomovali jej existenciu. No v momente, kedy by väčšina z nás problém  potlačila alebo pretavila do  depresie sa títo ľudia rozbehnú na plné obrátky“, povedal režisér Damián Szifron.

O režisérovi:

Nový film Divoké historky, Relatos salvajes v kinách - Damián SzifronDamián Szifron sa narodil sa 9. 7. 1975 v Ramos Mejía v provincii Buenos Aires. Študoval mediálne štúdiá na  strednej škole ORT (filmovú teóriu). Absolvoval štúdium na Universidad del Cine v Buenos Aires. V rokoch 2002-2003  produkoval, písal a režíroval dve série úspešného seriálu Los Simuladores.

Medzinárodné práva kúpila Sony  International a uviedla seriál v Mexiku, Chile, Rusku a Španielsku. V roku 2003 predstavil na festivale Mar del Plata svoj prvý film – čiernu komédiu Fondo del mar. Vyhral cenu Silver Ombú za najlepší  latinskoamerický film,  cenu FIPRESCI,   zvláštne uznanie poroty na festivale v San Sebastian, cenu kritikov  na Filmovom festivale  latinskoamerických filmov v Toulouse, a ďalšie ocenenia.

V roku 2005  napísal a režíroval film  Tiempo de Valientes – policajnú komédiu, ktorú ospevovali kritici a stala sa diváckym hitom v Argentíne, v Španielsku, a pozbierala niekoľko domácich a medzinárodných cien. V roku 2006 napísal a  režíroval televízny seriál Hermanos &  Detectives.

V roku 2008 založil produkčnú spoločnosť Big Bang, ktorá vyvíja námety, formáty a scenáre. Po  Divokých historkách chce Szifron nakrútiť milostný príbeh  La pareja perfecta, ambiciózny scifi príbeh El extranjero  a western v anglickom znení  Little Bee.

[message_box title=“Vizitka filmu Divoké historky/Relatos salvajes :“ color=“red“]
Premiéra v SR: 19. február 2015
Krajina pôvodu: Argentína │ Španielsko
Rok výroby: 2014
Odporučená prístupnosť: MP 12 +
Formát: DCP, MP4, jaz. verzia: španielsky + české titulky, 122 min.
Žáner: čierna komédia

Scenár a réžia: Damián Szifron
Strih: Pablo Barbieri Carrera, Damián Szifron
Kamera: Javier Julia
Hudba: Gustavo Santaolalla
Zvuk: José Luis Díaz
Producenti: Agustín Almodóvar, Pedro Almodóvar
Hrajú: Rita Cortese, Julieta Zylberberg, Erica Rivas, Oscar Martínez, Darío Grandinetti, Leonardo Sbaraglia a María Onetto a ďalší.

Vybrané ocenenia a nominácie:
Cena divákov pre európsky film MFF San Sebastian; Cena divákov MFF Sarajevo; Cena divákov a cena pre najlepšiu herečku festival latinskoamerického filmu Biaritz; Cena divákov – festival filmov z Juhu – Oslo; 21 nominácií na argentínske národné filmové ceny; nominácia na Zlatú Palmu MFF Cannes 2014.[/message_box]

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu