Do našich kín priniesla Asociácia slovenských filmových klubov dokumentárny film o detektívnom pátraní po pestúnke s neodškriepiteľným fotografickým talentom, ktorý bol však objavený až tesne pred jej smrťou – Hľadanie Vivian Maier. Nominácia na Oscara či ceny BAFTA je len úlomkom úspechu tohto unikátneho dokumentu.

Nový film v kinách Hľadanie Vivian Maier-FVM_Woman Hat NY Public Library_¸Vivian Maier_Maloof Collection_online
Keby ste si meno Vivian Maier zadali do internetového vyhľadávača pred pár rokmi, nenašli by ste o tejto žene žiadnu informáciu. V prvom rade by vás ani nenapadlo toto meno hľadať. Bolo pre nás všetkých neznáme. Jej práca sa objavila až v roku 2007 na dražbe ako negatívy neznámej amatérskej fotografky, ktorá neplatila nájom.

Nový film v kinách Hľadanie Vivian Maier-FVM_African-American Man on Horse NYC_¸Vivian Maier_Maloof Collection_online

Odvtedy zásadne vplýva na umelecký svet a aj na človeka, ktorý jej fotografie dostal na svetla sveta – Johna Maloofa. Po vyvolaní negatívov okamžite vedel, že to čo našiel nie je len bežná fotografia amatérky ale umelecký poklad. Začal pátrať po ďalších negatívoch a vďaka jeho vytrvalej detektívnej práci nazbieral obrovské množstvo dychberúcich fotografii z ulíc New Yorku a Chicaga z obdobia 50. až 90. rokov.

Nový film v kinách Hľadanie Vivian Maier-FVM_Man Being Dragged by Cops Night_¸Vivian Maier_Maloof Collection_online

Zároveň sa mu tak začal vynárať príbeh samotárskej opatrovateľky, ktorej nadanie bolo obrovské, ale ktorá svoje fotografie nikdy nikomu neukázala. Napriek tomu je dnes považovaná za jednu z najvýraznejších osobností svetovej fotografie 20. storočia. Film nakrútil s pomocou Charlieho Siskela, ktorý za svoju prácu získal v minulosti aj nomináciu na cenu Emmy a ako producent sa spolupodielal napríklad na oscarovom dokumentárnom filme Bowling for Columbine.

Nový film v kinách Hľadanie Vivian Maier-FVM_VM Self Portrait Round Mirror Repeating Image_¸Vivian Maier_Maloof Collection_online

Nový film v kinách Hľadanie Vivian Maier - plagatDokument Hľadanie Vivian Maier mal premiéru v septembri 2013 na MFF Toronto a odvtedy ho uviedli už na viac ako 10 festivaloch vrátane takých ako je Berlinale, Sundance či DOC NYC.

Medzi najvýznamnejšie ceny z festivalov patrí určite Cena Johna Schlesingera z MFF Palm Springs a Veľká cena poroty na Miami Film Festival. Bez povšimnutia neostal ani na cenách BAFTA a Oscar, kde získal nominácie v kategórii Najlepší dokumentárny film.

Prehľad aktuálnych slovenských premietaní tejto strhujúcej dokumentárnej detektívky o žene, ktorá svoje diela nezničila, ale nechala ich osud v rukách iných, môžete nájsť > tu

 

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu