Od januára máte možnosť vidieť v kinách najnovší slovenský film Rukojemník, ktorý režíroval Juraj Nvota podľa scenára Petra Pišťanka a Mariana Urbana. Film vznikol v produkcii spoločnosti Alef Film & Media a koprodukcii RTVS.

 

Nový film Rukojemník s Milanom Lasicom - obr.1
Milan Lasica

O filme:

Rodinný film na pomedzí drámy a komédie sa zameriava predovšetkým na svet detských hrdinov – syna komunistického funkcionára a malého rukojemníka rodičov, ktorý emigrovali na Západ v polovici šesťdesiatych rokov minulého storočia.

Kamarátstvo, prvé veľké objavy, lásky, súboje znepriatelených bánd a veľké očakávania sú konfrontované s realitou „veľkáčského“ sveta.

Ťažko pochopiteľná, bizarná až absurdná realita vzťahov a postojov dospelých, labyrint čudných slov, skutkov, prejavov, ale aj také nepochopiteľné úkazy, akými sú pre dieťa politika, emigrácia, ale aj zrada a smrť privedú malého rukojemníka ku grotesknému rozhodnutiu.

Nový film Rukojemník s Milanom Lasicom - obr.12
7. januára 2015 – Slávnostné uvedenie filmu Rukojemník do kín. So šarmom a vtipom premiéru uviedla moderátorka Adela Banášová, ktorá na javisku dostala ružu od Milana Lasicu.

[message_box title=“Vizitka k filmu:“ color=“red“]
Námet: Peter Pišťanek, Marian Urban
Scenár: Peter Pišťanek, Marian Urban
Réžia: Juraj Nvota
Vedúca výroby: Jana Horáková
Kamera: Marek Diviš
Zvuk: Peter Gajdoš
Mix: Pet r Lenděl, Peter Gajdoš
Strih: Alojs Fišárek
Hudba: Ľubica Malachovská Čekovská
Architekt: Pavol Andraško
Kostýmová výtvarníčka: Simona Vachá lková
Umelecký maskér: Zuzana Paulini, Juraj Steiner
Výprava: Jaroslav Košťál
Koproducent: Zdeněk Skaunic
Producent: Marian Urban[/message_box]

Nový film Rukojemník s Milanom Lasicom - obr.2O filme, slovami jeho scenáristov Petra Pišťaneka a Mariana Urbana:

Niekedy, keď nám je najhoršie, keď sme v najzložitejších životných situáciách, tak sa najradšej vraciame do detstva.

Niekedy ani nepotrebujeme takéto krízové situácie, aby sme sa pozreli za seba a zistili, že mnohé z toho, čo sme podkladali za najťažšie, najzložitejšie a najhoršie chvíle nášho života sú z odstupu času len výraznejšie alebo matnejšie spomienky, podľa toho, akú pozitívnu, či negatívnu energiu nám do života priniesli.

A to bolo aj dôvod, pre ktorý som pred niekoľkými rokmi načrtol niekoľko viac, či menej autentických príbehov z detstva, z konca 60-tych rokov, z obdobia, ktoré bolo zlomové nielen pre dospelých (a špeciálne Čechov a Slovákov), ale aj pre nás  osem-deväťročné deti, ktorých pravdaže zaujímalo všetko možné len nie práve sa rodiace alebo prebiehajúce zásadne dejinné zmeny, ktoré napokon ovplyvnili naše dospievanie a celý náš život.

Detské oči vidia svet celkom inak ako dospelé. To je známa a triviálna pravda. Na druhej strane každý citlivý dospelý človek sa občas (alebo aj často) dokáže aspoň na chvíľu pozerať na svet aj detskými očami. Na počiatku tohto príbehu bolo niekoľko kratučkých textov v publikovaných na internete, čo vzbudilo záujem dramaturgie AFMG.

Stačil jeden zásadný rozhovor s Petrom, aby sme sa rozhodli z mozaiky všedných, smiešnych, tragikomických i tragických okamihov poskladať príbeh, ktorý nám našu minulosť a prítomnosť ukáže z iného pohľadu ako väčšina slovenských filmov, ktoré sme videli. Rozhodli sme sa písať síce o konci 60-tych rokoch minulého storočia, ale tak, aby v konečnom dôsledku išlo o príbeh, ktorý nie je ohraničený 4 časom ani priestorom, hoci paradoxne, príbeh sa odohráva v presne vymedzenom čase a priestore rozdelenom ostnatým drôtom.

Nový film Rukojemník s Milanom Lasicom - obr.3Lenže to je dnes už dávno minulosť, hoci naše detstvo, tak ako každé zostáva prítomnosťou. A ak si odmyslíme časové a priestorové vymedzenie, detské príbehy sú väčšinou archetypálne a univerzálne.

Príbeh, ktorý vychádza z autentických situácii sme sa  pokúsili napísať tak, aby ho bolo možné nazerať nielen z pohľadu detského diváka, ale aj z pohľadu dospelého diváka a najlepšie z oboch zároveň.

Pokúsili sme sa teda napísať príbeh, ktorý je určený v prvom rade detskému divákovi a cieľom bolo porozprávať ho tak, aby to bol film akceptovateľný pre dvoj i trojgeneračnú rodinu. Boli sme potešení akým spôsobom scenár zaujal jedného z najúspešnejších a najcitlivejších slovenských režisérov – Juraja Nvotu.

Predpokladali sme síce, že naše spomienky, či digresie na minulosť na detstvo pulzujú v ňom podobne ako v nás, ale boli sme nesmierne radi, že ho text oslovil aj ako príbeh, do ktorého vložil a predpokladáme, že ešte aj vloží nielen časť svojich spomienok a nápadov, ale aj srdce a dušu. A to je aj cesta, ktorou by sme radi oslovili nášho detského, aj dospelého diváka v blízkej budúcnosti.

Nový film Rukojemník s Milanom Lasicom - obr.6
7. januára 2015 – Slávnostné uvedenie filmu Rukojemník do kín.
Nový film Rukojemník s Milanom Lasicom - obr.7
7. januára 2015 – Slávnostné uvedenie filmu Rukojemník do kín.
Nový film Rukojemník s Milanom Lasicom - obr.8
7. januára 2015 – Slávnostné uvedenie filmu Rukojemník do kín. Milan Lasica
Nový film Rukojemník s Milanom Lasicom - obr.9
7. januára 2015 – Slávnostné uvedenie filmu Rukojemník do kín.
Nový film Rukojemník s Milanom Lasicom - obr.10
7. januára 2015 – Slávnostné uvedenie filmu Rukojemník do kín. Juraj Jakubisko a Milan Lasica
Nový film Rukojemník s Milanom Lasicom - obr.11
7. januára 2015 – Slávnostné uvedenie filmu Rukojemník do kín. Milan Labuda a Juraj Jakubisko
Nový film Rukojemník s Milanom Lasicom - obr.13
7. januára 2015 – Slávnostné uvedenie filmu Rukojemník do kín. Juraj Nvota
Nový film Rukojemník s Milanom Lasicom - obr.5
7. januára 2015 – Slávnostné uvedenie filmu Rukojemník do kín.

Publikované už 8. januára 2015

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu