Nový film Stále spolu je o alternatívnom spôsobe života, výchove detí a o návrate k prírode - obr.2
záber z filmu Stále spolu (zdroj: ASFK)

O alternatívnom spôsobe života, výchove detí či návrate k prírode veľa z nás premýšľa. Málokto však nájde odvahu a odhodlanie vybočiť zo zabehnutých koľají a postaviť svoju rodinu pred nové výzvy. Jednými z tých, ktorí sa zámerne vrhli do neznáma, sú Mlčochovci. On kybernetik, ona vyštudovaná pedagogička.

Postupom času priviedli na svet deväť detí, väčšinu roka žijú na lúke na Šumave, stránia sa súčasného sveta a nechcú používať výdobytky modernej technológie.

Ako vyzerá život v maringotke, bez tečúcej vody, kúpeľne a záchoda? A prinieslo toto rozhodnutie Mlčochovcom vytúžené šťastie a diametrálne odlišný život od väčšiny západnej spoločnosti? Nielen to sa dozviete v novom filme režisérky Evy Tomanovej, ktorý je v kinách od štvrtku 4. júna.

Petr Mlčoch sa narodil ako mestský človek, v byte na predmestí Plzne. Keď skončil strednú školu, išiel študovať kybernetiku na Karlovu univerzitu v Prahe. Jeho žena Simona vyrástla v Prahe a študovala český jazyk a históriu, tiež na Karlovej univerzite a tu sa aj stretla s Petrom. Dnes sú spolu už 25 rokov, majú 9 detí, nemajú tečúcu vodu, kúpeľňu ani toaletu. Žijú v dome, ktorý si sami postavili na lúke na Šumave.

Stále spolu je silný dokumentárny príbeh rodiny, ktorá sa rozhodla žiť inak ako väčšina. Radšej sa spoliehajú na svoje vlastné zdroje, než by mali svoju slobodu obetovať civilizácii. Je príbehom ľudí, pre ktorých láska a náklonnosť znamená viac ako materiálne zabezpečenie.

V čase konzumu a komfortu sa rozhodli pre opačný smer. Je ich prístup utópiou, ktorá hraničí s masochizmom alebo správna cesta ako žiť? Čo si o tom myslia ich deti? Aký je život s mužom, ktorý použil vlastnú rodinu na jeho experiment o živote?

 

„Tému života Petra Mlčocha som v sebe nosila viac ako desať rokov,“ hovorí režisérka Eva Tomanová, pre ktorú je Stále spolu celovečerným dokumentárnym debutom a dodáva:

„Čím viac som rodinu behom dlhého natáčania spoznávala, tým viac som si uvedomovala, že ich príbeh musím posunúť ďalej. Oni sami sú drsní aj pravdiví ako šumavské stráne, kde v lete žijú a zároveň plní života a nespútanosti, ktorú im v zime poskytuje „azyl“ v Španielsku.“

Snímka Stále spolu má za sebou niekoľko premiér na vybraných festivaloch, pričom tvorcov najviac potešilo zaradenie do súťaže debutov na prestížnom amsterdamskom festivale dokumentárnych filmov – IDFA.

„Dostať sa na IDFA nie je vôbec jednoduché a byť medzi pätnástimi vybranými debutmi z celého sveta pre nás bola veľká česť, obzvlášť, keď je festival považovaný za najprestížnejšiu dokumentárnu prehliadku sveta a niekedy sa aj hovorí, že ide o dokumentárnych Oscarov,“ hovorí producent Jiří Konečný.

„ Okrem Amsterdamu sme Stále spolu premietli aj divákom pražského Jedného sveta a tiež v Dortmunde, Linzi a Thesssaloniki. Chystáme sa aj do Mníchova a Varšavy. Všade sme sa stretli s rovnakou reakciou, ktorou bola veľká diskusia, v ktorej sa stretli zástancovia a odporcovia životnej filozofie pána Mlčocha,“ dopĺňa Konečný.

Režisérka Eva Tomanová, hovorí o svojom filme

Eva Tomanova, reziserka-zdroj-ASFK
Eva Tomanová (zdroj: ASFK)

„Rodinu Petra som spoznala pred viac ako desiatimi rokmi. Rozhodol sa ísť cestou svojich predkov a vzdať sa všetkého, čo k takému spôsobu života nepatrí. Vybudoval si svoje vlastné kráľovstvo ďaleko od civilizácie. Nie sú to žiadni šamani ani priaznivci hippie kultúry, naopak – tieto ideológie odmietajú. Hodnota, v ktorú silne veria, je prostá rodinná pospolitosť.“

„Poznám mnoho rodín, ktoré žili „alternatívne“. Niektoré z nich sa rozpadli, iné to vzdali a dnes žijú ako každý iný. Petr už takto žije viac ako 25 rokov. Začalo ma teda zaujímať prečo. Podarilo sa mu nájsť nejaké hlboké rodinné hodnoty, alebo iba vystavil svoju rodinu šialenému rodinnému experimentu?“

„Za tie roky sa očividne veľa nezmenilo – teda okrem počtu detí. Rodina najskôr žila bez elektriny. Keď som deťom priniesla papier a farbičky, pripadala som si skoro ako misionár. Dovtedy bol papier, a to akýkoľvek, v rodine zakázaný. V tom, čo sa najprv zdalo takmer ako idylka, bolo cítiť aj niečo desivé. Petrova žena evidentne rezignovala. Kam by išla s toľkými deťmi? Deti sú šikovné, ale hanbia sa hovoriť. Najstaršia dcéra otehotnela s miestnym farmárom. Vnímala som jej postupné odlúčenie od rodiny, ktoré bolo s príchodom nového života neodkladné. Najstarší syn utiekol z domu. Hoci pán Mlčoch stratil časť svojej sily a autority, je stále nespochybniteľnou hlavou rodiny.“

„Dôkladné prípravy sa vyplatili. S rodinou som počas prieskumu a skúšobného natáčania strávila mnoho dní. Sledovala som, ako sa dokážu vyrovnať s mimoriadnymi situáciami a ako trávia celý deň len tak leňošením pri rieke. Väčšinou sa k žiadnemu príbehu či téme nevraciam. Tentokrát som ale mala silnú potrebu pochopiť. A uvedomila som si, že na otázky, ktoré sa zdajú zložité, môže byť veľmi jednoduchá odpoveď.“

O režisérke

Eva Tomanová začala svoju cestu k režisérskej práci postupne. Od elévskych rokov pri štúdiu, prešla do relácie Na vlastní oči, kde pod vedením ostrieľaných žurnalistov a režisérov natočila 130 reportáží, vo vrcholnom období relácie už ako vedúci reportér a režisér. Rozhodnutie, či bude preferovať viac žurnalistickú alebo režijnú tvorbu, jej umožnilo krátke pôsobenie v pozícii šéfa publicistiky TV Barrandov.

Rozhodla sa pre réžiu. Pod záštitou Fera Feniča vytvára do cyklu České milování prvé ucelené televízne dokumenty, v spoločnosti zvučných mien českej filmovej a televíznej réžie. Získané znalosti prenáša do Českej televízie. Natáča dokument Ve Stínu Lebek, obľúbený na outdorových festivaloch, dokument Škola chodí za dětmi, portréty do relácie Pološero, a občas si odskočí k svojej pôvodnej profesii do relácie Reportéři ČT.

Česká televízia jej dáva dôveru, a tak vzniká jej celovečerný debut „Stále spolu“. Ta sa vypláca, v produkčnej spoločnosti Endorfilm a za podpory DOK.inkubátora a Státního fondu kinematografie, vzniká dokument, ktorý je vybraný do súťaže na festivale IDFA a získava aj spolu s ďalšími dvoma snímkami nomináciu na najlepší film.

Hoci dokument s úspechom obchádza festivaly, dosahuje vysoké divácke hodnotenia a je aj priaznivo vnímaný filmovými profesionálmi, Eva Tomanová vôbec nepoľavuje v práci a súbežne pripravuje ďalší dokument s pracovným názvom „Virus“. Má neopozeraný a filmový prístup k látke, civilné videnie sveta, schopnosť pre nezaujaté zobrazenie, a v jej práci je vidieť filmovosť, ktorú dnes v dokumentoch často ubíja žurnalistika a publicistika.

[message_box title=“Vizitka k filmu:“ color=“grey“]
Stále spolu
Distribučná premiéra: 4. jún 2015
Krajina pôvodu: Česká republika
Rok výroby: 2014
Odporučená prístupnosť:  MP 12+
Formát: DCP, MP4
Jazyková verzia: česky
Žáner: dokumentárny film
Réžia: Eva Tomanová / Strih: Dominik Krutský, Krasimíra Velitchková / Produkcia: Jiří Konečný /
Kamera: Petr Koblovký, Jiří Krejčík, Michal Vojkuvka, Patrik Balonek, Petr Mlčoch / Hrajú: rodina Mlčochovcov: Petr, Simona, Dora, Kaspar, Prokop, Silvestr, Severín, Horymír, Perla, Irenej, Rosa
Minutáž: 74 min. [/message_box]

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu