Rolls-Royce Motor Cars odhalili nový Ghost série II. Diskrétna modernizácia ikonického vzhľadu exteriéru ponúka najnovšie výsledky technologického pokroku rastúcej základni vysoko úspešných zákazníkov – šéfov priemyselných gigantov, podnikateľov a úspešných obchodníkov – čím nadväzuje na pozíciu najpopulárnejšieho automobilu v cenovom segmente nad 250 000 dolárov a míľnika úspechu Rolls-Royce.

Od premiéry v roku 2009 sa Ghost stal ultimatívnym symbolom úspešných podnikateľov po celom svete. Získal si nielen médiá, ale aj zákazníkov a pripísal si na svoje konto štyri po sebe idúce historické rekordy v predaji. Ghost priviedol do sfér majiteľov Rolls-Royce novú, mladšiu generáciu vysoko úspešných mužov a žien, čím sa stal nosným pilierom nadmieru vydarenej stratégie udržateľného rastu značky.

Ghost je dôsledne súčasnou reprezentáciou typického Rolls-Royce luxusu s dokonalo vyváženou dynamikou a exkluzivitou, ktoré presvedčia za každých okolností. Jeho majitelia si vychutnajú decentne sebavedomé a rafinovane moderné vozidlo s interiérom, ktorý dýcha pokojom a vyrovnanosťou, cennými to devízami pre dnešný často frenetický a chaotický svet biznisu.

Esenciou Rolls-Royce Ghost je splnenie každej potreby jeho majiteľa, je to exkluzívny pracovný nástroj na všedné dni a zároveň aj zdroj nenútene atraktívnych jazdných zážitkov na voľné víkendy.

Pri tvorbe modelu Ghost sa vychádzalo z prostého určujúceho princípu: zachytiť silu jednoduchosti. Snaha o to, aby pôžitok vodiča ani pasažierov nerušilo nič komplikované, formovala každý aspekt procesu vzniku dizajnu a konštrukcie.

Nový Rolls-Royce Ghost II. opäť výnimočný a pokrokový zároveň-obr.4

Veľkorysá nová generácia zákazníkov Rolls-Royce hľadá vozidlo, vyžarujúce pokojnú sebaistotu a útulný super prémiový pocit z pobytu na palube, na ktorej sa rovnako dobre vedú obchody ako aj trávi voľný čas. Ghost série II spája túto tradíciu s odvážne novým súčasným prístupom.

Nekompromisná stratégia voľby materiálov a kvality ich spracovania sa zachovala, pribudli však novo interpretované vizuálne výpovede, zvýrazňujúce modernosť a dynamiku vozidla. Napríklad neopakovateľné sebavedomie mreže chladiča modelu Phantom ustúpilo jemnejšiemu a menej formálnemu dizajnu – jeho zaoblenia teraz viac než tradičný portál panteónu pripomínajú vzduchové vstupy do prúdového leteckého motora.

Nový Rolls-Royce Ghost II. opäť výnimočný a pokrokový zároveň-obr.3

Plynulé „línie jachty“ a robustne klenuté boky naznačujú vrodenú dynamiku vozidla, pričom tradičná Rolls-Royce DNA je vyjadrená vystúpenou „provou“ dlhej prednej kapoty, veľkými ničím nenarušenými povrchmi a krátkymi prevismi.

Aby Ghost zostal na výslní záujmu neustále sa meniaceho sveta a naplnili sa tak očakávania náročných zákazníkov, Ghost série II prichádza v podobe doplnenej o najnovšie technologické prvky a oblečený do decentne prekresleného plášťa dizajnu. Pohľad okamžite upúta nový tvar LED predných svetiel s celistvými jednotkami denných svetiel, lemujúcimi ich novú, dynamickejšiu formu. Tento nový typický vizuál dokonalo ladí s prepracovanou povrchovou úpravou predných partií vozidla.

Nový Rolls-Royce Ghost II. opäť výnimočný a pokrokový zároveň-obr.1

Zúžené vystúpenie prednej kapoty, vychádzajúce od sošky Spirit of Ecstasy, evokuje kondenzačné čiary za motormi prúdových lietadiel, poukazujúc na dynamiku vozidla. Jemne modifikovaná forma nárazníkov vytvára dojem väčšej vizuálnej sily s výraznejšou šírkou aj výškou. Modernú estetiku ešte silnejšie podporuje doplnenie chrómovaných prvkov do predných vstupných otvorov, ktoré teraz privádzajú viac chladiaceho vzduchu k predným brzdám.

Výraznejšie dynamický charakter dostala aj jedna z hlavých dizajnových ikon značky Rolls-Royce: slávna „waft“ línia bola pre Ghost série II prepracovaná tak, aby sa výraznejšie nakláňala dopredu, naznačujúc nenútenú dynamiku vozidla.

Tieto exteriérové prvky, obohatené o nové doplnkové 21-palcové kované disky kolies aj štandardné 19-palcové kolesá, plus ďalšie nové prekvapivé detaily, napríklad doplnkový kryt tankovacieho hrdla z nehrdzavejúcej ocele s monogramom, sú zárukou dokonalo vydarenej modernej reinterpretácie klasického luxusu Rolls-Royce.

Nový Rolls-Royce Ghost II. opäť výnimočný a pokrokový zároveň-obr.10

Štýlovosť a komfort interiéru stúpli vďaka novým sedadlám. Elektricky nastaviteľné opierky stehien vpredu sa pridávajú k novej štruktúre zadných sedadiel, vytvarovaných pre ešte viac komfortu. V konfigurácii zvanej „Lounge“ (salónik) sú sedadlá mierne natočené smerom k sebe, čím vzniká intímnejšia atmosféra uľahčujúca pasažierom komunikáciu.

Pre sedadlá je štandardne k dispozícii trojstupňové vyhrievanie a doplnkovo aj funkcia masáže a zmeny sklonu. Chrómované lemovanie svetiel na slnečných clonách a nová mäkká povrchová úprava palubnej dosky umocňujú prémiový dojem z interiéru, zatiaľ čo prepychová prírodná koža teraz môže pokrývať aj predné a zadné stĺpiky.

Číselníky prístrojov a hodín takisto prešli decentným skrášlením s individuálne aplikovanými leštenými kovovými prvkami okolo ciferníkov, evokujúcimi precízny dizajn ručne vyrábaných luxusných náramkových hodiniek. A naopak matne tmavo chrómované stredy ciferníkov ako keby sa „vznášali“ v strede prístrojov.

V neposlednom rade je tu rozšírená paleta individualizačných prvkov Bespoke, obohatená o dva nové exkluzívne drevené obklady: Paldao a Walnut Burr Crossband.

Nový Rolls-Royce Ghost II. opäť výnimočný a pokrokový zároveň-obr.6

V roku 2014 sa soška Spirit of Ecstasy dožíva 103 rokov. Viac než akýkoľvek iný symbol luxusu predstavuje dáma s krídlami ozajstnú ikonu, ktorej nádhera stále zdobí mrežu chladiča. Ghost série II ju však teraz zobrazuje aj pod krištáľovým skleneným povrchom nového otočného ovládača.

Ovládač zvaný Spirit of Ecstasy Rotary Controller prináša dotykovú plochu (uprednostnenú pred dotykovou obrazovkou, na ktorej by ostávali nevzhľadné otlačky prstov priamo pred zrakom vodiča a pasažierov), s možnosťou vpisovania znakov prstom, ako aj s funkciou skrolovania v jednotlivých menu pomocou otáčania chrómovaného voliča a jeho stláčania na potvrdenie výberu.

Dotyková plocha ovládača podporuje aj funkcie zväčšovania a zmenšovania stiahnutím alebo roztiahnutím prstov, ako pri intuitívnom ovládaní smartfónov. To pomôže používateľovi dostať sa v rámci zobrazenia k potrebným detailom. Pohybom jedného prstu sa napríklad dokážete presunúť na iné miesto mapy a pomocou dvoch prstov následne môžete požadované miesto zväčšiť alebo zmenšiť.

Nový Rolls-Royce Ghost II. opäť výnimočný a pokrokový zároveň-obr.12

Rolls-Royce zamestnáva expertov na všetky aspekty špičkovej kvality výroby, od ručne lakovaných bočných línií eaž po detailne vyladené audiosystémy.  A presne takým je aj sústava Bespoke, ktorá predstavuje ten najkomplexnejšie vyvinutý automobilový hi-fi systém, zostavený z tých najkvalitnejších hardvérových komponentov.

Leitmotívom jeho vývoja boli dokonalá akustická vyváženosť a výkon. Vlastní audio inžinieri Rolls-Royce sa integrálne zapojili do samotného vývoja vozidla a konzultoval sa s nimi každý možný dopad konštrukčných zmien na kvalitu zvukového systému – tento prístup vo svete osobných automobilov nemá obdobu.

Osemnásť individuálne ladených reproduktorov, s možnosťou výberu akustického prostredia štúdia alebo divadla, produkuje čistý akustický „živší než živý“ dojem. Dva basové reproduktory umiestnené v batožinovom priestore sa pridávajú k siedmim párom meničov, dômyselne rozmiestnených po kabíne. Dva reproduktory typu „exciter“ v obklade strechy privádzajú zvuk k úrovni uší, čoho výsledkom je absolútne unikátny zážitok z posluchu.

Nový Rolls-Royce Ghost II. opäť výnimočný a pokrokový zároveň-obr.7

Systém využíva vysoko citlivý mikrofón na neustále priebežné monitorovanie okolitého hluku, na čo následne reaguje patričnou úpravou hlasitosti a frekvenčnej charakteristiky reprodukovaného zvuku, aby sa trvalo zabezpečila jeho konzistentná dokonalosť. K tomu sa navyše pridáva aj fázová korekcia jednotlivých reproduktorov, s úlohou eliminovať prípadné „hluché miesta“, spôsobené vonkajšími faktormi.

Doplnkom k bezkonkurenčnej audio konštrukcii, v ktorej je duchom stále osobne prítomný Sir Henry Royce, je na palube modelu Ghost série II pevný disk s 20,5 GB úložnou kapacitou, ktorá dokáže pojať napríklad približne 5700 skladieb, nahratých cez USB port, umiestnený v stredovej konzole alebo v priehradke pred spolujazdcom.

Možnosť pripojenia pre iPad alebo iPod umožní importovať hudbu, podcasty alebo audioknihy. K doplnkovým možnostiam patrí aj Bluetooth audio streaming z jedného alebo dvoch telefónov, pripojených s rovnakou funkčnosťou.

Nový Rolls-Royce Ghost II. opäť výnimočný a pokrokový zároveň-obr.11

Ovládač Spirit of Ecstasy Controller vám umožní aj viaceré hudobné vyhľadávania, vrátane funkcie „zahrať viac podobnej hudby“ alebo Gracenote® prístupu k albumom s výbermi hitov. To, čím sa Ghost série II dostáva na špičku segmentu „car-audio“, je však predovšetkým samotná kvalita reprodukovaného zvuku.

Ghost série II dostal aj výsledok najnovšieho vývoja v technológii LED. Jeho osvetlenie je teraz podstatne vylepšené vďaka adaptívnym systémom. Elektronicky riadené svetelné moduly sa natáčajú do smeru jazdy v reakcii na točenie volantom, zatiaľ čo jasnejšie biele svetlo je zárukou nenútene bezpečnej nočnej jazdy s nižšou mierou únavy vodiča.

Navyše, automatické prepínanie medzi tlmenými a diaľkovými svetlami bolo nahradené revolučnou novou technológiou proti oslneniu. Keď sa priblíži iné vozidlo, vynechá sa selektívne z osvetlenej oblasti tak, aby jeho vodič nebol ohrozený. Ghost série II dáva vďaka tomu svojmu majiteľovi k dispozícii výhody trvalo aktivovaných diaľkových svetiel. Aktuálny dizajn svetiel má Ghost série II lemovaný dennými svetlami, ktoré nielen zvyšujú bezpečnosť, ale mu tiež dodávajú nezameniteľnú identitu vzhľadu.

Nový Rolls-Royce Ghost II. opäť výnimočný a pokrokový zároveň-obr.2

Ku svojej nenútenej dynamike pridáva Ghost série II aj pomoc technológie prenosu za pomoci satelitu (Satellite Aided Transmission), ktorá debutovala v modeli Wraith v roku 2013.

Táto technológia využíva GPS dáta na to, aby vozidlo videlo aj ďalej než vodič a prispôsobilo svoju prevádzku lokalite, ktorou prechádza a jazdnému štýlu. Získané informácie zužitkuje napríklad na voľbu správneho prevodu 8-stupňovej automatickej prevodovky ZF s cieľom poskytnúť vodičovi ideálne využitie potenciálu 6,6-litrového twin-turbo motora Rolls-Royce V12 pre nenútený a plynulý jazdný štýl.

Keď sa napríklad blíži rýchla zákruta, automobil dokáže predvídať ako ju chcete prejsť. Preto keď dvihnete nohu z pedálu akcelerátora, prevodovka nepreradí a podrží vyšší stupeň, aby bola pri výjazde zo zákruty k dispozícii maximálna sila ťahu motora. Prenos za pomoci satelitu je štandardne k dispozícii vo všetkých vozidlách Ghost série II.

Ghost predstavuje dokonalú zmes jazdnej dynamiky a pre Rolls-Royce typického komfortu. Ghost série II si zákazníci môžu objednať s balíkom dynamickej jazdy Dynamic Driving Package, ktorý poskytuje bezprostrednejší zážitok pri zachovaní pohodlia.

Prepracovaná konštrukcia predných aj zadných vzpier a prispôsobenie tlmičov podstatne vylepšili reakcie Ghost série II v zákrutách. Vodič k tomu navyše dostane do rúk hrubší volant s pocitom lepšej spätnej väzby od riadenia. Vo všetkých špecifikáciách sa zlepšil komfort jazdy aj stabilita zadnej časti vozidla vďaka novým hydraulickým ložiskám nápravy.

Zdroj: BMW Group Slovakia

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu