počas nakrúcania nového seriálu (autor foto: Zuzana Gucmanová, zdroj: RTVS)

Nedeľný primetime bude na Jednotke od 12. januára patriť novému pôvodnému seriálu RTVS. Hniezdo sľubuje emócie, napätie, manželský život v celej jeho pestrosti, ale aj kriminálnu zápletku.

Predstavia sa v ňom poprední slovenskí herci, ale aj úplní neherci. Jedna z hlavných úloh totiž patrí novorodencovi, ktorý skomplikuje životy jednotlivým aktérom.

Diváci sa v seriáli Hniezdo môžu tešiť na Soňu Norisovú, Alexandra Bártu, Mariána Mitaša či Andreu Karnasovú, Zuzanu Šebovú, Mareka Geišberga, Paľa Višňovského a Zuzanu Frenglovú.

Pôvodný dvanásťdielny dramatický seriál Hniezdo z produkcie RTVS, má ambíciu byť sondou do príbehov a osudov ľudí, ktorí nemôžu mať deti, no ktorí túžia po deťoch, chcú si ich adoptovať, čo je dnes stále častejšie sa vyskytujúci fenomén generácie tridsiatnikov.

V postave novorodenca sa predstavilo viacero malých nehercov. Príbeh seriálu sa odohráva počas šiestich týždňov, natáčanie však trvalo od leta do jesene. Postupne sa tak v úlohe novonarodeniatka vystriedalo až 15 detí, z toho jedny dvojičky.

Aj natáčanie na gynekologickom oddelení bolo výnimočné. „Vytipovali sme si noc a obdobie, kedy malo byť v nemocnici najmenej mamičiek a pôrodov. Nakoniec však bolo všetko inak a padol pôrodný rekord. Okrem filmového bábätka sa narodilo ďalších 6 novorodencov,“ spomína na natáčanie v trenčianskej nemocnici producentka RTVS Zuzana Balkóová.

Prvú časť seriálu Hniezdo odvysiela RTVS v nedeľu 12. januára 2020 o 20:30 na Jednotke.

O seriáli:

Pôvodný dvanásťdielny dramatický seriál Hniezdo z produkcie RTVS, má ambíciu byť sondou do príbehov a osudov ľudí, ktorí nemôžu mať deti, no ktorí túžia po deťoch, chcú si ich adoptovať, čo je dnes stále častejšie sa vyskytujúci fenomén generácie tridsiatnikov.

Ale hovorí aj o tých, ktorí deti mať nechcú. Ústredný príbeh protagonistky, vzornej manželky a matky dvoch detí, ktorá sa tretieho dieťaťa vzdá pri anonymnom pôrode je hlavne príbehom o rodine.

Dotýka sa však všetkých medziľudských vzťahov a problémov. Dej sa odohráva na malom meste, v priebehu dvoch mesiacov. Rozvíja niekoľko zdanlivo samostatných príbehov, ktoré sa však prepletajú a dramaticky ovplyvňujú.

Navzájom ich spája malý bezbranný novorodenec. Sú to príbehy všetkých tých, ktorí sa nejakým spôsobom zapísali, alebo sa zapíšu do jeho osobnej histórie.

Rodinné linky sú úzko späté s kriminálnou linkou, ktorá odhalí závažné tajomstvo protagonistov.

Seriál Hniezdo je určený rovnako mužom aj ženám a okrem partnerských vzťahov, rieši aj ekonomické a sociálne problémy menších podnikateľov.

Info o nakrúcaní:

Nakrúcanie seriálu trvalo 62 dní (od 5. júla do 13. októbra 2019) a točilo sa v Bratislave, Limbachu, Borinke, Marianke, Trenčíne aj v priestoroch RTVS.

Počas tohto obdobia sa filmový štáb sťahoval každého 1,5 dňa, pretože príbeh bol rozložený do 36 lokácií v reáloch a exteriéroch Slovenska, bez možnosti využitia štúdiového zázemia, čo bola výzva najmä pre výpravu.

Architekt Braňo Mihálik aj výprava pod vedením Tomáša Bakočku nemali čas na nádych. Pokiaľ sa nakrúcalo, časť výpravy zariaďovala alebo likvidovala ďalšie priestory.

Aj napriek tomu, že bolo veľmi veľa exteriérov, bol seriál v priazni „vyššej moci“ nakoľko ani raz sa nemuselo natáčanie zrušiť, či už kvôli počasiu, alebo hercom a tých bolo naozaj neúrekom.

Produkčne išlo o jeden z naozaj veľmi náročných seriálov, a to po stránke logistickej, technickej, ale aj organizačnej.

Päťdesiatčlenný štáb a dvanásťhodinové zmeny po dobu štyroch mesiacov si vyžadoval dôsledný kaučing a prípravu celej produkcie a jej viac než dvanásťhodinové nasadenie.

Počas výroby sa bezpečne rozbili dve „hracie autá“ za asistencie policajtov, záchranky a kaskadérov.

V seriáli vystupuje 21 hlavných postáv. Diváci sa môžu tešiť na Soňu Norisovú, Alexandra Bártu, Mariána Mitaša, Andreu Karnasovú, Zuzanu Šebovú, Mareka Geišberga, Paľa Višňovského, Zuzanu Frenglovú, ale aj mnohých ďalších.

Obsadených bolo 76 epizódnych postáv a komparzistov, ktorých sa za štyri mesiace vystriedalo približne 700.

Novorodencov tvorcovia počas šiestich týždňov natáčania vystriedali 15, z toho jedny dvojičky, keďže sa točilo od leta do jesene. O kostýmy pre všetkých sa starala kostýmová výtvarníčka Lucia Šedivá.

Nezabudnuteľné bolo natáčanie na gynekologickom oddelení v Trenčíne, keď tvorcovia vytipovali pre realizáciu noc a stav, kedy je najmenej mamičiek v nemocnici. V túto noc padol pôrodný rekord, okrem filmového bábätka sa narodilo 6 novorodencov.

Úvodnú skladbu k seriálu s názvom Poslednýkrát zložil Peter Bič s Tomášom Buranovským, ktorý napísal aj text. Skladbu nahrala skupina Peter Bič Project.

Postavy a obsadenie:

Kristína Važanová / Soňa Norisová 38-ročná, milujúca manželka, matka dvoch detí. Tretie dieťa splodila neželane, mimo manželského zväzku. Pre zachovanie rodiny sa odhodlá k anonymnému pôrodu.

Michal Važan / Alexander Bárta Majiteľ stavebnej firmy (spolu s Petrom Fialom), muž, ktorý ctí klasické rozloženie funkcií a povinností muža a ženy v rodine. Pracovitý, milujúci otec a manžel, konzervatívny, nemá rád zmeny vo firme ani v živote.

Peter Fiala / Marián Mitaš Spolumajiteľ firmy s Michalom, vizionár, rád riskuje, užíva si život, dobrodruh, pôžitkár, egoista, k šťastiu nepotrebuje deti, no pre firmu chce len to najlepšie.

Marta Fialová / Andrea Karnasová Tajomníčka na miestnej základnej škole, vášnivo miluje svojho muža Petra, aby ho nestratila je ochotná mu tolerovať aj nemanželské úlety. Za každú cenu chce na verejnosti zachovať dekórum ich úspešného a šťastného manželstva.

Nina Kalmanová / Katarína Šafaŕíková Jedináčik z váženej rodiny architektov. Je dizajnovou architektkou v ateliéri svojho úspešného otca. Pod jeho vedením si budovala kariéru a odkladala narodenie dieťaťa. Je vydatá za spolužiaka Adriána, s ktorým žije v rodinnej vile so svojimi rodičmi. Miluje manžela a aj napriek tomu, že sa ukáže, že on má problémy splodiť dieťa, nie je ochotná sa s ním rozviesť. Pristúpi na adopciu, čo sa nepáči jej otcovi.

Adrián Kalman / Marek Geišberg Úspešný a talentovaný architekt, priženil sa do váženej rodiny architekta. Ninu miluje a jej otcovi pomáha svojím talentom získavať lukratívne štátne zákazky. Stále mu chce dokazovať, že je hodný jeho dcéry, aj keď mu nevie dať legitímneho vnuka.

Ivan Rozložný / Pavel Višňovský Uznávaný architekt, autoritatívny potomok dynastie architektov. Pre svoju dcéru (Ninu Kalmanovú) si predstavoval lepšiu partiu ako je Adrián, no oceňuje jeho talent. Sklamal ho však ako muž, očakával vnuka – pokračovateľa rodu. Myslí si, že Nina by mala Adriána opustiť.

Alena Rozložná / Zuzana Frenglová Kultivovaná, vzdelaná, no po narodení dcéry zostala v domácnosti. Stará sa v rodine o rovnováhu, jediná vie ovplyvniť svojho muža, chápe túžbu Niny a Adriána po potomkovi.

Magda Porubská (matka Kristíny) / Anna Javorková Slobodná matka Kristíny. V malom meste si preto v živote vytrpela veľa príkoria. Majiteľka krajčírskej dielne, ktorú prevzala Kristína. Do dcéry vtĺkla filozofiu za každú cenu si udržať rodinu. Na dcéru je prísna, viní ju za svoj ťažký život, no vnúčatá, 16-ročnú Emu a 13-ročného Boriska, ako aj zaťa Michala, miluje.

Milka Petrovičová / Zuzana Kubovčíková Šebová Sociálna pracovníčka, stará dievka, pomáha rodinám s adopciami, a napriek tomu, že sa jej nedarí mať vlastný harmonický vzťah a nemá vlastné deti, prišla na tento svet, aby pomáhala druhým. Je rodená optimistka.

Autori: Braňo Mišík, Alena Bodingerová, Biba Bohinská, Peter Nagy, Naďa Jurkemik
Dramaturgia: Dana Garguláková
Kreatívna producentka: Jana Kákošová
Réžia: Braňo Mišík
Kamera: Mário Ondriš, Laco Janošťák
Kostýmy: Lucia Šedivá
Architekt: Branislav Mihálik
Výkonná producentka: Zuzana Balkóová

Zábery z nakrúcania:

 

(ts)

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu