repro foto: bezkamenov.sk

MUDr. Ján Švihra, ml. z Univerzity Komenského z Jesseniovej lekárskej fakulty v Martine,  spustil so skupinou lekárov nový web bezkamenov.sk, aby na jednom mieste sústredil
odborné informácie o močových kameňoch.

Močové kamene sú choroba, ktorá trápi 20% populácie. Aj na Slovensku týmto ochorením trpí mnoho pacientov. V súčasnej modernej medicíne je mnoho spôsobov ako sa k liečbe tejto choroby pristupuje, no pacienti nemajú k týmto informáciám prístup. A práve to je zámerom webu bezkamenov.sk.

MUDr. Ján Švihra, ml. (foto: J. Š,)

“Web bezkamenov.sk slúži v prvom rade základnému prehľadu. Močové kamene trápia pätinu populácie, no globálne povedomie o tejto téme je takmer nulové! Na webe píšeme o tom, ako kamene vznikajú, aké komplikácie čakajú pacientov s touto diagnózou, ako im vieme operačne pomôcť. Budeme písať ale aj o tom, ako kameňom predchádzať,“ pre Mediahub.sk uviedol MUDr. Ján Švihra, ml.

Web a jeho obsah netvorí MUDr. Ján Švihra sám. Vidieť to aj na jednotlivých príspevkoch, kde sú autormi textov špecializovaní lekári. Informácie na webe sú vysoko profesionálne a píšu ich odborníci v danej lekárskej oblasti.

„Problematike močových kameňov sa venujem už pár rokov, záujem o tému vo mne vzbudil môj mentor – Igor Sopilko. V operačnej medicíne je dôležité mať dobrého učiteľa a celý tím ľudí okolo (anestéziológ, sestričky, inštrumentárky, podpora vedenia) a priznávam, že som mal šťastie. Chcel som nadviazať na Igorovu prácu a posunúť to niekam ďalej. Po Svetovom endourologickom kongrese v Paríži som bol plný nápadov a inšpirácii. Začalo to pár príspevkami – rady pre pacientov s kameňmi – na mojom instagramovom profile tu_je_lenivko. Potom sme dali hlavy dohromady a vytvorili náš web,” priblížil pozadie vzniku webu MUDr. Ján Švihra.

Podoba webu ani zďaleka nie je konečná. V budúcnosti bude obsah obohatený o video. Lekári plánujú priblížiť ľuďom svoju prácu. Pacienti tak budú môcť spoznať, ako prebieha operácia močových kameňov, ale aj mnoho iných zaujímavých a dôležitých informácií.

„Plánujeme video-sekciu a tiež informácie zo zákulisia :-) Inými slovami, chceme ľudí nechať nahliadnuť do nášho bežného pracovného dňa. Operovať močové kamene je veľká výzva – operatér pracuje niekoľko hodín denne pod ťažkou olovenou vestou v rôznych vynútených polohách, keďže polohu močového kameňa overujeme pod RTG kontrolou,“ dodáva MUDr. Ján Švihra.

Prostredníctvom webu je možné nájsť aj urologické oddelenia na Slovensku. Momentálne sa v sekcii „Urologické oddelenia“ nenachádzajú všetky oddelenia na Slovensku. Postupne sa projekt rozrastie aj do iných lokalít Slovenska. Samozrejme lekári, ktorí tvoria web sú naklonení spolupráci s každým urologickým oddelením, pracoviskom či klinikou.

„Úprimne sa teším, že sa nám podarilo vytvoriť takúto priateľskú spoluprácu medzi rôznymi urologickými pracoviskami naprieč krajinou. Nikto sa nad nikoho nevyvyšuje a všetci pracujeme na spoločnom cieli. Pre pacientov s močovými kameňmi je fantastickou správou, že za pomocou nemusia cestovať stovky kilometrov,“ hovorí MUDr. Ján Švihra.

Na webe bezkamenov.sk sa už teraz nachádza mnoho dôležitých článkov, kde sa pacienti, ale i nepacienti môžu dočítať rôzne informácie o problematike močových kameňov.

Napríklad je v článkoch prehľadne popísané, na aké typy sa delia močové kamene a podľa čoho sa tak delia alebo druhy operácií močových kameňov a mnoho iného.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu