ilustračná foto: pixabay.com

Do jesenného výberového konania, v ktorom je zaradených 67 voľných rozhlasových frekvencií, sa prihlásili osemnásti žiadatelia – desiati súčasní vysielatelia a ôsmi žiadatelia o novú licenciu na vysielanie rozhlasovej programovej služby.

O frekvencie prvýkrát prejavila záujem spoločnosť Rádio Mária Slovensko s.r.o., ktorá žiada tridsať frekvencií, medzi nimi aj frekvenciu v Holíči, ktorú pre spoločnosť koordinoval Jozef Schmidt. V prípade získania licencie plánuje vysielať programovú službu Rádio Mária, zameranú na náboženské programy.

Spoločnosť Dr. FM, s.r.o. požiadala Radu o udelenie licencie a pridelenie dvadsaťjeden frekvencií, na ktorých by spustila programovú službu Dobré rádio, zameranú na vysielanie pozitívnych informácií. Dobré rádio aktuálne vysiela ako internetové rádio.

Naše rádio s.r.o., tiež nový žiadateľ, má záujem o osem frekvencií. Ak vo výberovom konaní získa licenciu, bude vysielať programovú službu Naše rádio, v rámci ktorej okrem iného odznejú programy ako Slovenčina pre cudzincov, Spoznávame Slovensko, či program o geografii Slovenska, zaujímavé fakty a odporúčania pre turistov.

Ďalším novým žiadateľom o licenciu je spoločnosť Music Gallery Group, s.r.o. Martina Valihoru, ktorá žiada jednu frekvenciu – 92,6 MHz Bratislava. Ak uspeje, v éteri bude vysielať programovú službu s názvom JAZZ.

Dve voľné frekvencie v meste Nitra žiada spoločnosť HAMOND Group s.r.o., na ktorých by spustila vysielanie programovej služby DANCE Radio.

V meste Nitra však v prípade úspechu vo výberovom konaní vznikne aj druhá nová programová služba s názvom Rádio v Nitre. Spoločnosť Nitrianske rádio s.r.o. chce na frekvencii 105,4 MHz Nitra spustiť programovú službu zameranú na mapovanie športových, kultúrnych a spoločenských aktivít v meste Nitra a jeho okolí.

Novým žiadateľom je aj spoločnosť SUB FM s. r. o., žiadajúca tri frekvencie. Po prípadnom získaní licencie chce spustiť vysielanie programovej služby SUB FM v mestách Prievidza, Trnava a Nitra. Cieľom je osloviť mladého poslucháča a priniesť do éteru menšinové hudobné SUBžánre, s dôrazom na elektronickú hudbu a pohľad na urbánnu kultúru.

O najviac frekvencií prejavil záujem nový žiadateľ, spoločnosť RADIO FORMAT CONSULTING s.r.o, ktorá požiadala Radu o tridsaťpäť frekvencií.

Ak jej Rada udelí licenciu, bude vysielať programovú službu ENERGY, vysielanie s komplexným hudobno-informačným charakterom, cieleným na dianie na Slovensku a priamu interakciu s poslucháčmi prostredníctvom sociálnych sietí.

Zo súčasných vysielateľov o licenciu požiadal Marek Petráš, vysielateľ programovej služby Rádio Košice. Marek Petráš musel v tomto výberovom konaní požiadať Radu o novú licenciu, keďže bude doteraz pridelené frekvencie v júli 2022 využívať už 16 rokov, čo je maximálne trvanie platnosti licencie.

Okrem štrnástich frekvencií, na ktorých aktuálne vysiela, požiadal aj o ďalšie tri, a to voľné bratislavské frekvencie.

Vysielateľ programovej služby Záhorácke Rádio, Ground 4, s.r.o., žiada o jednu frekvenciu v Holiči.

Tiež o jednu frekvenciu požiadal vysielateľ L-MEDIA s.r.o., ktorý aktuálne vysiela programovú službu Rádio LIPTOV na jednej frekvencii v Liptovskom Mikuláši. Ak mu Rada udelí druhú frekvenciu, vysielanie rozšíri v meste Ružomberok na frekvencii 92,4 MHz.

Vysielateľ Trnavská produkčná s.r.o. požiadal Radu o pridelenie štyroch frekvencií, ktorými plánuje rozšíriť pokrytie na vysielanie programovej služby Trnavské Rádio v Holíči, Dunajskej Strede a na dvoch frekvenciách v Trnave. Vysielateľ aktuálne podľa platnej licencie vysiela na jednej frekvencii – 103,9 MHz Trnava.

D.EXPRES, k.s., vysielateľ programovej služby EXPRES požiadal o dve frekvencie, jednu v meste Poprad a druhú v meste Liptovský Mikuláš.

Vysielateľ programovej služby Rádio7, T.W.Rádio s.r.o. má záujem o štyri frekvencie, ktorými chce rozšíriť pokrytie v mestách Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Poprad a Trnava.

FM media s.r.o. – programová služba Rádio Goldies, v tomto výberovom konaní prejavil záujem o trinásť voľných frekvencií.

MIRJAM s.r.o., vysiela programovú službu MIRJAM RÁDIO zameranú na náboženské vysielanie. Radu tento raz žiada o pridelenie dvoch frekvencií, v Dunajskej Strede a v Leviciach.

Vysielateľ Radio ON s.r.o., ktorý vysiela programovú službu Rádio THE END, požiadal Radu o jednu frekvenciu a to 106,10 MHz Bratislava.

Spoločnosti EJ, s.r.o. bola na jeseň 2019 udelená licencia na vysielanie a pridelená frekvencia 107,2 MHz Trnava, na ktorej by mala 17. 11. 2020 začať vysielať programová služba Rádio Aetter.

Ide o študentské rádio vysielané študentmi Fakulty masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Spoločnosť v tomto výberovom konaní požiadala o dve frekvencie v Trnave, a to 93,4 MHz a 106,2 MHz.

Priorita je získať jednu z nich, kvôli kvalitnejšiemu pokrytiu a v prípade úspechu plánujú pôvodne pridelenú frekvenciu uvoľniť a vrátiť späť.

Najväčší záujem je o frekvencie 106,1 MHz Bratislava a 106,2 MHz Trnava, o ktoré prejavilo záujem až po šesť žiadateľov. Naopak o sedem zaradených frekvencií neprejavil záujem žiadny vysielateľ.

Rada bude o pridelení frekvencií rozhodovať 19. 11. 2020. Ústne vypočutia žiadateľov, ktoré sú naplánované na 18. 11. 2020 budú vykonané len v nevyhnutnej miere, a vzhľadom na obmedzenia súvisiace so šírením ochorenia COVID-19, prebehnú rovnako ako v jarnom výberovom konaní prostredníctvom videohovoru.

Rada prehľad ústnych vypočutí zverejní na svojej stránke v sekcii plánované udalosti a uchádzačov bude písomne informovať. Ústne vypočutia žiadateľov budú verejne prístupné, Rada detaily zverejní na svojej stránke.

(ts, red)

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu