investigatívni novinári počas preberania ocenenia Biela vrana 018 (repro foto: Biela vrana FB stream)
logo ocenenia: Biela vrana

Bielu vranu udeľuje Aliancia Fair-play a VIA IURIS už od roku 2008. Ocenenie udeľujú za spoločensky prínosný a odvážny občiansky čin.

V roku 2018 po prvý raz dostali ocenenie výlučne investigatívni novinári. V minulosti bol medzi ocenenými novinármi fotoreportér a občiansky aktivista Andrej Bán z magazínu .týždeň a bloger Ján Benčík.

Ocenenie Biela vrana tento rok získali slovenskí novinári Ján Kuciak (in memoriam), Adam Valček, Zuzana Petková, Xénia Makarová, Marek Vagovič a česká novinárka Paula Holcová.

„Medzi doterajšími 29 laureátmi sú napr. občania Pezinka, ktorí už viac ako 10 rokov bojujú proti nechcenej skládke odpadu; Zuzana Melicherčíková, ktorá ako zamestnankyňa Právnickej fakulty UK poukázala na podozrivé prijímanie študentov; Ivan Cehelský, ktorý napriek opakovaným útokom chránil prírodu a niekto mu podpálil drevenicu; alebo bloger Ján Benčík, ktorý systematicky monitoruje a rozkrýva extrémistov napriek vyhrážkam a hroziacemu nebezpečenstvu,“ uvádza sa na stránke usporiadateľov ankety.

„Biela vrana pre novinárov je tak prejavom našej vďačnosti a úcty a zároveň aj poukázaním na nezastupiteľnú hodnotu novinárskej profesie pre spoločnosť najmä v zlomových okamihoch, ale aj upozornením na to, čomu všetkému museli novinári tento rok čeliť,“ zverejnil denník SME vyjadrenie riaditeľky Aliancie Fair-play Zuzana Wienk.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu