Stalo sa už tradíciou, že fotograf Tlačovej agentúry Slovenskej republiky (TASR) má tú česť a povinnosť vyhotoviť oficiálny portrét hlavy štátu. Nebolo tomu inak ani v prípade prezidenta Andreja Kisku. Portrét vyhotovil fotograf Pavol Neubauer a dlhoročný hovorca českého prezidenta Václava Havla a odborník na etiketu Václav Špaček na portréte oceňuje najmä jeho prirodzený výraz. Cena portrétu je od 26 eur bez DPH.

Oficiálny portrét prezidenta Andreja Kisku je už tradične v podaní od fotografa TASR
Andrej Kiska, prezident SR

Andrej Kiska je rád, že z 80 snímok sa na portrét vybrala práve tá fotografia, kde sa usmieva.

„Úsmev je súčasťou môjho života. Z portrétu vyžaruje skutočnosť, že mám rád ľudí, čomu sa teším,“ poznamenal.

Fotografovanie sa udialo v priestoroch TASR 25. júna pod taktovkou dlhoročného fotografa agentúry Pavla Neubauera, ktorý fotografoval na oficiálny portrét všetkých predchádzajúcich prezidentov – Michala Kováča, Rudolfa Schustera a aj Ivana Gašparoviča.

„Portrét slovenskej hlavy štátu je bezchybný“, takto zhodnotil oficiálnu fotografiu prezidenta SR Andreja Kisku z dielne TASR český odborník na etiketu a protokol Ladislav Špaček. Dlhoročný hovorca českého prezidenta Václava Havla na portréte oceňuje najmä jeho prirodzený výraz.

„Pán Kiska na ňom pôsobí veľmi autenticky, bez viditeľných úprav, je seriózny a dôstojný, má dobrý výraz, príjemný, no zároveň vážny pohľad,“ uviedol Špaček.

V prípade oficiálneho portrétu, český odborník taktiež vyzdvihol oblečenie. „Takisto bez chyby, dobrá kravata i golier košele,“ povedal.

Všimol si aj to, že Kiska sa nepozerá priamo do objektívu. „Pri takýchto portrétoch to nie je obvyklé, zrejme ale mal fotograf dôvod zvoliť tento variant,“ konštatoval mediálne známy odborník na etiketu.

Ako oficiálnu fotku portrét pochválil aj prestížny americký fotograf slovenského pôvodu Paul Martinka. „Jediné, čo mi tam možno trochu chýba, je vlajka SR v pozadí,“ uviedol fotoreportér The New York Post.

Slovenská odborníčka na protokol Deana Lutherová si osobitne všimla výraz tváre nového prezidenta. Ten mohol byť podľa nej neutrálnejší. „Okrem toho úsmev nekorešponduje s očami, tie sú bez úsmevu,“ všimla si. Zdôraznila ale, že ide o čisto osobný pohľad. „Protokol neurčuje, ako má oficiálny portrét vyzerať,“ dodala Lutherová.

Oficiálny portrét prezidenta Andreja Kisku je už tradične v podaní od fotografa TASR - titulka

Andrej Kiska absolvoval fotografovanie na oficiálny portrét 25. júna v priestoroch TASR, kde vznikli aj oficiálne fotografie jeho predchodcov.

Dlhoročný fotograf TASR Pavel Neubauer, ktorý fotografoval všetkých slovenských prezidentov, prirovnal Kisku k Rudolfovi Schusterovi.

„Obaja boli komunikatívni. Hneď, ako prišli, som cítil, že nebude žiaden problém komunikovať. Obaja mi vyšli absolútne v ústrety,“ povedal. Najhoršie na takomto oficiálnom fotografovaní je podľa jeho slov samotná príprava. „Nastavenie svetiel zaberá najviac času. Samotné fotenie už nie je na čas také náročné,“ dodal Neubauer.

Tlačová agentúra Slovenskej republiky (TASR) spustila už v pondelok 7. júla predaj oficiálneho portrétu prezidenta SR Andreja Kisku.

Prvé dva zarámované portréty v utorok 1. júla odovzdali prezidentovi predstavitelia TASR v jeho kancelárii.

Záujemcovia o podobizeň hlavy štátu s rozmermi 53,5 x 39 cm nájdu viac informácií, ako si ju zaobstarať na webovej stránke TASR.

Zdroj: TASR, masmediálne.info

 

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu