Ondrej Vrábel už ako žiak gymnázia vymyslel vzdelávací nástroj Pinf Hry pre deti so špeciálnymi vzdelávacími potrebami a mentálnym postihnutím. Ako úspešný vývojár sa stal najmladším laureátom ocenenia Krištáľové krídlo. Aktuálne spolu s Marekom Machom realizovali projekt kolkojetamludi.sk, aby pomohli ľudom stojacim v radoch na plošnom testovaní na Covid-19. Spolu s Marekom založili aj sociálnu sieť Dúhy.sk.

Ako vznikal projekt kolkojetamludi.sk, ktorým ste pomohli ľuďom počas celoplošného testovania na Covid-19? S čím ste museli zápasiť pri realizácii a ako vlastne vznikla myšlienka?

Samotnú myšlienku dostal Marek asi týždeň pred testovaním. Uvažovali sme nad tým, ako by sa to dalo technicky zrealizovať. Návrhov bolo veľa, mali sme k tomu asi trojhodinový call. Nakoniec sme vymysleli, že na monitorovanie sa použijú telefóny.

Zverejnili sme výzvu, aby nám ľudia darovali staré mobily. Nechceli sme si ich len požičať, nakoľko bolo veľké riziko, že by boli niektoré odcudzené. Následne sme s pomocou mesta dohodli spoluprácu s Orange, ktorí nám zapožičali nejaké staršie mobily. Začal som pracovať na technickom riešení – aplikácii a serveri, ktoré by spoľahlivo fungovalo aj na obmedzenom internetovom pripojení.

Celková realizácia bola pomerne náročná – mali sme na starosti takmer 20 kamier, ktoré sme museli ráno pripevniť, zapojiť a spustiť a večer zasa spratať. Keďže sme v Senici mali 2 kolá, každé trvalo 2 dni, zopakovali sme si to štyrikrát. Veľmi sa teším, že sa podarilo vyzbierať po realizácii projektu aj sumu, ktorú sme doň ako občianske združenie investovali, ďakujem všetkým, ktorí prispeli a pomohli s realizáciou.

Spolu s Marekom Machom stojíte aj za projektom Dúhy.sk. Ako vznikala slovenská sociálna sieť pre LGBT komunitu?

Marekovi na stránku Mladí proti fašizmu často písali ľudia z LGBT komunity. Opisovali strach z diskriminácie, odhalenia svojej identity, báli sa nadviazať kontakty s inými. S Marekom som sa rozprával o tom, ako by sme mohli pomôcť.

Zhodli sme sa, že by bolo veľmi prospešné vytvoriť nejaké miesto, kde by sa mohla LGBT komunita bezpečne združovať online – tak vznikli Dúhy.sk. Spustili sme kampaň na Startlab.sk, kde sme vyzbierali 6 618 € z potrebných 6 000 € na realizáciu projektu (t.j. 110%). Portál Dúhy.sk sme spustili 14. júla 2020, aplikáciu 5. septembra 2020.

Nedávno ste sa objavili po boku influencera GoGa v reklame Telekomu “Pridajte sa k digitálnej generácii Slovenska” ako úspešný vývojár aplikácie Pinf Hry. Ako došlo k tejto spolupráci?

Začiatkom septembra som dostal na Instagrame správu od Goga s tým, že ma chce kontaktovať ohľadom nejakého projektu, či mu pošlem svoje číslo. Zavolal mi, predstavil mi myšlienku kampane, ktorá ma oslovila – motivovať mladých ľudí k tomu, aby neboli len konzumentmi obsahu, aby niečo sami vytvorili.

Ondrej Vrábel s GoGo-m (foto archív: O.V.)

Ako vznikli Pinf Hry? A prečo “Pinf”?

Dáška, sesternica mojej maminy, má detskú mozgovú obrnu. Od malička som sa s ňou hrával, vždy, keď sme boli u nich na návšteve. Dášku vždy lákali počítače a spolu sme hrávali rôzne hry. Keď som bol už trošku starší, uvedomoval som si, že Dáška sa učí inak ako zdravé deti.

Precvičoval som s ňou písmenká tak, že sme na internete hľadali rôzne obrázky a Dáška hovorila, čo na nich vidí a akým písmenom slovo začína – napríklad A ako auto. Uvažoval som nad tým, ako by som tento proces mohol zautomatizovať, aby sa mohla Dáška hrať a učiť aj keď nie som s ňou.

Začal som preto pátrať na internete a pomaly som sa začal učiť programovať. Vytváral som pre Dášku jednoduché hry, v ktorých si precvičovala rôzne zručnosti. Vtedy som mal asi 11 či 12. Neskôr, keď som nastúpil na osemročné gymnázium, som o svojom programe povedal učiteľke informatiky.

Na jej podnet som sa prihlásil do súťaže, kde som získal prvé miesto a zároveň som si tým potvrdil, že Pinf Hry môžu pomáhať nielen Dáške, no aj iným deťom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.

Otázka na slovo „Pinf“ je veľmi častá. Vymyslel som ho ešte v škôlke – bola to moja (vtedy) fiktívna firma, ktorej hlavná podnikateľská činnosť boli domáce práce. Mamine som vždy vystavil účet so strašnou sumou, no keďže som jej vyrobil vernostnú kartu, vždy mala zľavu 100% 🙂

Ako zvládate korona obdobie? Čomu sa venujete?

Aktuálna situácia mi, asi ako každému, úplne zmenila bežný priebeh dňa. Keďže som stále na strednej, navyše v poslednom ročníku, každý pracovný deň máme dištančné vyučovanie. Pozitívna zmena je, že môžem ráno vstávať o hodinu neskôr – nemusím bežať na autobus.

Mám trochu viac voľného a aj pracovného času, dá sa povedať, že teraz stíham viac vecí, ako som stíhal počas školy. Umožnilo mi to vrhnúť sa na veci, ktoré odkladám už dlhú dobu – rôzne vylepšenia softvéru, naučil som sa nejaké nové IT skills, pozrel som si dlho odkladané filmy či seriály.

Ako negatívum vnímam napríklad to, že sa nemôžem stretávať s kamarátmi tak, ako predtým či zatvorenie alebo obmedzenie niektorých prevádzok, divadiel, kín a podobne. Samozrejme chápem dôležitosť opatrení a patrím do skupiny tých opatrnejších – nielen pre svoje zdravie, no aj pre zdravie mojej maminy a babky.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu