koláž: Ringier Axel Springer

Pred šiestimi mesiacmi sa na Slovensku stal veľmi závažný zločin, keď bol zavraždený investigatívny novinár Ján Kuciak a jeho snúbenica Martina Kušnírová.

Mimovládna organizácia Reportéri bez hraníc je znepokojená zo stavu, v akom sa nachádza vyšetrovanie tohto zločinu.

Vyšetrovanie dvojnásobnej vraždy stagnuje a na sľuby o ochrane novinárov sa viditeľne zabudlo. Svoje stanovisko zverejnila organizácia Reportéri bez hraníc aj na svojom webovom portáli.

„Potrebovali by sme zázrak, aby sme pri vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka dospeli k úspešným záverom,“ pre organizáciu Reportéri bez hraníc povedal jeden z kolegov Jána Kuciaka.

Organizácia upozorňuje na skutočnosť, že počas vyšetrovania bolo zaznamenaných mnoho nezrovnalostí. Na tieto nezrovnalosti upozornilo aj 300 slovenských novinárov a redaktorov vo svojom spoločnom stanovisku zo dňa 17. augusta, v ktorom vyjadrili pochybnosti o nezávislosti vyšetrovania.

Mimovládna organizácia, ktorá obhajuje slobodu médií a tlače, vyjadrila znepokojenie aj nad nedostatkom zásadných zmien v radoch polície alebo orgánoch prokuratúry.

Články Jána Kuciaka poukazovali na podozrivé vzťahy medzi organizovaným zločinom a osobami blízkymi vtedajšiemu premiérovi Róbertovi Ficovi.

„Slovenská demokracia sa nemôže zbaviť skutočného a nezávislého vyšetrovania. Tí, ktorí zavraždili Jána Kuciaka a jeho snúbenicu musia byť identifikovaní a postavení pred súd. Pretrvávajúce zhoršenie celkového prostredia pre tlač na Slovensku je tiež veľmi znepokojujúce. Nedostatok pokroku v prešetrovaní a nedostatok jasnej politickej vôle umožniť slovenským novinárom pracovať bezpečne sú stále alarmujúce,“ uvádza vo svojom stanovisku organizácia Reportéri bez hraníc.

Organizácia vyzdvihuje aj skutočnosť, že slovenskí novinári vo svojom stanovisku sľubujú, že nedovolia, aby sa na Jána Kuciaka a jeho snúbenicu zabudlo.

Okrem toho slovenskí novinári poukazujú aj na to, že slovník, ktorý vládni úradníci používajú pri komunikácii s novinármi a o novinároch, je od Kuciakovej vraždy ešte tvrdší ako predtým.

V stanovisku sa hovorí aj o zhoršujúcej sa situácii v RTVS, kde údajný politický tlak vyvolal mnoho rozporov a odchodov novinárov.

Okrem toho sa za posledných šesť mesiacov podľa organizácie Reportéri bez haraníc neurobili žiadne opatrenia s cieľom posilniť slobodu tlače a situácia novinárov sa naďalej zhoršuje.

Stagnujú aj opatrenia o ochrane novinárov, ktoré krátko po vražde sľuboval vtedajší policajný riaditeľ Tibor Gašpar.

Podľa informácií, ktoré zhromaždila organizácia Reportéri bez hraníc za posledných niekoľko mesiacov došlo k trvalému poklesu úrovne fyzickej ochrany poskytovanej novinárom, ktorí boli po vražde Jána Kuciaka ohrození.

Organizácia upozorňuje aj na to, že Slovensko zaznamenalo v poslednom indexe svetového hodnotenia slobody tlače prudký pokles.

Slovensko je v súčasnosti zo 180-tich hodnotených krajín na 27. mieste. Vražda Jána Kuciaka vyzdvihla mnoho problémov, ktorým novinári čelia.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu