Organizácia „Reportéri bez hraníc“ upozornila na dopad falošných informácií v novej kampani #FightFakeNews

Pri príležitosti „Svetového dňa slobody tlače“, ktorý pripadá na 3. mája, spustila mimovládna organizácia Reportéri bez hraníc kampaň #FightFakeNews. Kampaň zdôrazňuje nutnosť boja proti dezinformáciám, čo je v súčasnosti jedna z najväčších výziev obhajcov žurnalistiky.

Kľúčovým prvkom kampane je televízny spot s názvom „FightFakeNews“, ktorý bol vytvorený pre RSF francúzskou kreatívnou agentúrou BETC Paríž. O kampani informoval thedrum.com.

V spote, ktorý trvá 55 sekúnd, je v sérií obrázkov zobrazené porovnanie škody, ktorú spôsobili falošné priemyselné výrobky a ujma spôsobená fake news, t.j. falošnými správami a informáciami.

V tomto porovnaní je dôležité to, že na rozdiel od tradičného typu falzifikátov, ktorých vplyv na zdravie alebo na životné prostredie je viditeľný a merateľný, falošná správa podkopáva zákerným spôsobom demokraciu po celom svete.

„Obsah, ktorý sa vyrába dôsledne a čestne, je čoraz viac vystavovaný konkurencii sponzorovaného obsahu, propagandy a povestí. V prieskumoch sa ukázalo že, falošné novinky sa šíria ľahšie ako dôveryhodné správy a to z dôvodu kognitívnej zaujatosti v ľudských bytostiach. Nemôžeme zostať pasívni tejto hrozbe voči čestnosti verejnej diskusie a následne k demokracii. RSF robí konkrétne kroky na podporu žurnalistickej slobody, nezávislosti a pluralizmu,“ uviedol pre thedrum.com generálny tajomník organizácie Reportéri bez hraníc Christophe Deloire.

Kampaň je cielená pre širokú verejnosť, vysielať sa bude prostredníctvom televíznych kanálov, sprístupnená je aj na sociálnych sieťach. Kampaň je súčasťou iniciatívy Journalism Trust Initiative, ktorú organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) spustila spolu s partnermi Agence France-Presse (AFP), European Broadcasting Union (EBU) a Global Editors Network (GEN).

Mimovládna organizácia Reportéri bez hraníc, ktorá obhajuje slobodu tlače a médií, bola založená v roku 1985 v Paríži vo Francúzsku. Jej poslaním je zastávať sa novinárov, ale aj iných pracovníkov médiách, ktorí sú sužovaní cenzúrou a perzekúciou.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu