Zakladateľ britskej tlačovej agentúry Paul Julius Reuter bol pôvodom Nemec. Zomrel presne pred 115 rokmi 25. februára vo svojom sídle v Nice vo Francúzsku. Dnes si smútočne pripomíname jeho úmrtie. Tlačová agentúra REUTERS nesúca jeho meno produkuje objektívne a nezávislé spravodajstvo do dnešných dní.

V židovskej rodine v meste Kassel v Nemecku sa 21. júla 1816 narodil chlapec, ktorému rodičia dali meno Israel Beer Josaphat. Ako mladík pracoval v banke, kde sa oboznámil s telegrafom. Rozpoznal prínos tohto zariadenia na posielanie správ a usiloval sa ho využiť.

V októbri 1845 sa presťahoval do Londýna vo Veľkej Británii, konvertoval na kresťanstvo, zmenil si meno na Paul Julius Reuter a oženil sa. V nasledujúcich rokoch sa však živil ako vydavateľ a prekladateľ z nemeckého jazyka vo Francúzsku a Nemecku.

V Nemecku založil Reuter v roku 1850 vlastnú tlačovú agentúru. Na posielanie správ využíval telegraf. Medzi mestami Aachen v Nemecku a belgickým Bruselom, kde telegrafické spojenie chýbalo, mu slúžili na prenos správ spoľahlivé poštové holuby. Mal ich až 200, to už znamená poriadny holubník.

V júni 1851 sa Reuter opäť odsťahoval do Londýna, získal tam štátne občianstvo a 10. októbra 1851 založil v blízkosti londýnskej burzy kanceláriu, odkiaľ posielal burzové správy z Londýna do francúzskeho Paríža prostredníctvom podmorského telegrafického kábla. Tvrdá práca počas nasledujúcich rokov mu priniesla úspech.

Správy, ktoré získaval z parníkov plaviacich sa z Ameriky do Európy okolo Írska a posielal telegraficky ďalej, predbiehali ostatné agentúry. Podarilo sa mu presvedčiť vydavateľov periodickej tlače, aby používali aktuálne, rýchle a spoľahlivé spravodajstvo jeho agentúry. Onedlho sa vydavatelia novín nevedeli bez nej zaobísť. V roku 1865 sa agentúra premenovala na Reuter’s Telegram Company.

Bola prvou agentúrou, ktorá 26. apríla 1865 priniesla správu o atentáte na prezidenta Abrahama Lincolna v USA a vyvolala tak chaos na európskych finančných trhoch. O rok otvorila pobočku v Egypte. Onedlho expandovala do USA, Francúzska a Nemecka. V roku 1870 dosiahla Áziu a v roku 1874 Južnú Ameriku.

V roku 1871 získal Reuter šľachtický titul baróna. Svoju agentúru premenil na akciovú spoločnosť a do odchodu na dôchodok v roku 1878 bol jej riaditeľom.

V roku 1883 v memorande pre pracovníkov agentúry stanovil poradie dôležitosti správ podľa udalosti, ktorej sa týka. Za každou orientačnou správou (fleš) mala nasledovať podrobná vyvážená správa. Stanovil tak základné pravidlá, ktorými sa riadia aj dnešné tlačové agentúry sveta.

Zakladateľ agentúry Reuters, dodnes pôsobiacej na svetovom trhu, zomrel 25. februára 1899 vo veku 83 rokov vo svojom sídle v Nice vo Francúzsku. Česť jeho pamiatke.

 

Zdroj: TASR, REUTERS, masmediálne.info

REKLAMAadv.: