Pápež František získal od svojho vymenovania v roku 2013 mnoho prívlastkov, ako reformátor Vatikánu, globálny obhajca utečencov, chudobných a svetového mieru, obhajca biskupov, ktorí sú obvinení z krytia pedofilných kňazov. V súčasnosti sa pápež zaujíma aj o problém šírenia falošných správ.

Pri príležitosti blížiaceho sa svetového dňa sociálnej komunikácie pápež František zverejnil výzvu, v ktorej uviedol, že svet potrebuje odhaliť, nazvime to „hadiu taktiku“, ktorú používajú tí, ktorí sa maskujú, aby mohli udrieť kedykoľvek a kdekoľvek.

Správa, list pápeža je zverejnená na stránke w2.vatican.va a informáciu prinieslo i viacero známych médií, medzi nimi aj The New York Times.

Vo svojom príhovore 81-ročný pápež apeluje na médiá, aby sa zaoberali otázkou, ktorá má ničivý účinok a zároveň podkopáva demokraciu v krajinách od USA, cez Európu až po mnoho ďalších krajín po celom svete.

Vo svojej správe pápež zhodnocuje a popisuje problém falošných správ, ich vplyv na spoločnosť, zaoberá sa aj zodpovednosťou najväčších sociálnych médií a novinárov v otázke šírenia falošných správ.

V správe vyzýva spravodajské média a novinárov, aby sa vymanili z komfortnej zóny, nezdieľali názory iných a robili spravodajstvo spôsobom, v ktorom šíria pravdivé a overené informácie.

„Týmto spôsobom by som rád prispel k nášmu spoločnému záväzku zabrániť šíreniu falošných správ, znovuobjaviť dôstojnosť žurnalistiky a osobnú zodpovednosť novinárov, aby ľuďom poskytovali pravdivé informácie,“ uviedol v správe, pápež František.

Pápež sa zaoberá aj otázkou, ako ľudia môžu rozpoznať falošné správy. Ako hovorí, nie je to ľahká úloha, pretože väčšina dezinformácií je úmyselne vytvorená na vyhýbajúcom sa a zavádzajúcom rečníckom prejave, niekedy dokonca s použitím sofistikovaných psychologických mechanizmov.

Poznamenal, že falošná správa je účinná, pretože podobne ako had v rajskej záhrade rafinovane napodobňuje skutočné správy, s cieľom zvýšiť klikanosť na články.

V tomto procese používajú šíritelia falošných správ najmä psychologické aspekty ľudskej povahy, čo znamená, že sa snažia upútať pozornosť ľudí tým, že využívajú emócie ako úzkosť, pohŕdanie, hnev a frustrácia.

Aj pápež sa prikláňa k názoru viacerých vplyvných osôb, ktoré hovoria, že v boji proti falošným správam je dôležité vzdelávať ľudí o tomto probléme.

„Je potrebné vyvinúť úsilie a vytvoriť vzdelávacie programy zamerané na pomoc ľuďom, ktoré im budú pomáhať objasňovať a posudzovať informácie poskytované médiami a naučia ich, aby sa aktívne podieľali na odhaľovaní falošných informácií a aby sa vyhli nevedomému šíreniu dezinformácií,“ prezentoval svoj názor pápež František vo zverejnenej správe.

V šírení falošných správ je nebezpečná najmä ľudská chamtivosť. Pápež František nevidí problém v tom, že sociálne siete navrhujú svoju komunikačnú stratégiu formou rýchleho zdieľania, ale v tom, že ľudia sú vysoko náchylní k chamtivosti.

„Ekonomické a manipulačné zámery, ktoré sa podieľajú na šírení dezinformácií, sú zakorenené v túžbe po moci, v túžbe vlastniť a mať úžitok, čím sa v konečnom dôsledku stávame obeťou niečoho oveľa tragickejšieho: podvodnej sily zla, ktorá sa pohybuje od jednej lži k druhej, aby nás okrádala o vnútornú slobodu. Preto výchova k pravde znamená učiť ľudí, ako rozoznať, hodnotiť a pochopiť naše najhlbšie túžby a náchylnosti, aby sme nestratili prehľad v tom, čo je dobré a čo vychádza z pokušenia,“ uviedol pápež František v zverejnenej správe.

V ďalšej časti svojho listu sa pápež František zaoberá pravdou. Hovorí, že najradikálnejšou protilátkou na vírus v podobe klamstiev, je očistenie pravdou.

Pretože pravda je niečo, o čo sa môžeme oprieť, aby sme nespadli. Pravda môže byť pochopená, iba ak vychádza zo slobodných vzťahov medzi ľuďmi tým, že ľudia budú počúvať jeden druhého. Človek nikdy nesmie prestať hľadať pravdu.

V šírení svojho posolstva pápež spomína aj novinárov, ktorí by mali na seba vziať bremeno zodpovednosti súvisiacej so šírením informácií, pretože táto práca nie je ani tak prácou, ale poslaním. Informovať druhých znamená formovať ich, čo znamená byť v kontakte s ich životmi.

V závere listu pápež František všetkých vyzýva, aby tvorili „žurnalistiku mieru“. Pod takouto žurnalistikou má na mysli takú, ktorá je protikladom k falošnosti, rečníckym sloganom a senzácie vyvolávajúcim titulkom, jednoducho takú, ktorá je službou pre všetkých.

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu