Paul Horner, ktorý je na mnohých webových stránkach klasifikovaný ako americký spisovateľ, komik, ale najmä autor fake news, zomrel vo veku 38 rokov.

Informácie o smrti tohto človeka, ktorý sa stal slávnym vďaka šíreniu falošných informácií počas minuloročnej prezidentskej kampane v USA, zverejnilo viacero médií, medzi nimi aj bbc.com.

Paul Horner bol 18. septembra 2017 nájdený mŕtvy vo svojej posteli v mestskej časti Laveen v Arizone. Jeho smrť má pravdepodobne na svedomí predávkovanie liekmi.

Paul Horner, ktorý publikoval na Facebooku a na stránkach, ktoré sám založil, množstvo článkov s falošnými a klamlivými informáciami, dokonca prehlasoval, že práve jeho články majú veľký podiel na tom, že Donald Trump vyhral prezidentské voľby.

Celkovo bola a ešte stále je posledná voľba prezidenta USA plná dohadov, obvinení a neustále vyšetrovania, ktoré stavajú do zlej pozície najmä veľké technologické spoločnosti ako Facebook, Google, Twitter, YouTube a iné, ktoré v dôsledku nedostatočnej kontroly obsahu na svojich platformách podporujú šírenie dezinformácií, hoaxov a propagandy.

Čítajte tiež: Americkí senátori požadujú, aby Facebook odhalil viac zo zákulisia nákupu reklám na svojej platforme. Američania si podľa nich zaslúžia poznať pravdu o ruskom zasahovaní do volieb v roku 2016

Jedným z množstva Hornerových fabulácií bolo napríklad tvrdenie, že teraz už bývalý prezident USA Barak Obama bol gay a radikálny Moslim.

Trumpov syn Eric a manažér kampane Corey Lewandowski zverejnili jednu z Hornerových falošných informácií, ktorá hovorila, že počas prezidentskej kampane protestujúci dostali odmenu 3-tisíc dolárov za demonštrovanie proti republikánskemu kandidátovi.

Mnoho z Hornerových webových stránok, ako napríklad newsexaminer.net, mali názvy, ktoré vzbudzovali falošný dojem dôveryhodnosti. Horner to, ale zdôvodňoval ako politickú satiru.

Hornerov brat JJ Horner zverejnil na Facebooku, že Paul zomrel počas spánku v dome svojej matky. Svojho brata popísal ako internetového génia, aktivistu, filozofa, humoristu a humanistu.

Hovorca úradu šerifa okresu Mericopa County Mark Casey neskôr potvrdil smrť Paula Hornera. Vo svojom vyjadrení, ktoré zverejnil bbc.com, uviedol, že Horner užíval lieky na predpis a dôkazy na mieste naznačujú, že by mohlo ísť o náhodné predávkovanie.

Horner sa preslávil mnohými falošnými informáciami, ktoré zverejňoval počas minuloročnej prezidentskej kampane USA, no veľa pozornosti mu vyniesli aj jeho tvrdenia.

Napríklad v rozhovore pre Washington Post v roku 2016, sa vyjadril, že Trump sa dostal do Bieleho Domu vďaka nemu.

Povedal tiež, že Trumpovi prívrženci vôbec nerealizovali kontrolu faktov v jeho (Hornerových) článkoch predtým ako ich zverejnili. Všetkému, čo napísal verili a následne to zverejňovali.

Zaujímavé ale je, že na priamu otázku, či svoje falošné správy zameriaval na prívržencov Hillary Clintonovej preto, aby pomohol jej rivalovi vyhrať voľby, odpovedal, že nie, pretože Donalda Trumpa nenávidí.

Jeden z ľudí blízkych Hornerovi sa o ňom vyjadril, že Paul bol ako osamelý chlapec, ktorého jediným priateľom bol internet, nikdy nevyrástol a nikdy si plne neuvedomil, aké má zručnosti a čo by s nimi mohol dokázať. Veľa vecí bolo pre neho iba žart.

Jeho brat JJ Horner, ktorý je momentálne v súvislosti s bratovou smrťou a jeho aktivitami na internete, v centre záujmu viacerých médií povedal, že Paulovou snahou bolo povzbudiť ľudí, aby sa naučili overovať si zverejnené informácie, robiť si svoj výskum a viac čítali.

Hornerovo telo bolo spopolnené a okrem rodinnej rozlúčky je možné, že niekedy v priebehu novembra bude na jeho pamiatku usporiadaná aj verejná rozlúčka.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu