Pavol Rusko a TV Markíza: Vzostup a pády televízneho magnáta (7. ukážka z knihy)

Založenie prvej a dodnes najúspešnejšej komerčnej televíznej stanice na Slovensku je taký dramatický príbeh, že sa stal v týchto dňoch súčasťou knihy Gustáva Murína Dvojhra bez pravidiel – Pavol Rusko vs Marián Kočner. Ukážky z knihy uvádzame s povolením autora i vydavateľstva Marenčin PT.

Po čistke opäť čaruje

Pavol Rusko sa vrátil do Markízy a jeho pomsta bola sladká. Volzová iste s úľavou prijala jeho ponuku na vyplatenie. Tým padol aj Gregor, pričom nie je jasné, s akou finančnou kompenzáciou a či vôbec.

Isté je len to, že od tej chvíle nemal na Ruska dobré slovo. Odchádzali aj osvedčení redaktori, ako Dušan Valko, ktorý sa na čas uchytil vo VTV. Tam spolu s Gregorom a Pohankom ml. nakrútili dnes už známy dokument, popisujúci z ich pohľadu Ruskovu osobnú televíznu históriu.

Od Ruska odišla aj programová riaditeľka TV Markíza Tatiana Heldová, ktorá sa po ďalších majetkových presunoch pokúsila oživiť projekt VTV. Od novembra 1999 dokonca skrátila vysielanie len na hlavný vysielací čas. Po nájdení investora plánovala prejsť na 24-hodinový cyklus, čo sa jej však nikdy nepodarilo.

A Rusko, kým jeho konkurenti chradli a trápili sa, predviedol ďalší bravúrny kúsok, ako premeniť komerčnú televíziu na politickú tribúnu pre vyhliadnutého kandidáta. Dokázal dostať do parlamentu „stranu na jedno použitie“.

Z tejto celkom novej Strany občianskeho porozumenia (SOP) bol zapamätania hodný len Rudolf Schuster. V tomto prípade mal Rusko dobrý čuch na vytrvalého politického ťahúňa a šoumena.

Šoumen z Východu

…Toto je príklad Schusterových schopnosti získať si ľudí sériou ohurujúcich nápadov (kosicednes.sk): „Medzi najzaujímavejšie akcie, ktoré však neprežili, patrí jednoznačne Mestský stôl. A to aj preto, že plnohodnotne ukázal charakter Košičanov, ktorí sa o jedlo zadarmo boli ochotní takmer aj pobiť.

Podľa dobovej tlače v roku 1996, keď sa s touto tradíciou začalo, zaujali prvé desiatky ľudí svoje miesta pri stole už o deviatej hodine ráno. S rozdávaním jedla, medzi čo patrilo aj najpopulárnejšie krájanie maximakovníka, sa pritom začalo až po dvanástej…

Ľudí, ktorí makovník pravidelne rozobrali do niekoľkých minút, lákala aj možnosť nájsť schránku so zlatým prsteňom či pamätnou mincou. Makovník sa každý rok predlžoval o jeden meter.

Jeho dĺžku totiž určoval počet rokov, ktoré ubehli od udelenia erbovej listiny Košiciam. V roku 1996, keď sa tradícia zaviedla, mal práve preto 627 metrov!

Tradíciou, ktorú sa na rozdiel od makovníka podarilo udržať, sú košické Benátky. V súčasnosti sa lode plavia po stojatej vode v Jazere, pôvodne však splavovali skutočný mestský kanál, tak ako v Benátkach.

Trať viedla z Aničky cez Mlynský náhon až ku Rokoku. Práve v súvislosti s rekonštrukciou Mlynského náhonu na Ťahanovských riadkoch sa medzi ľuďmi rozšírila legenda, že mostíky cez Mlynský náhon postavili do takej výšky, aby ňou prešla Schusterova gondola.

Budúci prezident na nej stál a mával Košičanom, ktorí bohato lemovali brehy.
…Najznámejšie je však určite tancovanie ´supermacareny´ v roku 1997. Do preplneného centra mesta prišlo viac ako 65-tisíc ľudí, čím sa podarilo prekonať rekord 48-tisíc tancujúcich z amerického Cinncinati“.

A televízia Markíza bola vždy pri tom! No, povedzte, kto by po takej mediálnej masáži nevolil takého milého človeka? Podľa Wikipédie týmito okázalými akciami Schuster zadlžil mesto tak, že bolo nutné zaviesť tzv. ozdravný režim, ktorý skončil až v roku 2003. Istý čas sa uvažovalo o uvalení nútenej správy na mesto.

Schuster na čele SOP tak s masívnou podporou Ruska vstúpil do parlamentu so ziskom 13 poslaneckých mandátov. Do Národnej rady sa na kandidátke SOP už dostali aj viacerí Ruskovi ľudia. Napríklad aj jeho manželka Viera, ktorá bola v Markíze vedúcou vydania Televíznych novín.

Tým to však neskončilo. Schusterovi boli parlamentné lavice tesné a rozhodol sa takmer vzápätí kandidovať na prezidenta. A opäť bol poruke Ruskov mediálny „výťah k moci“. Z predsedu SOP Rudolfa Schustera sa stal 15. júna 1999 prezident Slovenskej republiky.

V prvých priamych prezidentských voľbách dokázal poraziť aj vtedy veľmi populárneho, ale i nenávideného Vladimíra Mečiara, pôvodne strojcu a neskôr nepriateľa Ruskovej Markízy.

Schuster pre prezidentský úrad opustil zadlžené Košice a aj stranu SOP, bez zmyslu ďalšej existencie. Takže SOP-ka s veľkým rachotom vstúpila na politickú scénu a po prvom chrlení lávy aj zhasla. A zo samotného Ruska sa stal jeden z najvplyvnejších mužov v krajine.

Všetky publikované ukážky z knihy nájdete > tu

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu