Pavol Rusko a TV Markíza: Vzostup a pády televízneho magnáta (9. ukážka z knihy)

Založenie prvej a dodnes najúspešnejšej komerčnej televíznej stanice na Slovensku je taký dramatický príbeh, že sa stal v týchto dňoch súčasťou knihy Gustáva Murína Dvojhra bez pravidiel – Pavol Rusko vs Marián Kočner. Ukážky z knihy uvádzame s povolením autora i vydavateľstva Marenčin PT.

Zmenky tentoraz inak

V roku 2016 sa Kočner, Rusko a TV Markíza skloňujú opäť. Osemnásť rokov po jej dramatickom obsadení a šestnásť rokov po urovnaní majetkového sporu si Marián Kočner pred súdom uplatňuje nárok na preplatenie štyroch zmeniek vo výške astronomických 42 miliónov eur (vystavené sú na 69 miliónov, ale Kočner dáva žaloby na jednotlivé zmenky, kvôli povinnosti vysokej finančnej zábezpeky na súd).

Všetky mal Pavol Rusko podpísať Kočnerovi, aj jeho vtedajšiemu spoločníkovi Ághovi, z toho dve s nevyplneným dátumom splatnosti. Keďže v údajnej dobe podpísania zmeniek bol Rusko konateľom spoločnosti vlastniacej TV Markíza, žalovaný je on, aj súčasní vlastníci televízie.

Keď nezaplatí jeden, bude musieť druhý. A bankrotár Rusko určite nezaplatí. Navyše, pomáha Kočnerovi na súde svedectvom, že zmenky naozaj vystavil a podpísal. Vraj tým zachraňoval TV Markíza a umožnil jej ďalej fungovať potom, čo svojou nezodpovednosťou prehral spor s Pohankom, zastupovaným vtedy Kočnerom a Ághom.

Pritom počet Ruskom podpísaných zmeniek nemusí byť konečný, a tým pádom ani vymáhaná suma. Súčasní predstavitelia Markízy považujú zmenky za falošné. „Neveríme, že by hociktorá z týchto zmeniek bola autentická a túto pozíciu budeme dôrazne obhajovať,“ hovorí Tomáš Kamenec z právnickej kancelárie, ktorá Markízu zastupuje.

Záverečná

Kauza Zmenky náhle nabrala opačný smer, než Rusko s Kočnerom plánovali… Najvyšší súd SR rozhodne šalamúnsky, Kočnerovi naparí väzbu (N. Čas) „aby nepáchal ďalšiu závažnú ekonomickú trestnú činnosť, ktorá má stupňujúcu tendenciu“ a Ruska púšťa na „slobodu“, veď ten už vláči na nohe virtuálnu väzenskú guľu.

Pritom podľa argumentácie Kočnera by to malo byť naopak – veď ako on môže byť obviňovaný z falšovania zmeniek, keď ich nepodpisoval? Jemné ucho vyšetrovateľa by teda mohlo postrehnúť, že Kočner si už chystá obranu aj proti „komplicovi“ Ruskovi. Veď on nič, on muzikant…

Ešte iné vysvetlenie

To, že by si Kočner s Ruskom na údajných zmenkách od Markízy polepšili, je jasné. Ale taký riskantný a vo svojej logike absurdný kšeft sa nerobí len tak. A to tajomné vysvetlenie sa objavilo v rozsiahlom článku v SME o tom, ako Privatbanka, patriaca skupine Penta, spolupracovala na Kočnerovej špekulatívnej operácii s budovou Technopolu.

Prišiel na to redaktor Adam Valček a neváhal sa na to opýtať priamo Haščáka. Veď zmenkový útok na Markízu prebiehal zarovno so správami, že CME chce Markízu predať. A cena takéhoto média je zásadne iná, keď je v dobrých ekonomických číslach, a zásadne iná, keď má na krku likvidačný spor o obrovské peniaze, ktoré navyše v prvom súdnom rozhodnutí prehrala!

Odrazu aj samovražedný zmenkový podvod má svoju logiku. Pretože možno ani nejde o to, vyinkasovať za pravdepodobne falošné zmenky – čo je neistý kalkul. Ale isté je, že aj keby ten útok nedopadol dobre, uľahčí kupcovi (a tým bola Penta!) vyjednávanie o konečnej sume.

A ten rozdiel v konečnej sume dáva špekulantom, ako je Kočner, perspektívu celkom slušného „všimného“. Nebolo by to možno po prvýkrát, keď by robil pre Pentu za províziu.

Haščák takú dohodu popiera (SME): „So CME sme mali dohodu, že zaplatíme plnú sumu – a v prípade, že by Markíza spor prehrala, dôjde k nášmu odškodneniu. Spor s Kočnerom tak nikdy nebol pri našom vyjednávaní používaný ako argument na zníženie kúpnej ceny“. A dodal, že považoval zmenky za falošné, odkedy sa o nich Kočner zmienil…

KONIEC SÉRIE UKÁŽOK

Všetky publikované ukážky z knihy nájdete > tu

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu