Český denník Hospodářské noviny informoval  o úspešnej akvizícii medzi Penta Investments a vydavateľstvom Vltava-Labe-Press. Penta tak získala ďalšie vydavateľstvo.

Penta Investments prostredníctvom spoločnosti News and Media Holding vlastní na Slovensku viaceré médiá. Netají sa plánmi vlastniť i médiá v Českej republike a v Poľsku. Svoje plány tak napĺňa.

Aktuálne dochádza ku kúpe vydavateľstva Vltava-Labe-Press, ktoré vydáva v Čechách denník pod názvom Deník, s priemerným denným predaným nákladom 140 tisíc výtlačkov, čo predstavuje podľa vydavateľstva v priemere až 650 tisíc čitateľov denne. Čo má predstavovať približne 38% trhu medzi spravodajskými denníkmi v Českej republike. Ďalej vydáva 94 regionálnych titulov, z toho 71 regionálnych denníkov a 23 týždenníkov.

Penta pre Hospodářské noviny finálnu fázu rokovaní zatiaľ iba nepriamo potvrdila vyjadrením:

„Pokiaľ nebude kontrakt uzavretý, do reálneho prevzatia spoločnosti nebudeme personálne otázky komentovať,“ povedal pre Hospodářské noviny hovorca Penty Ivo Mravinac.

Vltava-Labe-Press, a.s. patrí medzi najväčšie vydavateľské domy v Českej republike a má základné imanie takmer jednu miliardu českých korún.

Pred akvizíciou patrilo nemeckému koncernu Verlagsgruppe Passau, ktorý napr. vydáva v Nemecku regionálne noviny Passauer Neue Presse. Na Slovensku Verlagsgruppe Passau v minulosti vlastnil podiel vo vydavateľstve Petit Press denníka SME.

Kúpou podielu Verlagsgruppe Passau vo Vltava-Labe-Press finančnou skupinou Penta Investments tak dochádza v Českej republike k centralizovaniu moci, vlastníckych pomerov českými a slovenskými investormi v spravodajských tlačených médiách. Verlagsgruppe Passau bola totiž posledná zahraničná spoločnosť, ktorá vlastnila podiel v Českom vydavateľstve, ktoré má vo svojom portfóliu aj spravodajské tlačené médium.

Prečítajte si aj: Exkluzívne: Rozhovor – Jaroslav Haščák: Konzument médií dnes čelí tomu, čo sa nazýva paradox výberu

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu