Celková hodnota aktív portfóliových spoločností skupiny Penta Investments dosiahla v minulom roku 6,7 miliardy eur. Podľa auditovaných finančných výsledkov skupina vykázala za rok 2014 čistý zisk 70 miliónov eur, kým v roku 2013 to bolo 100 miliónov.

Najväčším segmentom v portfóliu Penty je zdravotníctvo (40 %), nasledujú developerské aktivity (22 %), výrobný sektor (14 %) a finančné služby (12 %).

Novou investičnou oblasťou sa pre Pentu stali médiá. Na jeseň 2014 Penta investovala do spoločností 7 PLUS, a.s. (kúpila 100% akcií spoločnosti), Centrum Holdings (100%), TREND Holdings, s.r.o. (100%) a Petit Press, a.s. (45%).

Skupina vníma pôsobenie na mediálnom trhu s dlhodobým investičným horizontom a s ambíciou rozšíriť svoje investície v tejto oblasti aj na susednom českom trhu.

„Sme spokojní s minuloročnými hospodárskymi výsledkami. Podporujú našu úspešnú transformáciu z private equity spoločnosti na dlhodobého strategického investora. Z našich 16 portfóliových spoločností, sme dosiahli veľmi dobré finančné výsledky v 12 projektoch. Je preto zrejmé, že medziročný rast tržnej hodnoty nášho portfólia je spôsobený najmä zlepšenými výsledkami kľúčových firiem, menej novými akvizíciami. Teší ma, že sa Penta rozvíja ako zodpovedný a dôveryhodný partner pre zamestnancov našich spoločností a ich klientov,“ povedal Jaroslav Haščák, Managing Partner v Penta Investments.

Exkluzívne: Rozhovor – Jaroslav Haščák: Konzument médií dnes čelí tomu, čo sa nazýva paradox výberu

V minulom roku Penta preinvestovala aj do nových projektov a do modernizácie existujúceho portfólia 330 miliónov eur. Skupina zvýšila svoj podiel v segmente zdravotníctva akvizíciou lekárenských reťazcov Apteka Mediq (Poľsko), SP Diamed, Novolékárna, Harmonie (Česká republika) a troch regionálnych nemocníc a polikliniky (Slovensko).

Zároveň vstúpila na realitný trh v Poľsku kancelárskym projektom vo Varšave. Na finančné výsledky skupiny mal vplyv aj  predaj paroplynového cyklu PPC na Slovensku a dokončenie predaja spoločností Noves okná a PetCenter.

Penta minulý rok vstúpila na mediálny trh. Jej čistý zisk klesol o 30 - infografika
zdroj: Penta Investments

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu