Polovičným vlastníkom vo vydavateľstve Petit Press  sa definitívne stane spoločnosť NAMAV, ktorá je dcérskou firmou tlačovej agentúry SITA.

Svoj 50-percentný podiel v Petit Presse predala nemecká spoločnosť Rheinisch-Bergische Verlagsgesellschaft. Druhá polovica by mala ostať u pôvodného majiteľa – v rukách Prvej slovenskej investičnej skupiny (PSIS) Petra Vajdu.

Zmena vlastníckych pomerov prinesie zmenu v denníku SME, ktorý vydavateľstvo vydáva. Šéfredaktor denníka Matúš Kostolný a jeho štyria zástupcovia na internete oznámili, že v denníku končia a zakladajú nový nezávislý denník.

Nemecký spoluvlastník Petit Pressu sa so Sitou a finančnou skupinou Penta dohodol už koncom augusta. Odvtedy plynula 30-dňová lehota, počas ktorej sa druhý akcionár mohol rozhodnúť, či ponuku dorovná. Táto lehota uplynula 9. októbra. Nemci na návrh zrejme nereagovali a postupujú podľa zmluvy uzatvorenej s dcérskou spoločnosťou Sity a finančnou skupinou Penta v pozadí.

Aktualizované:

„Penta nikdy nebola vlastníkom a ani investorom do médií, takže žiadny novinár nemá skúsenosť s Pentou v roli vlastníka, či investora. Aj preto považujeme reakciu redakcie vydavateľstva Petit Press za predčasnú a neprimeranú. Penta nenadobúda žiadny akcionársky podiel vo vydavateľstve Petit Press, ale je financujúcim partnerom transakcie pre spoločnosť zo skupiny SITA. Ako SITA, tak aj Penta už minulý týždeň zverejnili, že si plne uvedomujú hodnotu nezávislej novinárskej tvorby a že sú pripravené rešpektovať kontinuitu vo vedení vydavateľstva a pôsobiť v Petit Presse v minoritnej akcionárskej pozícii“, uviedol hovorca a PR manažér spoločnosti Penta Investments pán Martin Danko.

Bývalé vedenie redakcie denníka SME si založilo protestný blog na stránke www.opentat.sk v ktorom avizuje založenie vlastného denníka. Vyzývajú ľudí, aby sa k nim pridali:

„Ak máte pocit, že patríte k týmto ľuďom, prosíme vás v tomto momente o dve veci: zdieľajte tento text s podobne zmýšľajúcimi známymi a vyplňte formulár, ozveme sa vám. Ďakujeme.“

„Mrzí nás, že naše rozhodnutie môže poškodiť aj pôvodného akcionára, ktorý Petit Press zakladal. Peter Vajda a Prvá slovenská investičná skupina počas celej histórie umožňovali vedeniu denníku SME rozhodovať sa slobodne. No aj spôsob, akým sa Penta ukrytá za dcérsku firmu agentúry SITA dostala k akciám Petit Pressu, nás utvrdil v tom, že pre nich nesmieme pracovať, aj keby mali vo vydavateľstve len menšinový podiel.“, uvádzajú vo svojom blogu. Celé znenie ich protestu si môžete prečítať >TU

Za novým projektom stojí bývalé vedenie redakcie denníka SME:

Matúš Kostolný, ex-šéfredaktor SME,
Tomáš Bella, ex-zástupca šéfredaktora SME
Konštantín Čikovský, ex-zástupca šéfredaktora SME
Lukáš Fila, ex-zástupca šéfredaktora SME
Juraj Javorský, ex-zástupca šéfredaktora SME

Aktualizované:

Matúš Kostolný: Bude tu chýbať priestor pre slobodnú a nezávislú žurnalistiku

Denník SME momentálne nemá svojho šéfredaktora. Jeho doterajší šéf Matúš Kostolný podal výpoveď spolu so svojimi štyrmi zástupcami. Reagoval tak na vstup agentúry SITA, za ktorou je finančná skupina Penta, do vydavateľstva Petit Press.

Kostolný TASR potvrdil odchod z denníka. Spolu s ním noviny opúšťajú zástupcovia Tomáš Bella, Lukáš Fila, Konštantín Čikovský a Juraj Javorský. Ako uviedol Kostolný, vydavateľovi oznámil, že od dnešného dňa nie je šéfredaktorom.

„Neodchádza sa mi odtiaľto ani náhodou ľahko a nepískam si pritom. Pre mňa to je hrozne zložité a komplikované rozhodnutie,“ vysvetlil doterajší šéfredaktor, ktorý v denníku strávil 20 rokov a podľa jeho slov sa do poslednej chvíle koncentroval na to, aby v ňom mohol zostať.

Kostolný zopakoval dôvod svojho odchodu, ktorý už predtým verejne deklaroval. Vstup finančnej skupiny Penta považuje za ohrozenie nezávislej a slobodnej novinárčiny, na ktorú bol v denníku SME zvyknutý. Spolu so svojimi zástupcami dnes na webe oznámil, že založia nový nezávislý denník.

„Považujeme za logické, že sa pokúsime založiť nejaký nový projekt, pretože sa nám zdá, že na Slovensku v tomto momente bude chýbať priestor pre slobodnú a nezávislú žurnalistiku,“ vysvetlil.

Minulotýždňový otvorený list Kostolného, v ktorom sa hovorí o odchode z denníka Sme v prípade vstupu Penty do vydavateľstva Petit Press, podpísalo viac ako 60 členov redakcie denníka. Kostolný nevedel uviesť, či svoj verejný záväzok naplnia a podajú rovnako výpovede. „Je to na ich slobodnom rozhodnutí, neviem za nich odpovedať,“ vysvetlil.

Viaceré internetové servery zamerané na oblasť médií dnes popoludní priniesli informáciu, že polovičným vlastníkom vo vydavateľstve Petit Press sa definitívne stane spoločnosť Namav, ktorá je dcérskou firmou tlačovej agentúry Sita. Za celou finančnou transakciou by podľa mediálnych vyjadrení mala byť finančná skupina Penta.

Svoj 50-percentný podiel v Petit Presse predala nemecká spoločnosť Rheinisch-Bergische Verlagsgesellschaft. Druhá polovica by mala ostať u pôvodného majiteľa – v rukách Prvej slovenskej investičnej skupiny (PSIS) Petra Vajdu.

Nemecký spoluvlastník Petit Pressu sa so Sitou a finančnou skupinou Penta dohodol už koncom augusta. Odvtedy plynula 30-dňová lehota, počas ktorej sa druhý akcionár mohol rozhodnúť, či ponuku dorovná. Peter Vajda si podľa medializovaných informácií uplatnil predkupné právo.

Z pohľadu Matúša Kostolného však zrejme nemecký akcionár nadobudol presvedčenie, že sa tak neudialo v súlade so stanovami spoločnosti. Tým pádom uzavrel obchod s dcérskou spoločnosťou agentúry Sita a finančnou skupinou Penta v pozadí.

Aktualizované 19:30hod:

Dohoda o predaji polovice Petit Press dcére agentúry SITA je právoplatná

Dohoda o kúpe 50-percentného podielu vo vydavateľskom dome Petit Press nadobudla účinnosť. Oficiálne to dnes oznámil doterajší spoluvlastník vydavateľstva – nemecká mediálna skupina Rheinische Post Mediengruppe a tlačová agentúra SITA, ktorá vstupuje do Petit Pressu prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti NAMAV.

Obe strany zhodne konštatovali, že druhý spoluvlastník vydavateľstva – Prvá slovenská investičná spoločnosť si neuplatnila svoje predkupné právo podľa stanov a predpísanej legislatívy. „Na základe toho sú SITA a NAMAV pripravené a rozhodnuté urobiť potrebné kroky na dokončenie kúpy 50-percentného podielu v Petit Presse,“ uviedol spolumajiteľ SITA Igor Grošaft.

Generálny riaditeľ nemeckej mediálnej skupiny a člen dozornej rady Petit Pressu Johannes Werle je presvedčený, že Petit Press má predpoklady, aby aj v budúcnosti zohrával dôležitú úlohu na meniacom sa mediálnom trhu na Slovensku. „Hoci sme naďalej presvedčení o príťažlivosti spoločnosti a trhu, predaj je logickým krokom po odpredaji našich aktivít v Českej republike,“ zdôvodnil.

Podľa Werleho sa chcú v budúcnosti sústrediť na mediálne aktivity v Nemecku, rastúce sektory digitálneho podnikania, ako aj na celosvetové služby v oblasti prekladov a správy dokumentov. Petit Pressu, jeho manažérom a zamestnancom zaprial veľa úspechov v rámci novej akcionárskej štruktúry.

Predávajúca a kupujúca strana sa dohodli, že detaily transakcie nezverejnia. Nemecká mediálna skupina zároveň oznámila, že transakcia ešte môže byť predmetom skúmania úradov na ochranu hospodárskej súťaže.

Igor Grošaft vysvetlil, že akvizícia 50-percentného podielu v Petit Presse agentúre umožní podieľať sa na synergiách na silne sa konsolidujúcom slovenskom mediálnom trhu. „Tieto synergie budú prínosom pre všetky strany zúčastnené na transakcii,“ doplnil.

SITA tiež zopakovala svoju deklaráciu, že ako budúci spolumajiteľ Petit Press bude plne rešpektovať a chrániť nezávislosť redakcií Petit Press. Redakciu najvýznamnejšieho titulu vydavateľstva – denníka SME, pritom zrejme opustí jeho podstatná časť. Už dnes oznámil svoj odchod šéfredaktor Matúš Kostolný a jeho štyria zástupcovia. Dôvodom je, že za celým obchodom je v pozadí finančná skupina Penta.

Odhodlanie opustiť denník SME minulý týždeň verejne deklarovalo aj viac ako 60 členov redakcie. „Tí na tomto postoji trvajú a od utorka tiež podávajú výpovede,“ informuje na webe denníka doterajší zástupca šéfredaktora Konštantín Čikovský. Informoval, že po dohode riaditeľa vydavateľstva a odchádzajúceho vedenia redakcie povedie výrobu v denníku v najbližších dňoch zrejme niekto z odchádzajúcich členov vedenia.

Čikovský uviedol, že Prvá slovenská investičná spoločnosť vedená Petrom Vajdom sa môže pokúsiť prevod akcií zablokovať na súde. Riaditeľ Petit Pressu Alexej Fulmek sa dnes poobede stretol s redakciou a povedal, že Penta je aj naďalej pripravená rokovať o „ústupe do minority“. Časť akcií by v takomto prípade po ich získaní predala skupine PSIS alebo niekomu, kto je s ňou spriaznený. „Fulmek tento scenár označil za pravdepodobný,“ napísal Čikovský.

Odchádzajúci šéfredaktor a jeho zástupcovia na internete oznámili, že sa pokúsia o vznik nového nezávislého média. Petit Press je jedným z popredných vydavateľských a mediálnych domov na Slovensku. Do jej portfólia patria okrem denníka SME aj východoslovenský denník Korzár, jediný denník v maďarskom jazyku Új Szó, anglický týždenník The Slovak Spectator a niekoľko časopisov. Skupina vlastní spravodajský portál sme.sk, niekoľko ďalších webových portálov a nedávno modernizovanú tlačiareň v Bratislave.

Aktualizované 20:50hod:

Stanovisko Prvej slovenskej investičnej skupiny (PSIS) –
nám do redakcie masmedialne.info zaslal pán Alexej Fulmek, CEO Petit Press, zverejňujeme ho v plnom znení:

Prvá slovenská investičná skupina oznamuje, že dňa 7.10.2014 legitímne uplatnila predkupné právo na akcie Petit Pressu v zmysle stanov spoločnosti.

Spoločnosť Rheinisch-Bergische Verlagsgesellschaft mbH neakceptovala sposob uplatnenia predkupného práva Prvej slovenskej investičnej skupiny a hodlá predať 50% akcií Petit Pressu  spoločnosti NAMAV, s.r.o. (novozaloženej spoločnosti s predmetom činnosti Predaj nehnuteľností) potom ak tento prevod prevod schváli Protimonopolný úrad SR.

Predstavenstvo Prvej slovenskej investičnej skupiny upozornilo spoločnosť Rheinisch-Bergische Verlagsgesellschaft mbH, že ak prevedie akcie na spoločnosť NAMAV, s.r.o, poruší uplatnené predkupné právo a spoločnosť PSIS bude nútená podniknúť všetky právne kroky, ktoré budú smerovať k náprave tohto stavu.

Prvá slovenská investičná skupina ako spoluzakladateľ denníka SME, ktorý vznikol v roku 1993 ako odpoveď na pokus vlády Vladimíra Mečiara ovládnuť denník Smena, cíti zodpovednosť za zdravý vývoj mediálneho prostredia a urobí všetko pre to, aby denník SME a ostatné noviny  zostali rešpektovanými a nezávislými médiami a Petit Press jedným z najvýznamnejších slovenských vydavateľov tlačených periodík.

Aktualizované 15.10.2014:

[message_box title=“Predstavenie vydavateľstva Petit Press:“ color=“red“]Vydavateľský dom Petit Press, a. s. vydáva viac ako 30 regionálnych a centrálnych titulov s týždenným predaným nákladom vyše 632 tisíc výtlačkov. Do jeho portfólia patria denníky SME, Új Szó, Korzár, týždenníky Vasárnap, TV Svet, regionálne týždenníky MY, sieť bezplatných novín ECHO, mesačníky Lišiak, Doma v záhrade, Magazín zdravia a Natankuj auto.

Petit Press je taktiež prevádzkovateľom najnavštevovanejšieho spravodajského servera na Slovensku – www.sme.sk, ktorý má dva milióny unikátnych návštevníkov mesačne.

Na získavaní a spracovávaní informácií, výrobe novín a online spravodajstva, zabezpečovaní internetových, inzertných, obchodných a distribučných služieb, ekonomickej agende a ďalších činnostiach sa podieľa viac ako 600 zamestnancov.

Profil firmy dokresľuje aj skutočnosť, že jednotlivé redakcie sú umiestnené v mestách a mestečkách na celom území Slovenska. Periodiká vydavateľstva predstavujú širokú škálu digitálnych médií, denníkov, týždenníkov a časopisov. [/message_box]

Zdroj: TASR, opentat.sk, masmedialne.info, Penta Investments, Petit Press

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu