Investičná skupina Penta dnes zverejnila na svojom webe etický kódex. Ten upravuje vzťah investora a vlastníka voči redakciám vydavateľstiev Trend HOLDING a 7 PLUS. Penta sa v kódexe okrem iného zaväzuje, že nebude nijak zasahovať do tvorby redakčných výstupov a ani do personálneho obsadzovania redakcií.

Investičná skupina Penta si je vedomá možného konfliktu záujmov, ktorý vyplýva z toho, že ako investor v slovenských médiách zároveň podniká aj v ďalších odvetviach ekonomiky. Uviedla to v návrhu etického kódexu, ktorý v piatok zverejnila na svojom webe.

Kódex upravuje vzťah investora a vlastníka voči mediálnemu holdingu, ktorý tvoria vydavateľstvá Trend Holding a 7 Plus. Penta, ktorá do týchto vydavateľstiev vstúpila ako investor, v dokumente objasňuje, že vlastníkom mediálneho holdingu je zahraničná spoločnosť V3 Média Holdings v súčasnosti vlastnená západoeurópskymi fyzickými osobami, ktoré nemajú iné podnikateľské aktivity na Slovensku.

Etický kódex Penta navrhla práve pre možný konflikt záujmov. Zaväzuje sa v ňom, že bude dodržiavať a presadzovať princípy a hodnoty, ktoré budú podporovať nezávislú žurnalistickú prácu a tvorbu, čo má naplniť právo verejnosti na informácie. Jej záujmy nemajú byť v redakciách holdingu nijako uprednostňované ani účelovo zadržiavané.

„Penta týmto deklaruje, že zásadne odmieta, aby redakčná činnosť Mediálneho holdingu smerovala k podpore konkrétnych podnikateľských záujmov, či k podpore konkrétnych politických strán, hnutí a predstaviteľov takým spôsobom, ktorý by znemožňoval čitateľovi utvoriť si svoj vlastný názor a bol v rozpore s princípmi nezávislej žurnalistickej práce,“ píše sa v kódexe.

Okrem toho, že nebude zasahovať do tvorby redakčných výstupov, sa Penta zaväzuje aj k tomu, že nebude zasahovať do personálneho obsadzovania redakcií. Jediným personálnym zásahom má byť ustanovenie profesionálneho manažmentu zodpovedného za strategické a prevádzkové riadenie mediálnych investícií.

Manažment podľa kódexu nesmie zasahovať do tvorby konkrétneho redakčného výstupu. Nebude mať prístup do redakčných systémov, čo sa má týkať aj samotných predstaviteľov a zamestnancov investičnej skupiny. Penta a jej mediálny holding sa zaviazali tiež, že priamo ani nepriamo nebudú sledovať činnosti reportérov a personálu redakcií vykonávaných na počítačoch a vo firemnej dátovej sieti.

Nebudú tiež sledovať, odpočúvať, odchytávať a vyhodnocovať metadáta ako napríklad hlavičky e-mailov, alebo obsah elektronickej komunikácie, ani sledovať a vyhodnocovať informácie o uskutočnenej telefonickej prevádzke prostredníctvom služobných telefónov.

Penta, ktorá najnovšie smeruje svoje podnikateľské aktivity do médií, začiatkom septembra oznámila vstup do vydavateľstva Trend Holding (vydavateľ ekonomického týždenníka Trend a iné) a spoločnosti 7 Plus (okrem iného vydavateľ denníka Plus jeden deň a týždenníka Plus 7 dní). Hovorí sa o jej možnom vstupe do vydavateľstva Petit Press (vydáva aj denník Sme). Skupina tiež skúma možnosti na českom mediálnom trhu, kde ju podľa týždenníka Respekt zaujíma vydavateľstvo Mladá Fronta (vydáva napr. magazín E15 a časopis Mateřídouška) a spoločnosť Empresa Media (časopis Týden a televízia  Barandov).

V nasledujúcich mesiacoch má Penta spolu so svojimi partnermi za cieľ vybudovať a predstaviť mediálny manažment, ktorý bude zložený z medzinárodných aj domácich expertov. Manažment bude zodpovedný za ďalšie akvizície nielen na slovenskom, ale aj českom a poľskom trhu a zároveň bude strategicky riadiť celé mediálne portfólio.

Ako prvého predstavili v Pente manažéra Tobiasa Schulza-Isenbecka, bývalého CFO v Ringier AG a výkonného riaditeľa Verlagsgruppe Handelsblatt a dohodli sa na spolupráci. Stáva sa tak prvým členom nového manažmentu, ktorý bude mať na starosti investície Penty do médií. Hlavnou zodpovednosťou Tobiasa Schulz-Isenbecka bude poskytovať poradenstvo a konzultácie manažmentu vydavateľstiev a taktiež tímu Penty, ktorý sa zaoberá mediálnymi investíciami.

Prečítajte si o ňom viac > TU

Plné znenie kódexu, ktorý predstavili v piatok si môžete prečítať > TU

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu