Monika Tódová (repro foto: YouTube/denník N)

Novinár Peter Tóth 12. mája 2021 vypovedal na polícii kvôli sledovaniu novinárov. Z výpovede unikla zápisnica v ktorej Tóth uviedol, že odmieta vypovedať a novinárku denníka N nazýval mediálnou prostitútkou. Informáciu zverejnil Blog investigatívnej žurnalistiky a portál Infovojna.sk.

Pravosť uniknutej zápisnice pre Mediahub.sk potvrdil sám Peter Tóth.
Monika Tódová a riaditeľ vydavateľstva denníka N Lukáš Fila na naše otázky nereagovali.

„Tóth je obvinený v kauze takzvaného sledovania novinárov. Právna kvalifikácia nie je vôbec podstatná, pretože zjavne ide o politické trestné konanie. Obvinenie si doslova vymodlikali novinári takzvaným verejným tlakom na orgány činné v trestnom konaní. Nehovoriac o tom, že uznesenie bolo vydané dva týždne po tom, ako sa politik Daniel Lipšic stal šéfom Úradu špeciálnej prokuratúry,“ uviedla Judita Laššáková z portálu Infovojna.sk.

Po tom čo bývalý príslušník SIS a novinár denníka SME Peter Tóth sledovanie novinárov najprv vytrvalo odmietal, 4. marca 2019 zverejnil video v ktorom sa k tejto aktivite prekvapivo sám priznal.

Medzi sledovanými novinármi mal byť i novinár spravodajského portálu Aktuality.sk Ján Kuciak. Peter Tóth ale vinu za jeho smrť odmieta. „Nikdy nezabudnem Mariánovi Kočnerovi, že bol schopný siahnuť na život nevinného človeka. Nikdy mu nezabudnem, že ma odporne podviedol,“ uviedol pre Mediahub.sk Peter Tóth.

„Nebol som zainteresovaný do tohto ohavného skutku…nemal som žiadne podozrenie, že Marián Kočner a nejaké spolupracujúce s ním osoby, by mohli mať niečo spoločné s vraždou Jána Kuciaka,“ dodal na svoju obhajobu ex-novinár denníka SME Peter Tóth.

Peter Tóth bol obvinený až po 2,5 roku. Na polícii vo svojej výpovedi 12. mája 2021 uviedol: „Kým nebude trestne stíhaná „mediálna prostitútka“ a „Lipšicova mediálna slúžka“ Monika Tódová za vyzradenie mojej identity ako utajeného svedka v trestnej veci vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej nemôžem brať vážne skutočnosť, že som obvinený za takpovediac „fajčenie v kine“,“ uviedol Peter Tóth.

„Mediálny projekt Na pranieri bol legitímnym mediálnym projektom a ak mám byť trestne stíhaný v tejto súvislosti, tak to považujem za útok na slobodu slova, slobodu prejavu a slobodu tlače,“ dodal Tóth.

Monika Tódová zverejnením identity utajeného svedka Petra Tótha v kauzách Mariána Kočnera mohla narušiť vyšetrovanie. Tóth vtedy zdôrazňoval, že je problém ak do médií zo živého spisu unikajú informácie.

Branislav Bezák z denníka N sa kolegyne Tódovej vtedy priamo spýtal, či úniky zo samotných spisov môžu ohroziť vyšetrovanie: „Je dôležité povedať, že mi všetky tie informácie zverejňujeme s dosť veľkým časovým odstupom, a zverejňujeme ich vo chvíli keď už ich majú všetky dôležité osoby vrátane Mariana Kočnera, ktorý je hlavný podozrivý (…) Vždy si dávame pozor na to, že či to čo zverejňujeme je naozaj také že sú s tým oboznámené už všetky procesné strany a že nič v tejto veci nepokazíme,“ obhajovala sa Monika Tódová.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu