ilustračná foto koláž: MWD (zdroj foto: repro foto SME.sk, logo Aktuálne.sk: News and Media Holding)

Spravodajský portál SME.sk je jednotkou na trhu, po zlúčení s portálom Aktuálne.sk by svoju pozíciu potvrdil a dvojka na trhu Aktuality.sk by reálne stratila možnosť ho dostihnúť. SME.sk i Aktuálne.sk vlastní finančná skupina Penta a transakcia by sa teda udiala v rámci skupiny. 

Vo februári 2017 vydavateľstvo News and Media Holding utlmilo činnosť portálu Aktuálne.sk a prepustilo všetkých redaktorov, ponechalo si len šéfredaktora Vladimíra Kroupu, ktorí dozerá na obsah.

Obsah portálu tvoria len agentúrne správy TASR a správy od komentátorov, napr. Vladimíra Bačišina, či Mariána Balázsa, ktorí ale tvoria obsah pravdepodobne bez nároku na honorár.

Portál Aktuálne.sk po prevzatí skupinou Penta v septembri 2014, najprv posilnil svoju redakciu, následne v októbri 2015 prešiel i redizajnom a pre posilnenie značky a rozšírenie čitateľskej základne vydavateľstvo odštartovalo v apríli 2016 kampaň pod názvom Papalášske rozprávky z dielne štúdia PEKNE & DOBRE, no ani tieto kroky nepomohli a čítanosť nerástla.

Za posledné dva roky údajne skupina Penta investovala do tohto portálu už viac ako 500 tisíc eur, a keďže nie je rentabilný a čítanosť nerastie, rozhodli sa pre jeho odpredaj.

„Nebudeme to nijako komentovať,“ reagoval pre mediawatch.dog! Martin Danko, external relations manager vydavateľstva News and Media Holding.

O kúpu Aktuálne.sk sa podľa našich potvrdených informácií intenzívne zaujíma vydavateľstvo Petit Press, pod ktoré patrí SME.sk. Zlúčením s Aktuálne.sk by posilnilo svoju trhovú pozíciu.

Dvojkou medzi spravodajskými portálmi je Aktuality.sk vydavateľstva Ringier Axel Springer Slovakia, ktorý dosiahol priemernú mesačnú čítanosť v roku 2016 takmer 2 milióny 80 tisíc unikátov, podľa výskumu AIMmonitor.

SME.sk čítalo v roku 2016 v priemere mesačne takmer 2 milióny 283 tisíc a portál Aktuálne.sk v priemere mesačne viac ako 565 tisíc.

Vo februári 2017 (po rozpustení redakcie) navštívilo portál Aktuálne.sk mesačne o 110 tisíc unikátov menej ako vo februári 2016. A rozdiel medzi čítanosťou v januári a vo februári v tomto roku je takmer o 74 tisíc unikátov menej. Rovnakú stratu dosiahne portál pravdepodobne i za mesiaci marec (v porovnaní s januárom, kedy bola ešte funkčná celá redakcia).

A pre porovnanie portál Aktuálne.sk dosiahol v roku 2015 mesačný priemer takmer 461 tisíc unikátnych návštevníkov, SME.sk 2 milióny 309 tisíc a portál Aktuality.sk viac ako 2 milióny 104 tisíc unikátnych návštevníkov (RU, Total).

Po zlúčení by podľa nás pri najhoršom možnom scenári a odlive čitateľov SME získalo celkovú priemernú čítanosť 2 milióny 500 tisíc unikátov mesačne, čím by si jednoznačne potvrdilo pozíciu trhovej jednotky a možnosť, že SME dostihnú Aktuality.sk v čítanosti by sa tak znížila na minimum.

Aktuálne.sk aj SME.sk vlastní finančná skupina Penta, ktorá SME získala finančnou akvizíciou spoločnosti NAMAV, ktorá vo vydavateľstve Petit Press v roku 2015 získala 45 percent akcií a prostredníctvom cyperskej spoločnosti TRAHERE skupina Penta ovláda 100% akcií vo vydavateľstve News and Media Holding, ktoré vlastní portál Aktuálne.sk a preto scenár jeho odpredaja inému vydavateľstvu je málo reálny a nepravdepodobný.

Aktuálne.sk vzniklo v roku 2006 ako nezávislý online denník. Od svojho vzniku prináša čitateľom denne aktuálne informácie o dianí doma aj vo svete, články a komentáre, ako aj viacero servisných služieb, napr. počasie a tv program.

Portál Aktuálne.sk bol neskôr súčasťou portfólia spoločnosti Centrum Holdings, ktorá vznikla v roku 2008 zlúčením dvoch samostatných firiem – Atlas.sk a NetCentrum. Spoločnosť Centrum Holdings bola od roku 2013 súčasťou vydavateľstva 7 PLUS (vydávala napr.denník Plus JEDEN DEŇ). V septembri 2014 sa stali obe vydavateľstvá súčasťou skupiny Penta Investments, ktorá ich po akvizícii začlenila pod svoj mediálny dom News and Media Holding.

News and Media Holding patrí medzi najväčšie mediálne domy na Slovensku počtom médií, výškou obratu aktuálne zaostáva za lídrom trhu, vydavateľstvom Ringier Axel Springer Slovakia.

Generálnym riaditeľom News and Media Holdingu je Peter Mertus, ktorý predtým pôsobil práve vo vydavateľstve Ringier Axel Springer Slovakia ako jeho generálny riaditeľ.

Prečítajte si tiež:

Portál Aktuálne.sk odštartoval kampaň pod názvom Papalášske rozprávky (aktualizované)

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu