Petr Šabata pôsobil dva roky ako zástupca šéfredaktorky denníka SME. Z rodinných dôvodov sa vracia späť do Prahy a bude pôsobiť v Českom rozhlase. Do SME nastúpil v čase, keď sa rozpadla redakcia odchodom štyroch desiatok redaktorov, ako protest pred vstupom skupiny Penta do vydavateľstva. V rozhovore pre SME Šabata opísal svoje skúsenosti s príchodom Penty, skúsenosti s prácou v redakcii, svoj vzťahu k webovému prémiovému platenému obsahu, ale i svoj vzťah k Slovákom, či Robertovi Ficovi. Petr Šabata v minulosti pôsobil ako šéfredaktor denníka Pravda a šéfredaktor MF Dnes, či českých Hospodárskych novín.

„Vtedajšiu situáciu som vnímal tak, že pre zdravie slovenskej demokracie je dôležité, aby SME fungovalo ďalej a zachovalo si nejakú kvalitu,“ povedal pre SME Petr Šabata prečo zostal vo vydavateľstve i po vstupe Penty.

„Nemali sme redaktorov na politiku a kauzy, ale viac sme písali o školstve a zdravotníctve, čiže o bežných veciach,“ dodal Šabata.

Šabata v rozhovore spomenul aj stretnutie s Pentou, na ktorom spolu komunikovali ako s akcionármi v tzv. dohodovacom konaní, keďže Pente sa nepozdávalo ako píšu redaktori SME o jej aktivitách v zdravotníctve. Na otázku redaktora, či je Penta agresívny vyjednávač Šabata odpovedá:

„Možno je agresívny vyjednávač, ale tie podmienky sú nastavené tak, že sa pohybuje ďaleko od obsahu denníka SME,“ povedal.

V rozhovore ďalej Šabata opísal postoj čitateľa k prémiovému, platenému obsahu. Podľa jeho názoru je ochota čitateľov platiť za obsah SME, či za obsah denníka N v strednej Európe ojedinelá. A je presvedčený, že model financovania bol nastavený správne. „Tradičným médiám sa všade vo svete zosypal model financovania. Na Slovensku však máte výnimku, ktorá je aspoň v strednej Európe úplne ojedinelá,“ vyjadril sa Šabata.

Na otázku, ako sa dá zabrániť presunu čitateľov na tzv. konšpiračné weby, odpovedá, že je potrebné i naďalej tvoriť kvalitný obsah a je presvedčený, že sa čitateľ vráti späť k serióznemu obsahu, keď sa už zhlukom konšpiračných tém presýti.

„Ak chcú novinári zabojovať o dôveryhodnosť, mali by vytiahnuť päty z redakcií a písať o reálnych problémoch reálnych ľudí,“ povedal v závere rozhovoru Petr Šabata.

Celý rozhovor si môžete prečítať > tu

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu