Malý princ vyšiel pred sedemdesiatimi rokmi a do dnešného dňa nestratil nič zo svojho čara. Každý rok si tento nesmrteľný hrdina nájde milión nových čitateľov. Svetoznámy ilustrátor Petr Sís sa pri príležitosti 70. výročia smrti Antoina de Saint-Exupéry podujal v knihe Pilot a Malý princ prerozprávať dojemný príbeh pilota, pioniera lietania, vojnového hrdinu a autora jednej z najobľúbenejších detských kníh.

Pilot a Malý princ – pocta Antoinovi de Saint-Exupéry - 2Petr Sís prvýkrát čítal Malého princa ako dvanásťročný a inšpiroval ho na celý život. Keď sa neskôr ocitol v New Yorku a snažil sa etablovať ako umelec, s prekvapením zistil, že Exupéry napísal jeho obľúbenú knihu práve v tomto meste.

V ilustrovanom životopise veľkého spisovateľa a dobrodruha hrajú text a obrázky rovnako dôležitú úlohu – dozvedáme sa mnohé fakty o jeho živote, ale Petr Sís prenecháva aj priestor našej fantázii pri prekrásnych dvojstranových ilustráciách bez textu.

„Sísove diela nie sú ani tak obrázkovými knihami, ako zázrakmi dizajnu,“ píše o knihe Pilot a Malý princ v recenzii časopis Booklist. Životný príbeh Antoina de Saint-Exupéry od detských snov až po osudový posledný let nad Stredozemným morom je v knihe Pilot a Malý princ pôsobivým vizuálnym zážitkom.

Petr Sís je svetoznámy autor a ilustrátor kníh pre deti, grafik a tvorca animovaných filmov. Narodil sa v roku 1949 v Brne, vyrástol v Prahe a od roku 1984 žije s rodinou v New Yorku. Absolvoval pražskú VŠUP a The Royal College of Art v Londýne. Za svoju tvorbu získal mnoho ocenení a v roku 2012 mu bola za celoživotné dielo udelená Cena Hansa Christiana Andersena.

Petr Sís je autorom dvadsiatich štyroch kníh pre deti a mládež, ilustroval takmer päťdesiat kníh, natočil dvadsaťšesť animovaným filmov, tvorí filmové plagáty, výtvarné objekty a nástenné maľby. Vo Vydavateľstve SLOVART v roku 2007 vydali jeho knihu Múr – Ako som vyrastal za železnou oponou.

P01-48_new_SKm_v3.indd

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu