foto: pixabay.com

Sociálna sieť Twitter bola minulý týždeň napadnutá hackermi. Spoločnosť po narušení bezpečnosti zamkla používateľské účty. Následne sociálna sieť uviedla, že neexistujú dôkazy o ukradnutí hesiel používateľských účtov. Informáciu zverejnil portál TechCrunch.

Počas hackerského útoku bolo napadnutých veľa prominentných účtov ako napríklad účet Elona Muska, Billa Gatesa, Joe Bidena, Kanye Westa či Baracka Obamu.

Z účtov, ktoré boli napadnuté hackeri tweetovali. Cez tweety hackeri nabádali iných používateľov, aby im zaslali bitcoiny. Lákali ich na falošnú domnienku, že sa im vráti dvojnásobok. V priebehu niekoľkých hodín boli zaznamenané transakcie s kryptomenou za viac ako 100-tisíc amerických dolárov.

Sociálna sieť z dôvodu opatrnosti a ochrany bezpečnosti zamkla účty, pri ktorých v priebehu posledných 30 dní nastal pokus o zmenu hesla k účtu. Napadnuté boli aj účty spravodajských organizácií, ktoré boli rovnako ako ostatné napadnuté účty zablokované.

Twitter neskôr potvrdil, že hackeri uskutočnili koordinovaný útok sociálneho inžinierstva zameraný na niektorých jeho zamestnancov. Týmto spôsobom chceli získať prístup k interným systémom a nástrojom.

Prípad už vyšetruje FBI. Aj napriek rýchlym bezpečnostným opatreniam sociálnej siete zostalo nezodpovedaných mnoho otázok. Jednou z nich je aj to, či hackeri dokázali čítať súkromné správy používateľov.

Twitter ešte pred dvoma rokmi tvrdil, že pracuje na šifrovaní, ktoré by zabránilo neoprávnenému čítaniu správ zo sociálnej siete. Doposiaľ, ale správy nie sú šifrované.

Portál TechCrunch kontaktoval spoločnosť Twitter, aby získal odpovede na otázky súvisiace s bezpečnosťou na sociálnej sieti. Hovorca spoločnosti Twitter ich odmietol zodpovedať.

Upozornenie na narušenie bezpečnosti zaslala spoločnosť Twitter aj komisii Európskej únie, ktorá dohliada na kontrolu a bezpečnosť dát. Informáciu zverejnil portál Bloomberg. The Irish Data Protection Commission v súčasnosti preveruje a posudzuje oznámenie o útoku, ktoré jej Twitter ohlásil. Agentúra je vedúcim orgánom Európskej únie pre Twitter a ďalšie americké technologické spoločnosti, ktoré majú svoje pôsobiská v Európskej únii.

Spoločnosť Twitter usilovne vyšetruje okolnosti hackerského útoku. Doposiaľ nie je známe či došlo aj k ohrozeniu akýchkoľvek ďalších informácií z účtov, napríklad súkromných správ.

Informácie, ktoré sociálna sieť doposiaľ poskytla vyvolávajú špekulácie o totožnosti páchateľov a o tom, čo bolo ich skutočným zámerom. Rozsah úsilia a jeho načasovanie len pár mesiacov pred novembrovými voľbami v USA vyvoláva množstvo otáznikov.

Niektorí odborníci v oblasti kybernetickej bezpečnosti majú podozrenie, že útok maskoval nebezpečnejší zámer a to, získanie citlivých údajov.

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu