So začiatkom jari je spätá aj poézia. Vo svete i na Slovensku si ju pripomenieme 21. marca na Svetový deň poézie. Jeho súčasťou je aj iniciatíva pod názvom Zaplať básňou.

Počas tohto dňa budete môcť vo vybraných kaviarňach po celom Slovensku zaplatiť za konzumáciu kávy napísaním básne. Cieľom iniciatívy je motivovať ľudí, aby prejavovali navonok svoje emócie. Minulý rok počas trvania iniciatívny ľudia napísali až 1094 básní. Na sociálnych sieťach iniciatíva používa hasthag #zaplatbasnou.

Mirka Abelova, iniciativa Zaplat basnou
Mirka Ábelová pri promo citylighte komunikujúcom iniciatívu (zdroj foto: M.A.)

„Keď som začala na strednej škole písať básne, mala som zidealizovanú predstavu, že jedného dňa dostanem poéziu k čo najviac ľuďom. Dnes mi je jasné, že nemá byť masovou záležitosťou, no okruh ľudí, ktorí si ju obľúbia, sa stále môže rozširovať. Poézia totiž práve v dnešnej dobe, keď je spoločnosť, povedzme si to narovinu, veľmi často unavená, uponáhľaná, lenivá a v mnohých prípadoch aj ohlúpnutá, má v našej spoločnosti nenahraditeľné miesto. Môže nás zabávať, hnevať, robiť nám zimomriavky, môžeme s ňou oddychovať, myslieť, uvedomovať si, kým sme,“ povedala Mirka Ábelová, ambasádorka projektu na Slovensku.

Mirku Ábelovú budete môcť stretnúť 21. marca v bratislavskej kaviarni La Crema v nákupnom centre Eurovea od 10:00 hod., kde spolu s ďalšími slovenskými básnikmi a poetkami budú návštevníkom ku káve čítať svoje básne a poradia im, ako napísať vlastné.

„Spolu so mnou vystúpi začínajúca 16-ročná poetka Michaela Miklánková, ktorú považujem za veľký talent, víťazka súťaže Básne 2013 Ivona Pekárková aj básnik Richard Miške. Každý z nás píše úplne iným spôsobom, čo snáď bude zaujímavé aj pre ľudí, ktorí si prídu na kávu sadnúť. Verím, že keď nás budú počuť, povedia si, že „toto predsa dokážem napísať aj ja“ a inšpirujeme ich k napísaniu dobrých textov. Celé to má byť hlavne zábava – stráviť fajn čas a pokúsiť sa zo seba dostať čosi zaujímavé na papier,“ dodala Mirka Ábelová.

Za aktivitou je ukrytá značka Julius Meinl, ktorej táto iniciatíva slúži ako PR aktivita.

Zoznam zapojených kaviarní > pozri

Prečítajte si aj > Rozhovor – Mirka Ábelová: So žurnalistikou budem randiť aj naďalej

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu