foto: pixabay.com

Sociálne médiá sa v priebehu svojho vývoja stali nielen komunikačným prostriedkom, ktorý spája ľudí. Sociálne médiá sú v súčasnosti nástroj, ktorý je na manipuláciu verejnej mienky prostredníctvom propagandy účinnejší ako cenzúra.

Podľa štúdie Freedom on the Net 2019 vládne zoskupenia po celom svete využívajú sociálne médiá na manipuláciu volebných procesov. Prostredníctvom sociálnych platforiem kontrolujú svojich občanov a na sociálnych platformách vytvárajú digitálny autoritarizmus.

Sociálne platformy neslúžia len na ovplyvňovanie zahraničných volebných procesov. Populistickí vodcovia a ich široký okruh online podporovateľov sa snažia ovplyvniť volebné procesy aj doma.

Aktivity v online prostredí narušili domáce volebné procesy v 26 z 30 skúmaných krajín. Najviac používaným nástrojom bolo šírenie dezinformácií.

V niektorých krajinách úrady dokonca zablokovali webové stránky alebo prerušili prístup na internet v zúfalej snahe udržať si moc.

Vládne garnitúry bezohľadne monitorujú online správanie občanov, aby identifikovali potenciálne hrozby a ak je to potrebné, aby umlčali opozíciu.

Veľkým pomocníkom pri kontrole sociálnych médií je umelá inteligencia. Používanie sofistikovaných monitorovacích nástrojov znížilo pre ľudí možnosť slobodne sa vyjadrovať a byť aktívni v online prostredí.

V mnohých krajinách sú ľudia za vyjadrenie svojich politických, náboženských či sociálnych názorov stíhaní alebo väznení.

„Budúcnosť slobody internetu spočíva na našej schopnosti fixovať sociálne médiá. Keďže ide hlavne o americké platformy, USA musia byť lídrom v presadzovaní transparentnosti a zodpovednosti v digitálnom veku. Toto je jediný spôsob, ako zabrániť internetu, aby sa z neho stal trójsky kôň pre tyranie a útlak,“ uviedol v analýze Freedom on the Net 2019 Adrian Shahbaz, výskumný riaditeľ organizácie Freedom House.

Z výskumnej správy Freedom on the Net 2019 vyplýva, že najviac ohrozená sloboda internetu je v Číne.

Sloboda internetu poklesla aj v USA, ale aj v európskych krajinách. Tento trend trvá už deväť rokov a má vzostupný charakter.

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu