foto: AC&C Public Relations

Portál Mapy.cz sprístupnil koncom októbra internetovú mapu Slovenskej republiky pre nevidiacich. Haptická mapa vznikla v spolupráci so strediskami ELSA Českého vysokého učenia technického v Prahe a Teiresiás Masarykovej univerzity.

Technológia generuje podklady pre hmatové mapy na základe vizuálnych máp. „Vybraný mapový podklad je v súlade so zásadami hmatového vnímania konvertovaný do grafického dokumentu optimalizovaného pre technológie využívajúce takzvaný mikrokapsulový papier. Na jeho vrchnú vrstvu citlivú na teplo sa predloha na bežnej tlačiarni vytlačí a v špeciálnom zariadení pomocou infračervenej lampy zahreje. Tým potlačené kontúry a plochy nadobudnú objem, vystúpia nad povrch papiera a vytvoria hladký, dobre hmatateľný reliéf,“ vysvetľuje Petr Červenka, geograf a inštruktor priestorovej orientácie strediska Teiresiás.

Na webe Mapy.cz v ponuke mapových vrstiev pod odkazom „Zmeniť mapu“ nájdu záujemci jednotlivé listy pre tlač v štandartnom formáte A4, ktoré zobrazujú územie s veľkosťou 250×350 metrov, v približnej mierke 1:1200.

„Takto jednoducho dostupné haptické mapy štátov sú svetovým unikátom. Nevidiacim ľuďom môžeme v podstate v priebehu niekoľkých minút vytlačiť hmatateľný reliéf ľubovoľného územia Českej republiky a Slovenska. Doposiaľ používané postupy výroby hmatových máp boli oproti tomu značne časovo náročné,“ povedal Radek Seifert, koordinátor služieb strediska ELSA.

„Len za posledný rok, od októbra 2015 do októbra 2016, sme zaznamenali takmer 360 tisíc zobrazení haptickej mapy ČR a 868 unikátnych návštevníkov denne. Nie je sa čomu čudovať. V Českej republike je podľa ČSÚ približne 18 tisíc ľudí s ťažkým poškodením zraku,“ doplnil Martin Fuks, manažér tímu Mapy.cz.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu