Denník SME zverejnil 11. augusta dva články novinára Jána Krempaského o liekovej politike Ministerstva zdravotníctva na preplácanie lieku na liečbu rakoviny pľúc zdravotnými poisťovňami.

Vzápätí ho portál Topky.sk obvinil, že píše v prospech poisťovne Dôvera, ktorú vlastní investičná skupina Penta, tá tiež nepriamo vlastní cez spoločnosť NAMAV vydavateľstvo Petit Press, ktoré denník SME vydáva. Topky.sk svoje obvinenie zverejnili 12. augusta v sekcii Domáce kauzy v článku nazvanom „Nová doba denníka Sme: Boj za Pentu a o konflikte záujmov ani slovo“.

„Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru) v prvej polovici júla schválil úhradu lieku na liečbu rakoviny pľúc, ktorá je trikrát vyššia než cena odporúčaná na základe posúdenia jeho nákladovej efektívnosti. Súkromné zdravotné poisťovne Union a Dôvera za to zažalovali tento týždeň ministerstvo zdravotníctva. O výške ceny, ktorú musia výrobcovi zaplatiť poisťovne po jeho predpísaní lekárom, by mal súd rozhodnúť v najbližších týždňoch,“ píše Ján Krempaský vo svojom článku na SME.sk.

Portál Topky.sk zaútočil pre obsah článku voči denníku SME a Pente, keď napísal: „Boj za majiteľa. Aj takto aktuálne vyzerá žurnalistika v denníku SME. Ten sa najnovšie venuje téme preplácanie drahých liekov zdravotnými poisťovňami. Fakt, že by mohlo ísť vzhľadom na spoločného majiteľa s jednou z nich o konflikt záujmov, denník nespomína. Pritom ide pre denník o hlavnú tému dňa, venuje sa jej na veľkom priestore a na titulke je zverejnená na prvom mieste,“ napísali Topky.sk. 

Novinár SME Ján Krempaský na obvinenia portálu Topky.sk reagoval:

„Keď som dnes ráno zapol wifi v buse, orange free mi nahodil Topky. Na titulke mali článok o úmrtí Martinky z Turca. So záujmom som si ho prečítal (nemyslím to ironicky, mám slabosť pre bulvárne „povídaní“). To som ešte netušil, akej cti sa mi dostane od tohto portálu o pár hodín. Skutočne ma teší reklama, akú mi spravili týmto článkom na moje dva počiny o lieku vargatef. V článku Topiek sú len dve nepresnosti (nediplomaticky klamstvá). O tom, že Penta má u nás 45 percent je uvedené pod otvarákom na tretej strane. A to, že Union necitujem s uvodzkovkami hore a dole neznamená, že som ho neoslovil. Ale to sú len také drobnosti. Všetci predsa vedia, že od čias lekárskych výpovedí z roku 2011 predsa kopem za Pentu :),“ uviedol Ján Krempaský z denníka SME na sociálnej sieti.

Zástupca šéfredaktorky denníka SME Tomáš Prokopčák k tomu dodal:

„Ja si to predstavujem nejako takto: Som úplná žurnalistická nula a nejakou zlou zhodou osudu sa mi stalo, že pracujem v Topkách. Ale vždy som chcel pracovať v normálnych novinách, no oni o mne napísali, že sme „fašistické hovadá“ a ešte aj na etický kódex nášho majiteľa sa odvolávali. A keďže som tá nula, tak vo svojom komplexe menejcennosti mám potrebu sa (namiesto ospravedlnenia sa čitateľom) pomstiť. A keďže som o tom etickom kódexe nikdy nepočul, budem pri tom klamať,“ reagoval Tomáš Prokopčák, zástupca šéfredaktorky denníka SME na sociálnej sieti.

Prečítajte si oba predmetné články denníka SME:
> Drucker schválil trikrát drahšiu úhradu lieku oproti sume z jeho analýzy
> Druckerov tajomník bol na kongrese výrobcu lieku, na ktorý dal dobrozdanie

Prečítajte si článok na Topky.sk:
> Nová doba denníka Sme: Boj za Pentu a o konflikte záujmov ani slovo

Nesúvisí nepriamo aktivita Topiek voči SME s článkom Tomáša Czwitkovicsa? > Tomáš Czwitkovics zverejnil na Sme.sk neobjektívny článok o portáli Topky.sk

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu