foto koláž: MediaWatch.Dog, zdroj foto: pixabay.com, Postoj

Po niekoľkých mesiacoch od avizovaného štartu sa v polovici septembra 2015 konečne podaril redakcii Postoy.sk rebranding na nový konzervatívny denník Postoj.sk. Aktuálne oslávil denník svoje prvé narodeniny a čiastočne odkryl svoje financovanie. „Za Postojom nestojí žiadna finančná skupina, investor ani cirkev,“ povedal šéfredaktor Postoj.sk Fero Múčka.

„Za rok sme vám priniesli približne 1,4 tisíca článkov od našich redaktorov a spolupracovníkov, k tomu každodenný výber najdôležitejších správ.  Naším hlavným cieľom ale nie je naháňať čítanosť, takých projektov je tu už dosť. To, čo chýba, je snaha odolať tomuto trendu… Myslíme, že sa nám to darí,“ povedal pre Postoj.sk jeho šéfredaktor Fero Múčka.

Príjmy tvoria najmä dary, redakcia zverejnila, že ide  o sumu zhruba 10 tisíc eur mesačne, priemerný dar od čitateľa je zhruba na úrovni 8 eur, najvyššie dary od jednotlivcov, či firmy sú vo výške zhruba 4% z mesačných nákladov redakcie, t.j. do 600 eur. Príjmy z inzercie Postoj.sk sú na úrovni približne 1 500 eur mesačne.

Prevádzková strata vydavateľstva je mesačne na úrovni 3 až 3500 eur, ktorú vydavateľstvo vykrýva z darov, ktoré vyzbierali pred samotným spustením projektu, resp. redizajnom projektu Postoy.sk na Postoj.sk, vo výške zhruba 80 tisíc eur. Aktuálne disponuje vydavateľstvo ešte približne štvrtinou z tejto vyzbieranej sumy.

„Postoj dnes tvorí šesť redaktorov na plný úväzok, traja na čiastočný a dvaja ľudia na plný úväzok, ktorí sa starajú o všetko ostatné. Naše mesačné náklady sú na úrovni 15 tisíc eur (teda ročne ide o 180-tisíc eur). Okrem miezd sú v nich zahrnuté  náklady na honoráre, prenájom priestorov, spravodajský servis TASR a fotobanky TASR a Profimedia. Občas sa vyskytne  nejaký vyšší výdavok, ako je nákup tlačiarne, fotoobjektívu či notebooku, pred Vianocami a pred letom sme vytlačili a rozposlali špeciálne printové vydanie Postoja v objeme 55-tisíc kusov spolu,“ doplnil Fero Múčka.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu