repro foto: mackorusko.sk

Situácia ohľadom corona vírusu ovplyvňuje aj doménový svet. Weby na túto tému vznikajú ako huby po daždi a spoločnosť SK-NIC to eviduje aj v náraste nových registrácií domén, ktoré priamo, alebo nepriamo reagujú na situáciu, ktorá postihla celý svet.

Od začiatku marca dosiaľ pribudlo už vyše 500 domén s koncovkou .sk, ktoré obsahujú slová corona, korona, covid, virus, rusko, dezinfekcia, antibakterial, anticovid, či antikoronavírus.

„Okrem domén pre oficiálne weby s pomocou či informáciami, rôzni ľudia zareagovali na situáciu a zriaďujú online obchody s tovarom, službami, ktoré priamo, či nepriamo súvisia so vzniknutou situáciou. Evidujeme aj úsmevné domény „z recesie“ ako napr. mackorusko.sk,“ povedal Peter Bíro, riaditeľ spoločnosti SK-NIC, správcu doménovej koncovky .sk.

„Čo môžeme konštatovať je, že ľudia si uvedomujú, že reálny svet je prepojený s tým virtuálnym – jeden priestor pomáha tomu druhému. Pokiaľ sa to využije rozumne, virtuálne Slovensko sa môže posunúť vpred. Registrujeme výpadky kamenných obchodov či služieb, preto je tá správna doba na posilnenie nášho virtuálneho priestoru, aby sa stalo silnejším pilierom našej ekonomiky,“ doplnil Peter Bíro.

Obdobnú situáciu evidujú prakticky všetci európski registrátori. „Môžeme skonštatovať, že v súčasnosti je v rámci európskych domén najvyššej úrovne evidovaných viac ako 15.000 registrácií k téme COVID-19 a denne pribúdajú,“ uviedla spoločnosť SK-NIC.

Domény, ktoré môžu vyvolať úsmev na tvári: mackorusko.sk, hladamruska.sk, nositruskoniejehanba.sk, nechodvon.sk, paradneruska.sk, zlybacil.sk, vkarantene.sk.

Domény, ktoré reagujú na vzniknutú situáciu, chcú pomôcť alebo presúvajú biznis z reálneho sveta do virtuálneho, sú spojené so slovami:

Rúško, bavlnené rúško, ochrana tváre, respirátory, čistenie, corona test, korona, corona, donáška jedla + názvy obcí a miest, covid testy, rúška, rozvoz tovarov a nákupov, nosenie rúška, pomoc rodičom, dôchodcom, alebo susedom, či výroba rúšok.

(ts)

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu