RTVS pri príležitosti 70. výročia SNP pripravila pre divákov sériu krátkych príbehov podľa skutočných udalostí – poviedkový film Moje povstanie režisérskej dvojice Jonáša Karáska a Mariky Majorovej.

Poviedkový film Moje povstanie bude mať premiéru 30. augusta na Jednotke - 0

Hrdinstvo obyčajných ľudí, ktorí SNP zažili, stvárnia známe osobnosti ako Celeste Buckingham, Dominika Cibulková, Majk Spirit, Tomi Kid Kovács, Lukáš Latinák a Miroslav Šatan. Premiéru uvidíte v sobotu 30. augusta o 20:20hod. na Jednotke.

 

Neobyčajné osobnosti, neobyčajní ľudia

Zaujímavosťou poviedkových sérií Moje povstanie sú neobyčajné osobnosti, ktorí sa ale herectvom nepreslávili. Hokejista Miroslav Šatan stvárni úlohu lekára – partizána Zoltána.

Poviedkový film Moje povstanie bude mať premiéru 30. augusta na Jednotke - 1

Lukáš Latinák predstaví evanjelického kňaza Jána, ktorý pomáhal organizovať povstanie na Gemeri. Vo svojom dome ukrýval partizána aj v čase, keď si v ňom príslušníci SS zriadili kancelárie.

Poviedkový film Moje povstanie bude mať premiéru 30. augusta na Jednotke - 2

Tenistka Dominika Cibulková si zahrala 24 ročnú Martu, ktorá počas SNP nosila partizánom potraviny a hlásila presuny vojakov.

Poviedkový film Moje povstanie bude mať premiéru 30. augusta na Jednotke - 3

 

Profesionálnemu boxerovi Tomimu Kidovi dali rolu mladíka Pavla H., ktorý počas povstania zachránil 40 amerických letcov, ktorí boli nútení sa katapultovať nad nepriateľským územím. V snahe zachrániť jedného z nich sa vlámal do väzenia.

Poviedkový film Moje povstanie bude mať premiéru 30. augusta na Jednotke - 4

Celeste Buckingham stvárnila učiteľku Máriu Gulovičovú, ktorá pôsobila v odboji ako prekladateľka a špiónka.

Poviedkový film Moje povstanie bude mať premiéru 30. augusta na Jednotke - 5

Okrem nich dostali šancu aj študenti rakúskych hereckých univerzít z Grazu a Salzburgu – Alexander Troger a Lukas Stoger.

Poviedkový film Moje povstanie bude mať premiéru 30. augusta na Jednotke - 6

 

Autori

Veľkolepý projekt, ako ho označuje RTVS, má aj svojich autorov. Je ním MWPromotion v spolupráci so sebik.tv. Poviedkový film bude podľa tvorcov špičkou širšej platformy v digitále a práce s TA.

 

Žánrovo bude Moje povstanie drámou a režisérsky sa na nej podieľali Jonáš Karásek a Marika Majorová. RTVS si projektom potvrdí aj svoje prvenstvo v oblasti dokumentárnej tvorby, či už vlastnej alebo v spolupráci s nezávislými producentmi. Sériou týchto príbehov však s témou 70. výročia SNP nekončí, a chce naďalej ponúknuť zaujímavé projekty venujúcej sa tejto téme a onedlho ich predstaví.

Po publikovaní minisérií uvedie RTVS aj dokument z nakrúcania. Verejnoprávna televízia chce osloviť predovšetkým mladých ľudí, ktorí majú o SNP málo informácií a vďaka príbehu a myšlienke si budú môcť túto dôležitú udalosť v dejinách Slovenska pripomenúť a navždy zapamätať.

Oficiálnu facebook skupinu filmu Moje povstanie nájdete > TU

Stanislava Andraščíková

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu