Literárna cena Anasoft litera pozná nových finalistov. Spomedzi 188 hodnotených kníh odborná porota vybrala do finále nasledovné tituly v abecednom poradí:

Poznáme finalistov literárnej súťaže Anasoft litera 2015
finalisti Anasoft litera 2015 – v abecednom poradi z dola hore (zdroj foto: Anasoft litera)

Peter Balko: Vtedy v Lošonci. Via Lošonc (Koloman Kertész Bagala)
Juraj Briškár: Sprievodca nezrozumiteľnosťou (Modrý Peter)
Peter Juščák: … a nezabudni na labute! (Kalligram)
Ivan Kolenič: Až do nirvány (Agentúra SIGNUM)
Márius Kopcsay: Jednouholník (Koloman Kertész Bagala)
Richard Pupala: Návštevy (Marenčin PT)
Veronika Šikulová: Medzerový plod (Vydavateľstvo SLOVART)
Erik Šimšík: Hegemónia (Vydavateľstvo Drewo a srd / Vlna)
Alta Vášová: Menoslov (Vydavateľ F. R. & G.)
Pavel Vilikovský: Letmý sneh (Vydavateľstvo SLOVART)

O desiatich finalistoch literárnej ceny Anasoft litera a jej víťazovi v desiatom ročníku rozhodujú členovia poroty: literárny vedec a prekladateľ Adam Bžoch, filozof Marek Debnár, básnik a prekladateľ Valerij Kupka, literárne vedkyne Zora Prušková a Ivana Taranenková.

Literárna cena Anasoft litera sa udeľuje za najlepšie pôvodné slovenské prozaické literárne dielo alebo za preklad pôvodného prozaického literárneho diela autorov, ktorí sú občanmi Slovenskej republiky a ich diela alebo preklady ich diel do slovenského jazyka sú knižne vydané v predchádzajúcom kalendárnom roku.

Anasoft litera prebieha v dvoch kolách. Porota vybrala zo všetkých publikovaných kníh v prvom kole desať najlepších titulov. „V tohtoročnej literárnej produkcii je zreteľné pokračovanie trendov posledných rokov, a to sústredenie sa na egodokumenty, kultivovanie rodinnej, prípadne historickej pamäti či pamäti miesta,“ zhodnotila porota prozaickú tvorbu v roku 2014.

„V tomto kontexte preto potešujúco pôsobia príbehy s presahom k objektívnej výpovedi, ako aj pokusy hľadať nové výrazové prostriedky a témy, ale žiaľ, na kvalite textov sa podpisuje nízka štylistická úroveň vydaných kníh, ktorá poukazuje na stav literárnej prevádzky. Porota sa z tejto ponuky snažila vybrať tie literárne diela, ktoré svojimi kvalitami vynikajú a zároveň prezentujú rôznorodosť súčasnej literatúry.“

O laureátovi, ktorý získa cenu 10 000 eur, bude rozhodnuté v druhom kole v septembri 2015. Víťaznú odmenu udeľuje generálny partner literárnej ceny, softvérová spoločnosť Anasoft.

Desať najlepších kníh bude predstavených počas literárneho festivalu Anasoft litera fest, ktorý sa bude konať 20. – 25. apríla v Bratislave. Okrem autorských čítaní a besied festival ponúkne aj pestrú dávku koncertov. Do Bratislavy príde napríklad česká kapela WWW s Pavlom Fajtom alebo austrálsko-nemecká formácia Transmit. Divácky zaujímavým bude aj divadelné predstavenie Ilona, žena Hviezdoslavova Bábkového divadla na Rázcestí z Banskej Bystrice. Už tradičnou súčasťou podujatia je aj program pre študentov stredné školy.

Počas desiatich rokov získali ocenenie Anasoft litera Marek Vadas, Milan Zelinka, Alta Vášová, Stanislav Rakús, Monika Kompaníková, Balla, Víťo Staviarsky a dva razy Pavel Vilikovský.

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu