Veľká porota Krištáľového krídla odsúhlasila jednohlasne finálové odborné nominácie, ktoré odhlasovali podľa kategórií.  V nedeľu 19. januára 2014 sa dozvieme na Jednotke  RTVS (o 21:10 hod.) aj to, prečo jednotlivé poroty vybrali z množstva návrhov finálové nominácie.

Hlasovanie bolo tajné, výsledky sú zapečatené a uložené v trezore. Obálky sa otvárajú 19. januára 2014 o 18:00 krátko pred galavečerom.  Finálové nominácie sú už známe. A to v kategóriách Medicína a veda, Architektúra, Divadlo a audiovizuálne umenie, Hospodárstvo, Hudba, Publicistika a literatúra, Výtvarné umenie, Filantropia, Rock Pop Jazz a aj Mimoriadna cena za celoživotné dielo.

Blíži sa tak už 17. ročník odovzdávania cien Krištáľové krídlo a Mária Vaškovičová, spolu s jej tímom urobili niekoľko významných zmien. Okrem nového sloganu „premeňme sny na hodnoty“ sa Krištáľové krídlo bude pýšiť aj novým vizuálom ceny, ktorá sa zrodila doslova v žiare pri 820 stupňoch a je do nej zatavené biele zlato.

Keď organizátorka súťaže Mária Vaškovičová oslovila akademického sochára Achillea Sdoukosa, jeho prvými pocitmi boli eufória a veľká výzva vytvoriť trofej, ktorá bude niekoľko ďalších rokov putovať do rúk významných osobností Slovenska.

„Krištáľové krídlo pre mňa stelesňuje snahu prekonať samého seba, vlastné limity a výkony a doslova aj zemskú príťažlivosť. Hlavnou myšlienkou môjho diela je mať sen a dokázať ho premeniť na niečo vzácne a užitočné pre nás všetkých. Prístup k vytvoreniu nového krídla som zvolil absolútne odlišný ako doteraz. Bolo to okamžité vnuknutie ako zobraziť veľmi dynamickým a vznešeným spôsobom tak významnú cenu,“ hovorí akademický sochár Achilleas Sdoukos.

Azda najväčšou novinkou, ktorou sa môže Krištáľové krídlo pochváliť, je nová kategória ROCK POP JAZZ. Po zrušení Slávika, ktoré bolo veľkým sklamaním pre mnohých umelcov a divákov, organizátori Krištáľového krídla nezaváhali.

Mária Vaškovičová objasňuje situáciu: „Zrušenie Slávika mi prišlo veľmi ľúto. Väčšina umelcov z ROCK POP JAZZ sú po mnohých spoluprácach aj na charitatívnych projektoch už mojimi blízkymi spolupracovníkmi. Stratili poslednú šancu, ako oceniť ich umenie a prácu. Neviem si predstaviť zábavný, či hudobný program bez spolupráce s týmito osobnosťami. Okamžite som sa rozhodla, že v Krištáľovom krídle rozšírim kategórie o kategóriu ROCK POP JAZZ.“

V kategórii Výtvarné umenie je nominovaný aj dizajnér Michal Staško, ktorý nedávno získal aj prestížne svetoznáme ocenenie RED DOT design award 2013. Oslovili sme ho:

Ako vnímate nomináciu v súťaži Krištáľové krídlo? Máte tak možnosť získať ďalšiu významnú cenu. Čo to pre vás znamená aj vo vzťahu k prestížnemu oceneniu RED DOT?

„Nomináciou na ocenenie v ankete Krištáľové krídlo som bol veľmi prekvapený a to hlavne preto, že spoločnosť na Slovensku sa konečne začína zaujímať aj umelecko-kreatívnu oblasť, akou je dizajn, povedal Michal Staško.

Neviem či nakoniec toto ocenenie aj získam, ale už samotná nominácia ma príjemne potešila a to mi úplne stačí, aj preto že sa teším, že sa zas raz hovorí o slovenskom dizajne.

Samozrejme táto nominácia je vďaka oceneniu RED DOT a pre každého kreatívca takéto ocenenie znamená ešte väčšiu motiváciu a kvalitu…“, uzatvára dizajnér Michal Staško.

Všetky nominácie na ocenenie Krištáľové krídlo 2013 si môžete prečítať tu > NOMINÁCIE

Zhováral sa

Marián Luha

 

Michal Staško-autor fotografie Tomáš Niščák -TOMINOOKTO JE Michal Staško?
je slovenský dizajnér, absolvent Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Špecializuje sa na priemyselný dizajn, interiérovú tvorbu a nábytok, dizajn v architektúre, svietidlá, odevný dizajn a šperk. Na Krištáľové krídlo je nominovaný za fenomenálny úspech na medzinárodnom poli – v roku 2013 sa stal ako prvý Slovák držiteľom Red Dot Award – najvýznamnejšej medzinárodnej súťaže v oblasti dizajnu. Ocenenie získal za produkt s názvom 3k (ide o hrací – resp. úložný priestor pre deti, deku na hranie a bunker v jednom). Variabilita, materiál, technológia spracovania, použitie do interiéru aj exteriéru a ľahká skladovateľnosť produktu zabezpečili dizajnérovi i firme tento medzinárodný úspech.

 

 

Zdroj: Krištáľové krídlo a Michal Staško