Mariánovi Tkáčovi z Matice Slovenskej sa nepáčila titulka magazínu na ktorej je vyobrazený Ľudovít Štúr s fašistickým symbolom.

Magazín .týždeň sa v čísle, ktoré vyšlo na titulke s kontroverznou podobizňou Štúra venoval v článku odpovediam na otázku, či boli slovenskí národovci antisemiti.

Ako jeden z dôvodov výberu témy, autor článku Lukáš Krivošík uviedol i nedávnu diskusiu okolo článku Tibora Eliota Rostasa z konkurenčného magazínu Zem & Vek „v ktorom citoval a obohatil o vlastný komentár protižidovské výroky slovenských dejateľov ako Matej Bel, Andrej Kmeť, Svetozár Hurban Vajanský, Milan Hodža, Jozef Miloslav Hurban, Vavro Šrobár a Ľudovít Štúr,“ uviedol Krivošík.

Na Rostasa bolo za článok podané trestné oznámenie, a nielen magazín .týždeň, ale napríklad i Pavel Sibyla z nadácie Zastavme korupciu sa pokúsili na tejto téme mediálne priživiť. Čítajte viac.

Predseda Matice slovenskej ako dôvod pre podanie trestného oznámenia za titulku s Ľudovítom Štúrom uviedol „Je predsa nepredstaviteľné, aby ktokoľvek takým arogantným spôsobom zaútočil na jednu z najvýznamnejších osobností slovenských dejín, lídra slovenského národa, ktorý odvážne vyhlásil 19. septembra 1848 slovenskú nezávislosť od Maďarska. Matica je tu aj na to, aby hájila slovenskú historickú pravdu pred neprajníkmi,“ uviedol Marián Tkáč na facebooku.

Šéfredaktor magazínu .týždeň Štefan Hríb sa netají svojimi politickými názormi a verejne v minulosti podporoval politickú stranu Sloboda a Solidarita (SaS).

„Žiaden novinár nemá čo vystupovať na akomkoľvek stretnutí strany – môže ho tak nanajvýš pokrývať a komentovať. To neospravedlní žiaden boj za väčšie dobro, víziu či za skvelý cieľ. To je obyčajné základné pravidlo žurnalistiky o konflikte záujmov a elementárnej dôvere v pravdivý produkt, osobu aj médium. Je to bazálna poctivosť voči čitateľom, poslucháčom a divákom. Nič viac, ale ani nič menej…,“ komentoval to vtedy zástupca šéfredaktorky denníka SME Tomáš Prokopčák na facebooku.

„Novinár sa politicky neangažuje, ak by jeho politická činnosť mohla viesť ku konfliktu záujmov a spochybniť jeho nestrannosť alebo objektivitu,“ uvádza Etický kódex novinára.

Aktuálne Štefan Hríb verejne podporil novovznikajúce politické hnutie Progresívne Slovensko za ktorým stojí spolumajiteľ denníka N Anton Zajac. Za vznikom politického hnutia je i člen redakčnej rady denníka N Martin Meško, ktorý vlastní kníhkupectvo Martinus.sk a bývalá členka redakčnej rady denníka N Zora Jaurová.

Čítajte viac:

Majiteľ denníka N finančne podporil vznik nového politického hnutia Progresívne Slovensko (aktualizované)

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu