New Line Cinema uvádza v spolupráci s Village Roadshow Pictures katastrofický film, “V oku búrky.” Režisérom filmu je Steven Quale (“Final Destination 5”) a producentom Todd Garner (“Zookeeper,” “Knight and Day”).

Mesto Silverton počas jediného dňa zničia nečakané útoky tornáda. Celé mesto je odsúdené na milosť nevypočítateľných a vražedných smrští, a lovci búrok predpovedajú, že to najhoršie ešte len príde. Väčšina ľudí hľadá úkryt, ale niektorí mieria priamo do smršte. Otázkou je, ako ďaleko až zájde lovec búrok, keď má príležitosť, ktorá sa už nemusí opakovať?

 

Film rozprávaný z pohľadu profesionálnych lovcov búrok, vzrušenie-hľadajúcich amatérov aj odvážnych obyvateľov mesta. “V oku búrky” vás vezme priamo do oka búrky, kde budete môcť pozorovať matku prírodu priamo pri jej extrémnom vyčíňaní.

Quale film režíroval podľa scenára Johna Swetnama. Výkonnými producentami sú Richard Brener, Walter Hamada, Dave Neustadter, Mark McNair, Jeremy Stein a Bruce Berman.

Vo filme si zahrali Richard Armitage (“The Hobbit: An Unexpected Journey,” “The Hobbit: The Desolation of Smaug”), Sarah Wayne Callies (televízne “The Walking Dead”), Matt Walsh (“Ted”), Alycia Debnam-Carey (“Where the Devil Hides”), Arlen Escarpeta (“Final Destination 5”), Nathan Kress, Jon Reep a Jeremy Sumpter.

BLACK SKY

V kreatívnom štábe pracovali viacerí členovia Qualovho tímu z filmu “Final Destination 5” ako napríklad kameraman Brian Pearson, architekt David Sandefur, strihač Eric Sears, hudobný skladateľ Brian Tyler či kostýmová výtvarníčka Kimberly Adams.

New Line Cinema production v spolupráci s Village Roadshow Pictures a Broken Road production uvádzajú “V oku búrky”. Film bude distribuovaný Warner Bros. Pictures a Warner Bros. Entertainment Company, vo vybraných teritóriách Village Roadshow Pictures.

Na Slovensku film uviedla distribučná spoločnosť Continental film už 7. augusta 2014.

Dej filmu

Hodinu severne od Detroitu v štáte Michigan sa v upravenom areáli Oaklandskej univerzity vlečie ďalší pokojný letný deň. Škola sa skončila a okrem niekoľkých učiteľov, ktorí občas prejdú po areáli je tam celkom prázdno.
Až kým sa okolo čerstvo pokoseného trávnika začnú diať hrozné veci.

Všade sú nabúrané autá a rozbité sklo, dokonca sa prevrátil aj meteorologický van. Tornádo so sebou berie všetko okrem špeciálneho vozidla upraveného tak, aby sa mohlo pred tornádom brániť. Toto vozidlo je známe pod iniciálami T.I.V. a prezývajú ho aj Titus. Je skonštruované tak, aby odolalo všetkému, čo veci lietajúce okolo neho nezvládli.

Medzi troskami sa britský herec Richard Armitage (The Hobbit: An Unexpected Journey) a jeho americký kolegovia Sarah Wayne Callies a Matt Walsh (The Hangover) snažia ich prevrátené vozidlo opäť postaviť na nohy. Nečakané tornádo zdemolovalo nielen sedany a kupé, ale aj duševný pokoj hlavných postáv. Podľa slov režiséra tejto katastrofy Stevena Quale je okrem vozidla Titus len málo pripravených na chaotickú a ničiacu silu vetra. “Nie sú to žiadne príšery, ani horor, ani sci-fi,” vysvetľuje Quale. “Je to Matka príroda vo svojej prirodzenej forme. Môže byť krásna, no zároveň aj hrozivá.”

Hercom sa van s pomocou vlečného lana podarí dostať späť na kolesá. Táto scéna filmu V oku búrky nám ilustruje, že hoci sa my ľudia dokážeme vzchopiť a postaviť sa späť na nohy, prírodu nikdy neovládneme.

 

So skúsenosťami s 3D a vizuálnymi efektami sa Quale zdá byť ideálnym režisérom na to, aby dokázal zachytiť náhodnú a fascinujúcu hrôzu, ktorú tieto tornáda vyvolávajú. Nedávno režíroval film “Final Destination 5” a aj túto zatiaľ poslednú časť venoval tomu, ako sa dá smrti vyhnúť, ale nedá sa ju podviesť. Vo filme V oku búrky pritvrdzuje. Ukazuje, že ľudia sa musia báť nielen smrti, ale aj Matky prírody.

Quale komentuje: “tornádo je jednou z postáv filmu. Svojím spôsobom si zahralo titulnú rolu. To bolo moje motto počas celého filmu. Nechcel som, aby to bola iba super hollywoodska akcia. Mojím cieľom bolo, aby sa ľudia cítili byť uprostred diania a aby kamera nakrútila hrubú silu týchto búrok.”

Nakoľko tvorcovia chceli ostať verní vzhľadu amerického stredozápadu, kde sa príbeh filmu V oku búrky odohráva, rozhodli sa nakrúcať v Michigane, ktorý veľmi pripomína americkú Aleju tornád. Kanada s jej horami či slnečná južná Kalifornia neprichádzali ako miesto nakrúcania do úvahy.

“Vybrali sme si Michigan, pretože je to veľmi pekný štát,” hovorí Quale. “Okrem toho sa veľmi podobá na Oklahomu či Nebrasku.”

BLACK SKY

Hoci sa Quale vždy snaží, aby jeho práca vyzerala čo najreálnejšie, nie vždy je v realite zasadená. Pred filmom „Final Destination 5“, Quale pracoval ako supervízor vizuálnych efektov na filme Jamesa Camerona  – “Avatar” a ako režisér druhého štábu na filme “Titanic”. Práve tieto skúsenosti z neho urobili pre producenta filmu V oku búrky jasného favorita na post režiséra.

“Steven ma fascinoval,” hovorí Garner. Keď som sa dozvedel, že má skúsenosti s Jimom Cameronom a schopnosť rozpovedať príbeh bez toho, aby sa stratil vo vizuálnych efektoch, vedel som, že je pre tento film ten pravý.”

Quale dúfa, že film V oku búrky zaujme divákov nielen pre jeho efekty naháňajúce hrôzu, ale aj pre pôsobivú ľudskú drámu. Dráma prichádza z ničoho nič, keď tornádo udrie uprostred promócie v americkej Aleji tornád. Zástupca riaditeľa, učiteľ, tréner a otec dvoch detí v jednej osobe – Gary Morris, ktorého si zahral Armitage sa rýchlo zblíži s postavou Sarah Wayne Callies´s  – Allison Stone, keď ju v zachráni pred jedným z tornád.

 

“Dôležité pre moju postavu je, že je učiteľ matematiky a zároveň futbalový tréner,” hovorí Armitage. “Je to športovec, ale nie je žiadny hrdina. Extrémne udalosti akými boli tieto sú o normálnom človeku, ktorý je zrazu nútený vbehnúť do horiacej budovy, či ponoriť sa do vody preto, aby zachránil dieťa. Neviete, či ste toho schopný, až kým tá chvíľa nepríde.”

Pre Sarah Wayne Callies, ktorá si zahrala napríklad v populárnom seriáli „Prison Break“, bol projekt so zmiešaním akcie so zaujímavými postavami veľmi lákavý.

“Súhra medzi Allison a Garym bola neskutočná,” priznáva Wayne Callies. “Ich príbeh je o dvoch cudzincoch, ktorí sa počas krízovej situácie neuveriteľne zblížia.”

INTO THE STORM

Samú seba popisuje ako “posadnutú výskumom.” Wayne Callies sa do role meteorologičky a klimatologičky Allison Stone naplno ponorila vďaka štúdiu s univerzitným profesorom špecializujúcim sa na klimatické zmeny a tornáda.

“Moji rodičia sú profesori,” dodáva. “Pravdupovediac som sa na pľaci nikdy neukázala skôr, ako som prečítala 1000 strán a pozrela si 200 filmov na tému filmu.”

Žiadny výskum však herečku nepripravil na produkčné efekty. “Nikdy predtým som nezažila vietor s rýchlosťou 100 míľ za hodinu,” priznáva. “Nevedela som sa udržať na nohách. Nové boli pre mňa aj dažďové stroje. Vlasy som nemala suché už tri týždne.”

Allison Stone posadnutá výskumom pomohla zmierniť niektoré impulzívne inštinkty svojho partnera Peta. Pete, ktorého stvárnil komediant Matt Walsh je vo filme v situácii, ktorá vôbec nie je zábavná. Ako vedúci skupinky lapačov búrok a vodič Titusa Pete pri snahe dostať sa do oka búrky riskuje celú svoju kariéru a reputáciu. Scenár to opisuje ako “záber, ktorý je len pre oči Boha.”

Walsh reaguje: “Pete prišiel o dotácie, pretože vlastne nikdy neplánoval uspieť a ten záber vidieť. Je v zúfalej situácii. Chce zachrániť svoju prácu, aj svoj život.”

V oku búrky je prvý Walshov katastrofický film a podľa komikových slov to bola pozitívna skúsenosť.
“Som veľký fanúšik akčných filmov,” konštatuje Walsh. Qualeho nazýva “tak trochu šialeným géniom. Vie, čo chce a to je pre režiséra to najdôležitejšie. Bola radosť s ním pracovať.”

So svojimi skúsenosťami v stand-upe sa stal Walsh spoluzakladateľom UCB (Upright Citizen´s Brigade). Vďaka filmu V oku búrky dostal šancu robiť veci, ktoré väčšina akčných hviezd považuje za samozrejmé: napríklad hrať sa s úžasnými autami.

V troskách sa Walsh snaží prostredníctvom svojho Titusa zostrojeného na sledovanie tornád pomôcť vanu meteorológov dostať sa späť na všetky štyri kolesá. Titus však dokáže oveľa viac. Pre film ho vyvinuli špecialisti na autá z Detroitu. Okrem iného je vybavený neprestreľnými oknami či ukotvujúcimi drapákmi, vďaka ktorým ostáva stáť na zemi aj pri rýchlosti vetra dosahujúcej 170 míľ za hodinu.

“Aj predtým už som mal skúsenosť s kaskadérskymi kúskami, ale nikdy v takej miere ako pri tomto filme,” dodáva Walsh. “Napríklad včera sme museli utekať cez dážď a oheň a ešte na nás fúkal aj studený vietor rýchlosťou 200 míľ za hodinu. Nič podobné som ešte nezažil. Je to úžasné.”

Okrem toho, že Petov Titus musí odolať tornádam, jeho úlohou aj aj celý priebeh smršte nakrútiť. Jeho život ako lapača búrok teda závisí na jeho odolnosti.

Predstavujeme nový film V Oku búrky - 6

“Samotný Titus má asi 24 aktívnych kamier,” opisuje Walsh. “A každá z nich má svoj zmysel.”
Film bol nakrúcaný inovatívnym formátom, tzv. ´found footage´ (nájdený materiál). Pohľad každej z postáv je v podstate ďalším uhlom kamery. Cieľom filmu bolo pôsobiť čo najreálnejšie. Producent Todd Garner si prvok ´found footage´ pochvaľuje pre jeho schopnosť vtiahnuť divákov do akcie.

S ´found footage,´ vysvetľuje Garner,Ste do deja vtiahnutý celkom inak. Máte pocit, ako keby ste boli vo vnútri kamery. Film sledujete prostredníctvom svojich vlastných očí.”

Na pľaci a počas filmu sa kamery objavujú všade. Okrem 24 kamier zapojených v Tituse uvidíme vo filme aj zábery všetkého druhu od mobilných telefónov a video rekordérov cez zrnité bezpečnostné kamery až po SteadiCamy.

“Kameramanské oddelenie na tomto filme je neuveriteľné, použili sme naozaj všetko,” dodáva Garner. “HD, digitálne kamery, malé flip kamery, jednoducho všetky formáty a všetky šošovky. Bola to poriadna výzva. Steven sa zo všetkých síl snažil, aby to vyzeralo čo najreálnejšie.”

Pre režiséra, akým je Steven Quale, ktorý trvá na tom, aby bol jeho film vizuálne ohromujúci a zároveň realistický je žáner ´found footage´ najvyhovujúcejší.

“Na tomto filme ma zaujalo, že ukazuje ako to skutočne funguje,” hovorí Quale. “Vždy som miloval filmy zakotvené v realite.”
Postavy museli niekedy hrať spolu s kolegami, ale namiesto toho s kamerou, ktorá ich kolegov nahrádzala. Dokonca aj pre skúsených hercov, akým je napríklad Richard Armitage to nebolo celkom jednoduché.

INTO THE STORM

“Zakaždým, keď som hral na určitú kameru mohlo ísť napríklad o môjho syna, ale aj o lapača búrok,” hovorí Armitage. “Bolo to v podstate o tom, nechať sa zachytiť kamerou, ako o tom, že by ste pred ňou prezentovali svoj výkon. Pre mňa bola táto skúsenosť celkom nová. Práca na tomto filme bola veľmi vzrušujúca. Bolo to nesmierne reálne. Všetko je nakrúcané z ruky, z kamery položenej na ramene, či zo SteadiCamu. Je to omnoho bezprostrednejšie, skôr dokumentárne.

Jeho herecký kolega Nathan Kress, ktorý stvárnil Armitageho najmladšieho syna, Treya, súhlasí: “Je to vzrušujúci spôsob nakrúcania. Bola to pomerne veľká výzva, ale je to niečo nové a museli sme si na to jednoducho zvyknúť. Veľmi sa mi to páči, zatiaľ mám iba úžasné skúsenosti.”
Vďaka všetkým tým kamerám mali tvorcovia v podstate neobmedzené množstvo perspektív, z ktorých bolo možné film vyrozprávať. Quale predpovedá, že aj pri menšom počte kamier by postprodukčný proces trval dlho. Všetky tornáda – a každý v štábe vie, že ich nebolo málo – sa vytvárali postprodukčne. Hoci Quale prezrádza, že “vo filme sú stovky efektov,” produkčný štáb ostáva verný štýlu ´found footage´ a tvrdí, “že film pôsobí absolútne realisticky.”

Režisér hovorí: “Urobili sme veľký film, ktorý si vyžadoval veľa logistiky a vybavenia. Najväčšou výzvou pre kameramanov a hercov bolo reagovať na obrovské tornáda, ktoré tam v skutočnosti neboli.”

Predstavujeme nový film V Oku búrky - 5

Cynici radi žartujú, že filmové nakrúcanie by sa dalo zredukovať na odstraňovanie chýb a nekonečný prúd problémov. Mohla by to byť dokonca aj pravda. Tak ako každá veľká produkcia s komplexnými efektami a režisérom perfekcionistom riešil svoju dávku problémov aj film V oku búrky. Jednou z oblastí, kde to išlo podľa režiséra Stevena Quale takmer bez zaváhaní bolo herectvo. “Bolo veľmi zábavné sa sústrediť a dostávať tieto skvelé výkony od toľkých talentovaných hercov,” hovorí Quale.

Film V oku búrky predstaví aj mnoho neopozeraných tvárí. Je to preto, aby sa diváci vedeli do nich jednoduchšie vcítiť. Kameramanov v obleku lapača búrok si zahrali Arlen Escarpeta (Darryl) a Jeremy Sumpter (Jacob). Nové objavy Alycia Debnam Carey a Max Deacon si zahrali Caitlin a Donnie, milencov, ktorí sa dostali do víru tornáda. Kaskadér, ktorý sa stal hercom – Lee Whittaker stvárnil Lucasa, asistenta posádky lapačov búrok.

“Teenageri sú úžasní a sú aj skúsenými hercami,” zhŕňa Quale. “Richard Armitage je jednoducho výborný. Sarah je skvelá. Vďaka možnosti mať týchto hercov bola moja práca celkom jednoduchá. Bolo to fantastické.”

Film V oku búrky celosvetovo uviedla spoločnosť Warner Bros. Pictures od 8. augusta. Na Slovensku si ho diváci vychutnávajú vďaka spoločnosti Continental film už  od 7. augusta 2014.

 

[message_box title=“Vizitka k filmu“ color=“red“]

 

Premiéra: 7. augusta 2014
Originálny názov: INTO THE STORM
Krajina pôvodu: USA
Rok výroby: 2014
Žáner: katastrofický
Dĺžka: 89 minút
Jazyková verzia: slovenské titulky
Odporúčaná prístupnosť:
Formát: 2D
Zvuk: Dolby Digital/DTS/SDDS

Réžia: Steven Quale
Scenár: Simon Beaufoy, John Swetnam
Hrajú: Richard Armitage, Sarah Wayne Callies, Jeremy Sumpter, Matt Walsh, Nathan Kress, Arlen Escarpeta, Ron Causey  a i.

[/message_box]

 

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu