Vinárske závody v Pezinku dostali pred 40timi rokmi štátnu zákazku „vyrobiť zdravý nápoj z hrozna, ktorý bude konkurovať kolovým a citrusovým nápojom, šetriť devízy a upevňovať hrdosť na socialistický výrobok“.

Túto ťažkú úlohu vyriešil tím výskumníkov pod vedením Jána Farkaša tak, že namiešal originálny prírodný nápoj Vinea na báze hroznového muštu.

Vinea vďaka svojim kvalitám prežila „nežnú revolúciu“ a aj po viac ako 40 rokoch opantáva svojich milovníkov iskrivou chuťou a vôňou. Dnes je jednotkou na slovenskom trhu v kategórii hroznových nápojov a jej výnimočnosť spočíva predovšetkým vo vysokom obsahu hroznovej šťavy. Jeden z vinárskych expertov popísal chuť nápoja Vinea ako: „Dobrý začiatok, skvelý stred a fantastický záver.“

Doc. Ing. Ján Farkaš z Vinárskych závodov v Pezinku sa v roku 1973 chopil šance a spolu s ostatnými spolupracovníkmi sa pustil do vývojárskej práce.

V roku 1974 vstupuje nápoj Vinea na trh a o rok nato získava najvyššie ocenenie – Zlatá Salima na medzinárodnom potravinovom salóne v Brne. Neskôr sa Vinea začala aj úspešne exportovať do USA a Kanady pod označením „Elegance without alcohol“.

Predstavujeme značku Vinea - 2

Od polovice 90. rokoch nastáva útlm a Vinea sa na isté obdobie dokonca prestala vyrábať, až do obnovy v roku 1997 v závode Vitis Pezinok.

V roku 2006 nastáva obdobie nového konceptu komunikácie Vinea a značka sa posunula bližšie k mladým spotrebiteľom.

Spoločnosť Kofola na Slovensku kúpila ochrannú známku a receptúru nápoja Vinea v januári 2008. Odvtedy sa stala Vinea pevnou súčasťou rodiny Kofola, vďaka čomu sa aj naďalej darí rozvíjať silu jej značky.

Predstavujeme značku Vinea
Vinea v súčasnosti

V histórii značky Vinea sa nachádza aj pár limitovaných edícií – Vinea soft z dielne Vitis Pezinok či Vinea rosé so špeciálnou chuťou sektu.

V roku 2014 prichádza Vinea s úžasnou novinkou bez pridaného cukru, Vinea lajt. Prvý značkový sýtený nápoj bez pridaného cukru prichádza na slovenský trh práve toto leto a prináša všetkým svojim milovníkom nový, ľahší zážitok z hroznovej šťavy. Jej podiel ostáva v nápoji Vinea lajt zachovaný, rovnako ako skvelá chuť hrozna, a má len 7 kcal/100ml.

Vedeli ste, že…?

  • pri príležitosti 16. výročia vzniku Slovenskej republiky udelil 8. januára 2009 vtedajší prezident SR Ivan Gašparovič štátne vyznamenania 13 osobnostiam za významný príspevok k rozvoju Slovenska, medzi nimi aj vedcovi a vynálezcovi Jánovi Farkašovi, otcovi nápoja Vinea?
  • značka Vinea tiež získala rad domácich aj medzinárodných ocenení?
  • v 80-tych rokoch 20. storočia sa vďaka nadmernému exportu stala na Slovensku Vinea nedostatkovým tovarom?

 

Novinka roku 2014 – Vinea Lajt

Predstavujeme značku Vinea - Novinka Vinea LajtPrvý značkový sýtený nápoj bez pridaného cukru prichádza na slovenský trh práve toto leto a prináša všetkým svojim milovníkom nový, ľahší zážitok z hroznovej šťavy. Jej podiel ostáva v nápoji Vinea lajt zachovaný, rovnako ako skvelá chuť hrozna, a má len 7 kcal/100ml!

„Našim cieľom bolo priniesť novinku, ktorá by oslovila aj ľudí, ktorí preferujú nápoje s nižším obsahom cukru a kalórií“, hovorí Zuzana Netíková, brand manažérka značky Vinea. Vinea lajt je špecifická práve svojím zložením.

„Keďže súčasťou receptúry nápoja Vinea je odjakživa 10% hroznovej šťavy, Vinea lajt obsahuje prirodzene sa vyskytujúci hroznový cukor. Jej chuť dopĺňa aj sladidlo získané z listov rastliny stévia, ktoré dodáva sladkosť a zároveň príchuť podobnú mäte. Sladkú chuť ešte dopĺňa sukralóza. Vďaka tejto kombinácii je novinka Vinea lajt charakteristická jemnou a osviežujúcou chuťou a pije sa doslova s ľahkosťou“, dodáva Z. Netíková.

Viac o skupine Kofola, pod ktorú spadá v súčasnosti aj značka Vinea:

Kofola ČeskoSlovensko je súčasťou skupiny Kofola, jedného z najvýznamnejších výrobcov nealkoholických nápojov so siedmimi výrobnými závodmi na štyroch trhoch strednej a východnej Európy.

Celkovo skupina Kofola  zamestnáva 2 200 ľudí, z toho na Slovensku 350 ľudí. Do produktového portfólia spoločnosti patrí tradičný kolový nápoj s originálnou receptúrou Kofola, pramenitá voda Rajec, rad ovocných nápojov a sirupov Jupí, hroznový nápoj Vinea, detské nápoje Jupík, energetické nápoje Semtex a ďalšie tradičné československé značky Snipp, Chito, Top Topic, Citro Cola a Citronela.

Najnovšími inováciami sú čerstvé ovocné a zeleninové šťavy Ugo a hrejivé nápoje Natelo. V licencii vyrába a distribuuje nápoje RC Cola, Orangina a Pickwick, vo februári roku 2013 sa Kofola stala výhradným distribútorom značiek Evian a Badoit pre Českú a Slovenskú republiku.

V tomto roku spoločne s ďalším tradičným výrobcom ETA spustila predaj konceptu na výrobu značkovej domácej limonády Bublimo.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu