V boji proti antisemitizmu sociálne siete nie sú jednotné. Zatiaľ čo na jednej sociálnej sieti šíriteľovi takéhoto obsahu zablokujú účet, na inej pokojne svoj zverejňuje obsah ďalej.

Výskumníci, ktorí sa zaoberajú sledovaním sociálnych sietí tvrdia, že prejavy nenávistného obsahu proti židovskej komunite sa na sociálnych sieťach stupňujú.

Útoky na Židov sa na sociálnej sieti Twitter začali stupňovať počas prezidentskej kampane v USA v roku 2016 a odvtedy sa len stupňujú.

Mnohé zo zverejnených príspevkov sú zamerané na miliardára a filantropa George Sorosa, ktorý je častým terčom nepodložených konšpiračných teórií. Jeho dom bol aj medzi cieľmi v sérii pokusov o bombové útoky. Informáciu priniesli NBC News.

Podľa CNN Jonathon Morgan, generálny riaditeľ New Knowledge uviedol, že sociálne siete, ako napríklad Twitter sú radikalizačné stroje.

Ohrozenia, ktoré sa na Twitteri zverejňujú a zjavná nečinnosť sociálnej siete vzbudzujú nové otázky týkajúce sa radikalizácie a sociálnych sietí.

Spoločnosť New Knowledge niekoľko rokov sleduje a skúma dezinformovanosť a radikalizáciu v on-line prostredí.

Aj v prípade Cesara Sayoc je pravdepodobné, že k materiálom, ktoré ho radikalizovali, sa dostal na sociálnej sieti Twitter.

Cesar Sayoc bol podľa informácií CNN zatknutý pred niekoľkými dňami, potom ako federálne úrady oznámili, že poslal prominentným osobám po celom USA niekoľko bômb.

CNN našla v Sayocovej komunikácii na Twitteri až 240 príspevkov s hrozbami zameranými na najmenej 50 verejných činiteľov, spravodajských organizácií a mediálnych osobnosti.

Aj mimovládna organizácia bojujúca proti diskriminácii Židov Anti-Defamation League zrealizovala štúdiu. Z analýzy 7-miliónov twittov poslaných počas mesiacov august a september zistila, že obsahovali mnoho útokov najmä na Sorosa. Asi tretina útokov na Židov pochádza z automatizovaných účtov.

Podľa Samuela Woolley, ktorý pracoval na štúdii neziskovej organizácie Anti-Defamation League súčasné metódy boja proti nenávistnému obsahu nestačia. Musia sa zaviesť sofistikovanejšie metódy, ktorými sa bude bojovať proti hanobeniu a organizovaným propagandistickým útokom.

Podľa The Daily Beast si šíritelia propagandy vždy nájdu nejakú cestičku ako zverejniť na sociálnych sieťach to, čo potrebujú.

Potom ako Twitter, YouTube a Facebook začali radikálnejšie bojovať proti tomuto fenoménu, mnoho komunikácie sa presunulo na Instagram.
Zaujímavé aj aj to, že mnohí z extrémistov, ktorí majú momentálne účet na Instagrame boli zo sociálnej siete Facebook vykázaní.

Aj napriek tejto skutočnosti Instagram tvrdí, že pravidlá týkajúce sa zverejňovania útočného a nenávistného obsahu má podobné ako Facebook.

Zistenia The Daily Beast, ale potvrdzujú, že Instagram je v kontrole obsahu na svojej platforme nedôsledný. Na Instagrame majú účty aj mnohí extrémisti, ktorých účty boli na Facebooku a Twitteri zablokované.

Sú to napríklad Alex Jones, ktorý založil Infowars alebo pravicový komik Owen Benjamin, ktorí vyslovene útočí na Židov.

Aj príspevok Milo Yiannopoulosa odstránil Instagram až po naliehaní The Daily Beast. Yiannopoulos vo svojom príspevku vyjadril ľútosť a pohoršenie nad tým, že The Daily Beast nedostala jednu z bômb Cesara Sayoca.

Ilustračná foto, zdroj: pixabay.com

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu