foto: pixabay.com

Tlačová agentúra Press Association pôsobiaca v Spojenom Kráľovstve a Írsku dostane od spoločnosti Google finančný grant vo výške 706-tisíc eur na využitie umelej inteligencie v žurnalistike.

Jeden z najväčších grantov, ktoré Google poskytuje v rámci Google’s Digital News Initiative (DNI) pre podporu európskej žurnalistiky, má pomôcť v konzistencii faktov pre regionálne médiá, nezávislých vydavateľov, lokálne weby a blogerov.

Press Association (PA) je multimediálna spravodajská organizácia pôsobiaca v Spojenom kráľovstve a Írsku, ktorá poskytuje nepretržitý spravodajský obsah pre mnohé redakcie v celej svoje oblasti pôsobnosti.

Tlačová agentúra dostane grant v hodnote 706-tisíc eur k tomu, aby prostredníctvom umelej inteligencie vytvorila 30-tisíc lokálnych správ za mesiac, ktoré poskytne na použitie mnohým mediálnym redakciám. Informáciu zverejnil theguardian.com.

V rámci grantu sa Press Association spojila so spravodajským start-upom Urbs Media, aby spoločne zrealizovali projekt, ktorého úlohou bude vytvoriť hodnotné správy z rôznych lokalít, ktoré budú k dispozícií pre stovky médií.

Press Association a Urb Media spolu vytvoria systém „Radar“, ktorý je spojením práce reportérov, dát a robotov, aby každý mesiac spoločne vytvorili tisíce správ.

Spoločnosť Press Association a Urbs Media momentálne pracujú na vytvorení plánu pre zabezpečene tvorby veľkého množstva správ pre klientov.

Grant bude tiež použitý na vytvorenie databázových nástrojov na zhromažďovanie a kombinovanie dátových súborov a „redakčná inteligencia“ bude riadiť proces automatizácie.

„Radar“ bude automaticky generovať grafiku, video a obrázky, ktoré bude pridávať k obsahu. Časť financií použije Press Association na zvýšenie svojich distribučných platforiem, aby zlepšili spoluprácu so svojimi odberateľmi v rámci hľadania a používania obsahu.

„V časoch, keď mnohé médiá čelia komerčnému nátlaku, Radar bude poskytovať cenovo efektívny systém poskytovania jasných a zrozumiteľných lokálnych správ a umožní obecenstvu udržať si demokratické jadro pri popise udalostí, “ zverejnil vyjadrenie Pete Cliftona, šéfredaktora Press Association, theguardian.com.

V tomto procese tvorby príbehov bude práca novinárov aj naďalej veľmi zásadným faktorom. „Skúsení ľudský žurnalisti budú aj naďalej životne dôležití v tejto práci, ale Radar nám umožní využiť umelú inteligenciu, ktorá nám pomôže zvýšiť rozsah dostupnosti miestnych správ, ktoré by nebolo možné dosiahnuť manuálne,“ dodal k svojmu vyjadreniu zverejnenému na theguradian.com, Pete Clifton.

Základom práce bude hľadanie podkladov pre tvorbu správ v národných odvetvových databázach, tiež zo zdrojov medzi ktoré patria aj vládne rezorty, miestne úrady a NHS trust (organizácia v rámci anglickej NHS –Národná zdravotnícka služba) a urobia podrobné podkladové šablóny pre témy ako kriminalita, zdravie a zamestnanosť.
Následne budú vytvorené viaceré verzie príbehu pomocou softvéru „Natural Language Software“, ktoré budú masovo rozširované do mnohých lokalít.

Podľa prezidenta The National Union of Journalists, Tima Dawson, ktorého vyjadrenie zverejnil the guardian.com, správy vytvorené počítačom nie sú presne to, čo čitatelia hľadajú.
Podľa jeho názoru verejnosť hľadá dobre napísané a presvedčivé príbehy, ktoré sú doplnené kvalitnými fotografiami. Okrem toho môže kvôli tejto technickej novinke prísť o prácu množstvo redaktorov.

Presnejšie konštatovania a závery o výhodách a nevýhodách tohto nového systému tvorby a generovania správ bude možné vyhodnotiť až po jeho úplnom spustení.

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu