Pressburg Dance Fest  je trojdňové podujatie, počas ktorého uvidíte orientálny tanec v jeho mnohých podobách. Predstavia sa zahraniční lektori a tanečníci, súťažiť budú amatérske i profesionálne tanečnice, skupiny orientálneho tanca. Podujatie je spojené s odborným tanečným vzdelávaním, tí najlepší sa budú prezentovať na večernej hviezdnej galashow.

Hlavnými hosťami festivalu, ktorý organizuje občianske združenie Hafla, sú medzinárodne uznávaní tanečníci a tanečnice v orientálnom tanci Serkan Tutar (Belgicko/Turecko), Teresa Tomas (Španielsko), Shaba (Maďarsko), Karolina Idrisová a Sahar (ČR), Ranya a Sheyla (SR/ČR/Rakúsko), skupina Wüstenrosen (Rakúsko), duo Nakari (Rakúsko) a ďalší.

Pressburg Dance Fest to je orientálny tanec v jeho mnohých podobách- J.J.Pu- spolocna., Pressburg Dance Fest 2013 - 5

Na záver galashow sa v spoločnej choreografii predstaví Serkan Tutar a medzinárodná vybraná skupina tanečníc (SR, ČR, Maďarsko), ktoré sa na javisku zídu v premiére špeciálne pri tejto príležitosti.

Súčasťou festivalu je aj druhý ročník medzinárodnej súťaže v orientálnom tanci. V šiestich rôznych kategóriách vrátane folklórneho tanca a moderných fusion choreografií súťažia sólistky od 15 rokov, kategórie sú oddelené pre úroveň profi, semiprofi a amatérsky tanec. Tak, ako vlani, sa otvára špeciálna kategória pre ženy nad 50 rokov (vek však nie je limitujúcim faktorom účasti v iných kategóriách, ženy nad 50 rokov môžu súťažiť aj v bežných sólových kategóriách, ak sa tak rozhodnú).

Skupiny budú súťažiť v kategóriách podľa veľkosti a tiež v špeciálnej a na Slovensku ojedinelej  kategórii Kurzistky. Tá je určená pre tanečnice, ktoré sa orientálnemu tancu venujú ako voľnočasovej aktivite pre radosť.

Počas festivalu sa uskutočnia odborné semináre so zahraničnými lektormi (Turecko, ČR, Maďarsko, Španielsko). Zamerané budú na techniku drum sóla, magrebské folklóry (Maroko, Alžír, Tunis), beledi – shabee, populárny tribal fusion, tanec vlasov – khaleegy, rozdiely medzi tureckým a arabským štýlom a turecký cigánsky tanec.

Pressburg Dance Fest to je orientálny tanec v jeho mnohých podobách - Peter Murcko- Pressburg Dance 2013 - 2

Cieľom festivalu je zvyšovanie odbornosti tanečníkov a tanečníc v orientálnom tanci a tiež budovanie povedomia verejnosti o tomto tanci, ktorý sa často spája s nepravdivými mýtmi a predsudkami. Tiež je cieľom ukázať, že žena je krásna v svojom prejave nezávisle od veku či telesných proporcií.

Súťaž je otvorená aj pre hendikepované tanečnice/tanečníkov, pri tanci im smie v stanovenom rozsahu pomáhať ich asistent (po porade s naším špeciálnym pedagógom).

 

[message_box title=“Program:“ color=“red“]
piatok 19. septembra – odborné tanečné semináre
Teresa Tomas (Španielsko) – Technique & tabla solo, Sahar (ČR) – Magrebské folklóry (Maroko, Alžír, Tunis)
sobota 20. septembra medzinárodná súťaž v orientálnom tanci a galashow
nedeľa 21. septembra – odborné tanečné semináre
Karolina Idrisová (ČR) – Baladi/shabe, Nakari (Rakúsko) – Dynamic Duels, Serkan Tutar (Belgicko/Turecko) – Differences between Egyptian and Turkish style, Shaba (Maďarsko) – Khaleegy, Serkan Tutar (Belgicko/Turecko) – Turkish gypsy Romani style[/message_box]

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu