foto: The Pulitzer Prizes

Tohtoročné udeľovanie cien tak, ako všetko ostatné v životoch ľudí po celom svete, ovplyvnila pandémia Covid-19. Pulitzerové ceny boli udelené 4. mája 2020.

Rada Pulitzerovej ceny sa podľa informácií, ktoré zverejnil Forbes, ešte v apríli rozhodla, že vyhlásenie víťazov sa odloží o dva týždne.

Mnohí členovia rady sú z radov novinárov a obdobie, v ktorom sa mali zaoberať posudzovaním finalistov, potrebovali na spracovanie spravodajstva o pandémii.

Víťazi boli nakoniec vyhlásení cez livestream v pondelok 4. mája 2020. O víťazoch sa rozhodovalo vo virtuálnej debate, ktorá prebehla medzi členmi rady. Aj v tomto prípade sa potvrdilo, že veci sa dajú robiť aj bez osobného kontaktu.

Tohtoročná prestížna cena v hlavnej katégorii Služba pre verejnosť bola udelená aljašskému denníku Anchorage Daily News a neziskovému médiu ProPublica. Vo svojich článkoch upozornili na skutočnosť o aljašských dedinách, ktoré nie sú chránené políciou. Informáciu o víťazoch Pulitzerovej ceny zverejnil aj denník The New York Times.

Denník The New York Times získal tri ocenenia. Jednu cenu získal Brian Rosenthal v kategórii investigatívne spravodajstvo za reportáž o taxikároch v meste New York, ktorým život zničili bezohľadné pôžičky.

Druhú cenu získal denník v kategórii zahraničné spravodajstvo za fascinujúce správy o vláde prezidenta Vladimíra Putina. Žurnalisti z denníka, ktorí sú situovaní v rôznych štátoch informovali verejnosť o tom, ako Putin vedie rôzne operácie zamerané nielen na ovplyvňovanie volebných procesov vo svete.

Tretiu cenu dostala Nikole Hannah-Jones za esej “The 1619 Project”, v ktorej prehodnocuje príspevky Afroameričanov, vrátane otrokov, do americkej histórie.

Cenu v kategórii vnútro americké spravodajstvo si podelili denník The Seattle a ProPublica. The Seattle Times za články o spoločnosti Boeing, keď počas dvoch havárií lietadiel 737 MAX zomrelo 346 ľudí. Denník ProPublica za články o sérii smrteľných nehôd v americkom námorníctve v rokoch 2017 a 2018.

Pulitzerovu cenu v kategórii fotografie získali tlačové agentúry The Associated Press a Reuters. Agentúra The Associated Press za sériu fotografií zo zásahov Indie v regióne Kašmír. Agentúra Reuters za fotografie z protivládnych protestov v Hongkongu. Vo fotografiách ohňa, slzného plynu a gumových guliek sa excelentne podarilo zachyť eskalujúce násilie a chaos.

Cenu v kategórii dôvodové spravodajstvo získal denník The Washington Post za články zaoberajúce sa katastrofálnymi účinkami globálneho otepľovania.

Zamestnanci denníka analyzovali údaje o globálnej teplote za 170 rokov, vytvorili interaktívne mapy a ďalšie vizualizácie a poukázali na zohrievanie povrchu planéty.

Prestížnu cenu získal aj denník The Courier-Journal z amerického štátu Kentucky za články o množstve amnestií, ktoré miestnym kriminálnikom udelil bývalý guvernér Matt Bevin.

Po prvýkrát bola udelená aj Pulitzerová cena za zvukové spravodajstvo. Získali ju nezávislé spravodajkyne Molly O’Toole z denníka The Los Angeles Times a Emily Green zo spravodajskej stanice Vice News.

V reportáži The Out Crowd v rozhlasovom programe This American Life priblížili dôsledky prisťahovaleckej politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa na mexických hraniciach.

V poradí 104.ročník Pulitzerovej ceny mal celkovo 23 kategórií, teda o jednu kategórii viac ako po iné roky. Pulitzerove ceny sa udeľujú od roku 1917 a sú považované za najprestížnejšie ocenenia žurnalistiky v USA.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu