V stredu 22. októbra sa uskutočnil v príjemnom prostredí kníhkupectva Martinus krst knihy svetoznámeho režiséra a scenáristu Fausta Brizziho za osobnej účasti autora a jeho manželky. Naša redakcia pritom nechýbala.

Krstom sprevádzala moderátorka Katarína Brychtová, ktorá celé podujatie moderovala. Vrchné poschodie kníhkupectva sa zaplnilo do posledného miestečka, a to nielen novinármi, ale aj ľuďmi, ktorí si už v živote prežili kus nešťastia a titul ich prilákal hlavne názvom – Sto dní šťastia.

Na pódiu okrem samotného autora, ktorý sa ukázal byť v komunikácii nesmierne čulý a najmä interaktívny s prítomnými hosťami, nechýbal ani kozmopolita (nesmierne talentovaný herec a muzikant) Marián Geišberg a herečka Gabika Škrabáková. Voľná debata o knihe pokračovala prečítaním úryvku z knihy a tejto úlohy sa zhostil samotný Geišberg, ktorého podmanivý hlas a precítený prejav vniesol do celkovej atmosféru krstu novinky patričnú dávku nostalgie kombinovanú s príjemnou romantikou. Už tento jeden kratučký úsek pohladil dušu a čitatelia ihneď pochopili, že na niečo takéto pozitívne a ľudské čakali veľmi dlho.

Prežili sme Sto dní šťastia spoločne s autorom knihy

Aj preto sa po samotnom kultivovanom krste knižnej novinky vydavateľstva Fortuna Libri, ktoré na hulváta neoblievali sektom, ale len ho jemne pofŕkali, čo bol úžasný nápad z hlavy Mariána Geišberga, aby sa kniha neznehodnotila, rozprúdili želania, aby bola preložená do mnohých ďalších jazykov. Mimochodom, v Taliansku ani nie je zvykom takýto krst, preto aj sám autor bol prekvapený.

Režisér, scenárista a spisovateľ v jednej podobe v knihe rozoberá spomienky hlavného hrdinu, z ktorých sa dozvedáme, že najšťastnejší bol, keď mal osem rokov. Sám priznal, že aj jeho spomienky šťastia vedú práve k detskému obdobiu a keď sa pléna spýtal, koľko ľudí dnes bolo šťastných, dvihlo sa len pomenej rúk. Autor Fausto Brizzi neváhal a okamžite vyštartoval k tým, čo boli šťastní a chcel vedieť dôvody. Rovnako sa neostýchal dotazovať ľudí, ktorí pri tejto jednoduchej, a pritom tak nesmierne „zákernej“ otázke ruku nezdvihli.

Po krste nasledovala autogramiáda, ktorá nemala konca kraja. Ľudia živo s autorom komunikovali prostredníctvom excelentnej tlmočníčky, ktorá sa od dojatia rozplakala, keď dostala kyticu kvetov záverom krstu. Autor trpezlivo počúval nešťastné príbehy ľudí aj vyznania, že sa tešia na jeho knihu, ktorá im vleje do životov novú energiu.

A záverom? Nebol to len taký obyčajný krst. Bol mimoriadne osobný a zároveň vtipný, keďže samotný autor vo viacerých situáciách preukázal, že má ozajstný zmysel pre humor a rozosmial početné publikum, rovnako aj veľvyslanca Talianska na Slovensku, Roberta Martiniho, s ktorým tiež viedol pozoruhodný dialóg.

Samozrejme, treba pochváliť aj organizátorov, ktorí sa s úctou venovali novinárom a poskytli im recenzný výtlačok. Osobne sa do púšťania kníh púšťam tak, že si ju náhodne otvorím na ktorejkoľvek strane. A tú, ktorú som počas krstu otvorila, som prečítala jedným dychom. V najbližších dňoch vám teda určite prinesieme aj recenziu tejto novinky na našich pultoch a intuitívne cítim, že sa veru máte na čo tešiť!

George Sandová

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu