Z prieskumu vyplynulo, že Slováci v kuchyni radi experimentujú a recepty hľadajú na internete a až 89% Slovákov pri varení počúva rádio alebo si spieva.

Až 77% ľudí sa inšpiruje receptami z internetu a často si do kuchyne na pomoc voláme aj tých najmenších. Väčšina Slovákov (65%) sa nechváli jedlom na sociálnych sieťach napriek tomu, že majú pri jedení telefón položený na stole (40%).

Aj to vyplynulo z prieskumu, ktorý pripravila výskumná agentúra Simply5 pre spoločnosť IKEA Bratislava na tému Čas strávený varením dnes a kedysi.

„Radi by sme našim zákazníkom ukázali, že varenie dobrého jedla a zdravé stravovanie nie je niečo, čo nás zbytočne oberá o čas, priestor a veľa stojí, práve naopak. Kuchyňa s jedálňou sa stávajú srdcom každodenného života, je to miesto, kde sa stretávame, rozprávame, flirtujeme alebo sa hádame,“ povedala Nina Maláková, riaditeľka obchodného domu IKEA Bratislava.

Varíme radi, ale nie sami

Až 52% slovenských „kuchárov“ má z varenia radosť, ešte radšej však varia s niekým alebo pre niekoho. Aby sme efektívne využili čas strávený v kuchyni, uvítame pomocnú ruku od ostatných členov domácnosti alebo šikovné kuchynské pomôcky.

Slováci najčastejšie varia so svojimi polovičkami (45%) – sú užitočnými pomocníkmi pri čistení alebo krájaní (68%), alebo sa jednoducho môžu spolu konečne porozprávať (45%). Aj deti majú počas varenia dôležitú úlohu, väčšinou pomáhajú už pri výbere toho, čo sa bude kuchtiť (63%).

Photographer Mats Ekdahl
foto: Mats Ekdahl, zdroj: IKEA

Slováci si varia často, no chceli by ešte viac

Až 88% Slovákov by rado jedávalo doma častejšie, pretože považujú stretávanie sa za jedným stolom s rodinou alebo priateľmi za spoločenskú aktivitu. Bariérou však je, že sa nie vždy podarí všetkým členom domácnosti stretnúť doma v rovnaký čas, aby sa spolu najedli (63%).

Až 90% toho, o čom sa za stolom rozprávame sú rodinné záležitosti, rozoberáme aj pracovné a školské záležitosti alebo politiku a šport.

Spoločný obed utužuje vzťahy so svokrovcami – z výskumu vyplýva, že takmer 1/3 Slovákov a Sloveniek predstaví svoju polovičku rodičom počas spoločného víkendového obeda.

ikea8

Väčšinou (76%) jedávame za stolom, ale jedlo si zvykneme nosiť aj do obývačky (38%). Počas spoločného jedenia má 55% Slovákov zapnutý televízor.

Pri jedení máme na stole položené okrem jedla aj mobil (40%) alebo noviny (35%).

Reštaurácie navštevujeme zväčša počas obeda v pracovných dňoch (28%), naopak, doma najčastejšie jedávame večere počas pracovného týždňa a obedy počas víkendu.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu