Ilustračná foto, zdroj: pixabay.com 

Vianoce prinášajú hlavne spoločný čas strávený s blízkymi a odpočinok. Pre Slovákov sú tiež časom tradícií a zvykov a pre Čechov zase časom rozprávok a taktiež jedla a pitia.

A zatiaľ čo Česi sú rozdelení takmer pol na pol, pokiaľ ide o živý či umelý vianočný stromček, Slováci v tom majú jasno a preferujú umelý.

Tieto výsledky prinášajú výskumy spoločnosti Nielsen Admosphere, ktoré sa uskutočnili medzi českými a slovenskými respondentami z aktívnej internetovej populácie staršej ako 15 rokov.

Respondenti uviedli, že počas vianočných sviatkov sa tešia predovšetkým na čas strávený so svojimi blízkymi a na odpočinok. Slováci sa ďalej tešia na vianočné tradície (59 %) a tiež na rozprávky (53 %), jedlo a pitie (51 %) a darčeky (46 %).

Česi sa tešia na rozprávky (55 %), vianočné jedlo a pitie (50 %), a v neposlednej rade na tradície (45 %) a darčeky (44 %).

Vianočné tradície na Slovensku (59 %) dodržujú respondenti taktiež v spojení s štedrovečernou večerou. Neodmysliteľne k nej patrí zemiakový šalát (85 %) a obľúbená kapustnica (79 %).

Vianočná kapustnica je na Slovensku dokonca tradičnejšia ako štedrovečerný kapor, ktorého večeria iba 36 % Slovákov.

Česi si zemiakový šalát taktiež skoro nikdy neodpustia (večeria ho 93 % ľudí) a kapra má 47 % ľudí, ktorý je najobvyklejším typom pri výbere mäsa. Alternatívou kapra je potom v oboch krajinách napríklad iná ryba alebo rezeň.

Respondenti oboch národov sa zhodli taktiež na najobľúbenejšej vianočnej piesni, ktorou je Tichá noc. Tá je označená za najobľúbenejšiu pri 40 % slovenských respondentov a pri 16 % českých respondentov.

Ďalšie obľúbené sú slovenské a české koledy a taktiež niektoré zahraničné vianočné piesne. V prvej desiatke slovenského rebríčka sa napríklad objavuje popová Last Christmas od Wham!.

K tradíciám vianočných sviatkov neodmysliteľne patrí ozdobený vianočný stromček, u ktorého sa slovenský a český respondenti názorovo rozchádzajú.

Zatiaľ, čo Česi to majú pol na pol medzi živým (46 %) alebo umelým (45 %) vianočným stromčekom, Slováci jednoznačne preferujú umelý (79 %). Živý stromček má na Slovensku iba pätina opýtaných.

Na vianočné darčeky sa síce slovenský aj český respondenti tešia o niečo menej ako napríklad na tradície, rozprávky alebo jedlo, ale v oboch krajinách poctivo riešia ich balenie.

Väčšina respondentov (77 %) darčeky balí ešte pred Štedrým dňom. Na Štedrý deň ich balí 13 % Čechov a 14 % Slovákov. Nájdu sa ale ak taký, ktorí vianočné darčeky nebalia vôbec. V Česku ich je 5 %, na Slovensku o 2 % viac.

(ts)

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu