Nadácia otvorenej spoločnosti v spolupráci so svojimi partnermi vyhlásila jedenásty ročník súťaže Novinárska cena. Do 14 kategórií môžu prihlasovať súťažné príspevky autori, redakcie, vydavatelia ale aj čitatelia, poslucháči a diváci. Uzávierka súťaže je 31.1. 2015.

Novinárska cena sa týmto ročníkom dostala do druhého desaťročia svojej existencie. Už pravidelne upozorňuje na kvalitu práce slovenských novinárov a otvára diskusiu o stave a trendoch slovenskej žurnalistiky.

“Najmä pri súčasných zmenách vlastníckych pomerov v médiách vnímame ako potrebné podporiť a doceniť prínos samotných novinárov pre našu spoločnosť a demokraciu. Je mimoriadne dôležité, aby mohli pracovať nezávisle,
bez akýchkoľvek vplyvov,“ uviedol Marek Kapusta, výkonný riaditeľ Nadácie otvorenej spoločnosti.

Súťaž je určená novinárom zo všetkých typov médií – printových, elektronických, online, celoslovenských i regionálnych. Do súťaže je možné prihlasovať príspevky publikované alebo odvysielané v období
od 1. januára do 31. decembra 2014.

Kategórie súťaže Novinárska cena 2014:

1. Najlepšia reportáž v printových médiách
2. Najlepšia reportáž v elektronických médiách
3. Najlepší rozhovor v printových médiách
4. Najlepší rozhovor, beseda, diskusia v elektronických médiách
5. Najlepší regionálne publikovaný príspevok v printových médiách
6. Najlepší regionálne odvysielaný príspevok v elektronických médiách
7. Najlepší analyticko–investigatívny príspevok v printových médiách
8. Najlepší analyticko–investigatívny príspevok v elektronických médiách
9. Najlepší komentár v printových médiách
10. Najlepší článok uverejnený na blogu
11. Cena Googlu za inovatívnu žurnalistiku
12. Najlepšia reportážna fotografia
13. Najlepšia fotografická aktualita
14. Najlepší česko-slovenský kreslený vtip, komiks, karikatúra

Príspevky budú hodnotiť nezávislé poroty zložené z osobností mediálneho, akademického, kultúrneho aj neziskového sektoru z Čiech a Slovenska. Zoznam porotcov zverejníme v polovici januára 2015. Súťažné kategórie pre profesionálnych žurnalistov ostávajú nezmenené.

Občianska žurnalistika má priestor v kategórii najlepší článok uverejnený na blogu a už stabilnou súčasťou súťaže je špeciálna Cena Google pre mladé talenty dátovej žurnalistiky. Do nej môžu prihlasovať študenti a mladí ľudia do 30 rokov návrhy projektov, ktoré sa zameriavajú na analýzu verejných dát. V každej zo 14 kategórií vyberá porota víťazný príspevok, ktorý získava cenu vo výške 830 EUR.

Rada súťaže udeľuje špeciálnu Cenu otvorenej spoločnosti (vo výške 1660 EUR). O víťazovi Česko-slovenskej ceny rozhodne už tretí krát v online hlasovaní verejnosť (830 EUR). Výsledky súťaže budú známe v apríli 2015.

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu